Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva ville du forandret på rasen?


Recommended Posts

Skrevet

Ikke ment som en diskusjon om hvorvidt det er greit eller ikke å avle fram varianter i utseende på etablerte raser eller velge ut ifra utseende, men som en morsom tankelek.

Har du valgt bort en rase basert på utseende, og hva var feil? Eller er det noe du ville forandret ved utseendet på den rasen du har nå?

Jeg begynner: Jeg skulle ønske jeg hadde en mini dalmatiner, gjerne i sheltie størrelse, eller kanskje litt større. Så kjekt det hadde vært med en man bare kunne la henge under armen når den slo seg vrang. Så mye lettere det hadde vært å ha han med på toget. Å ja, så hadde det vært bedre plass til han på fanget. Og så skulle jeg ønske at han hadde en pels som gjorde at han tålte kuldegrader og dårlig vær bedre, jeg finner aldri vanlig dekken som sitter bra.

Skulle også hatt en mini irsk ulvehund og en mini grand danois. I original størrelse er de alt for store og jeg kommer sikkert aldri til å ha noen av de.

  • Svar 52
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Du finner dem NESTEN da.... Bare med kuperte bein, da...

OT: Hvem er dette? *siklesmiley*

CCPP med kort pels, så jeg slapp klippingen

Skrevet

Jeg synes det er veldig praktisk at bull terrieren kommer i liten variant også, av samme grunner som nevnt over. Er så mye greiere å bare ta det lille (dog 13 kg tunge) stabeistet mitt under armen, enn hvis jeg skulle hatt 40 kilos samme hund å hanskes med :P Ikke mye jeg ville endret på rasen utseendemessig :wub: I en ideell verden hadde alle hatt en fin svak konveks neserygg, altså en moderat type og ikke veldig overdrevet som noen av de store eksemplarene er i dag.

Ellers synes jeg Briarder skulle vært 40 cm høye og hatt naturlige ståører, dem er bare så fine med "sommerfuglører", men liker ikke kupering..

briard-pulling-dog-harness-tracking-harn

Er mange raser jeg kunne tenke med utseendemessig, med et annet "innhold", men det blir en annen tråd.

Skrevet

Ellers synes jeg Briarder skulle vært 40 cm høye og hatt naturlige ståører, dem er bare så fine med "sommerfuglører", men liker ikke kupering..

briard-pulling-dog-harness-tracking-harn

Er mange raser jeg kunne tenke med utseendemessig, med et annet "innhold", men det blir en annen tråd.

Du finner dem NESTEN da.... :aww: Bare med kuperte bein, da... :ahappy:

03c5ad62_Skye%20Terrier.jpg

  • Like 7
Skrevet

Tja :)

Dalmatineren kunne gjerne hatt en pels som ikke røytet så hinsides mye (men den skal likevel være kortpelsa) samtidig skulle den gjerne hatt litt mer arbeidslyst og kapasitet og høyere førerfokus :-P

Kelpien kunne gjerne vært 5-6 cm høyere :-P

Skrevet

På utseendet ville jeg nok ikke endret noe særlig, selv om tolleren absolutt ikke er den peneste hunderasen jeg vet om. Men min er jo pen og se på, så da er det greit :P Eller jo, litt mindre pels på rasen kanskje, selv om min selvfølgelig har akkurat passe. Men de andre har litt mer enn jeg liker :icon_redface:

Utover utseendet skulle jeg gjerne hatt større genpool, ingen sjukdom (ja, jeg vet det er utopi) og mye større fokus på jaktegenskapene hos oppdretter. I det minste at alle oppdrettere vet hva slags hund de avler på...

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg ville putta terven inn i en huskykropp med huskypels (som røyta så mye ned at den funka like bra som belgern gjør i varmen på sommern).

Skrevet

Utseende messig tror jeg ikke det er så mye. Syns det er ganske så perfekte slik det er :) Vil man ha mindre størrelse så velger man whippet, og enda mindre, italiener. Så det er noe for en hver smak sånn sett.

Men jeg liker jo hunder med stå-ører, så det hadde vært stilig på greyhund også :)

Skrevet

Jeg ville ikke endra noe på utseende på bruksschäfer, synes hvertfall min er ganske perfekt i useende. Men sånn generelt så ville jeg sett rasen litt mindre og lettere bygget. Nå har jo jeg en som ER det, men jeg får nok ikke flere sånne med det første. Og så kunne jeg hatt bittelitt mer pels på min.

Ellers ville jeg hatt mer stabilt gemytt på rasen, mindre usikkerhet og selvfølgelig mye mindre sykdom. En god schäfer er virkelig en bra hund.

Skrevet

Generelt på rasen: litt lengre snute. Ikke så inntrykt som mange er. Selv synes jeg Gira har passe snute, hun sliter ikke med pusteproblemer osv.

Ellers, utseendemessig er boxerne flotte synes jeg. Liker de uten hale, da, men vil aldri ha en kupert. Egentlig ett fett for meg om den har hale eller ei. Helsemessig skulle jeg gjerne sett mindre plager, da. Gira er plaget med allergi, og det er veldig kjipt! Generelt altfor mye sykdom på rasen :/

Skrevet

Lundehund har fryktelig mange klør som må klippes, og jeg er ikke helt fan av kloklipp...

:lol: Det er noe jeg gruer meg til med valpen nå, at den har så få klør :D

Ingen endringer på lundehund, den er perfekt!

Bichon frise skulle hatt litt lengre ben og annen pels. Da skulle det lett fått kommet en til i hus, men pelsen ødelegger...

Ellers synes jeg alle raser kunne hatt lundislabber. Uten ekstratær ser labbene så merkelig ut :sleep:

  • Like 1
Skrevet

Kanskje litt underull, slik at den ikke fryser så lett... Men da ville den ikke vært like silkemyk.

Og kanskje litt kraftigere kropp, slik at potene ikke er som å bli slått med hammer på låret når hunden hopper opp i fanget... Men da ville den ikke vært like elegant.

Nææh rimelig fornøyd med utseendet på whippet altså :ahappy: Skulle gjerne kuttet litt jaktinstinkt og litt komfort-trang, slik at han ikke fant på å sette i toppfart etter fugler løs på tur og slik at han faktisk kunne lagt seg ned på et kaldt gulv og slappet av der. Men det er jo "interne" egenskaper.

Ellers ønsker jeg meg en glatthåret og tilnærmet røytefri berner!

Skrevet

Litt grovere beinstamme på sankt bernhardshund, ser mye av det motsatte. Og strammere hud rundt øynene. Ikke bare for å unngå sykdommer og ubehag, men faktisk fordi det ser bedre ut. Schæferhunden er lett; mindre avfallende kryss jevnt over.

Skrevet

Med field spaniel som jeg har så lyst på kunne jeg utseendemessig tenkt meg en som hadde litt lengre ben og lettere hode, synes mange blir for kraftige, med for hengete lepper og altfor mange har hengeøyne. Kunne egentlig tenkt meg en mix utseendemessig av Dixie og en field... Dixie sitt pene lette ansikt med de fine små leppene hennes som ligger tett inntil, ikke antydning til hengelepper, og med litt lengre fine spanielører. Og fieldens størrelse, kanskje enda litt større. Kort sagt, en lettere bygd field spaniel med lengre ben.

Det jeg egentlig vil ha er en welsh med fieldens farger. Må innrømme at eneste grunnen til at jeg ikke vil ha welsk springer spaniel er fordi jeg ikke liker fargene. Kjenner ikke sånn kjempegodt til dem ellers, men synes utseendemessig de er den fineste spanielen - nydelig hode og ikke overdrevent store ører, men den oransjfargen der altså... Og er heller ikke fan av flekker/roan... Hadde welshen fantes i solide farger, ååh...

Eller en jaktcocker (svart eller brun) på størrelse med en springer (jaktspringer oppfyller ikke kravene, fordi jeg ikke liker fargen hehe) - som hadde et aktivitetsnivå som passet meg :P Tror jaktcockerne og springerne er for hypre for meg.

Skrevet

Høyere terskel for bjeffing :sleep: *skule bort på Inya*

Dette.

Også skulle jeg ønske at de hadde grovere bygning, eller i det minste at det var mer akseptert i rasemiljøet å bruke amerikanske linjer for å oppnå dette.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...