Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en bichon Havanais, og hun må jo børstes ofte. Har prøvd så og si hver dag å gre henne. Men hun liker det ikke, biter i børsten og nekter å ligge rolig. Prøver når hun ligger på fanget og slapper av, men kvikner til hver gang og vil rett og slett ikke bli greid. Noen tips til å få henne til å godta det?

Skrevet

Det er bare å begynne og øve på å ligge pent mens man blir børstet. Prøv litt hver dag, korte økter. Belønn når valpen er rolig. Ikke stress, la det bli en kosestund. Det kommer til å ta tid, men med positiv tilnærming så blir det gradvis lettere. Men vær konsekvent på at det ikke er lov å hoppe ned fra bordet!

  • Like 1
Skrevet

Med mine pelshunder så har jeg bare børstet i vei, jeg, og oversett at de biter etter børsten. De pleier å ligge på fanget mitt, og jeg holder de rett og slett fast dersom de prøver å komme seg løs. Nå er det kosestund med begge mine.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har gjort det samme som Martine. Passer på at det ikke er ubehagelig, er rolig (men bestemt) og lager ikke noe særlig ut av det. Da går det stort sett bra ganske fort (og valpen sovner - hun liker å bli dullet med når hun finner ut at det ikke går å være apekatt :) ).

Skrevet

På pelsbikkja til foreldrene mine har vi børstet og fôret godbiter med korte økter i starten. Vi har også pleid å ha han liggende på gulvet men også vent han til å stå på bord - noe som er mer skånsomt for oss på to bein ;)
Det blir litt som all trening med valper. Ta det stille og rolig, belønn en god del og senk skuldrene! Ikke stress - valpen må lære seg å bli håndtert. Børsten kan også ligge fremme (uten at den blir til en leke). Siden valpen din fortsatt har noe valpepels kan du også begynne å dra fingrene gjennom pelsen, slik at den blir vant med at noe er i kontakt med huden dens.

Skrevet

Vi jobber med samme sak her, foreløpig er børsten fienden. Men vi bare børster, litt hver dag. Kloklipp tok et par dager så fikk jeg plutselig klippe samtlige klør uten en eneste reaksjon eller lyd... Da hadde jeg klippet en klo hver dag frem til da.

Skrevet

Jeg bare gredde, jeg, og lot meg ikke affisere så mye av at valpen forsøkte å protestere. En godbit i ny og ne hvis valpen sto rolig et par øyeblikk, og etterhvert skjønner de tegningen. Dette er noe de bare MÅ gjennom, de får ikke velge, så enkelt er det. Når de etterhvert skjønner det, går alt så mye bedre:-) Så bare fortsett .....og ha tålmodighet:-)

Bare for å sjekke at det ikke er ubehag eller smerte hunden din reagerer på... Du bruker ikke en sånn metallkarde når du grer....? De kan ha veldig skarpe og stikkende tenner. Best å bruke en børste eller kam som garantert ikke stikker i hundens hud.

Skrevet

Takk for tips! :)

Hun er vant til å bli håndtert, hun har ingen problemer med at jeg styrer med pelsen, klipper klør osv. Bortsett fra når jeg tar børsten frem. Da er det uaktuelt. Har en karde med gummi knotter på enden og børste sak i mellom.. vanskelig å forklare men..

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...