Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan valpen få bein/knokler etter reinsdyrjakta?


HangingTree
 Share

Recommended Posts

Heisann! :)

Vi har en hel haug med rå knokler og bein nå etter reinsdyrjakten, og jeg lurer på om jeg kan gi noe av dette til valpen (unghunden?) som straks er 27 uker nå?

Har jo da knokler og hule ben med marg(?) inne i.. Er noe av dette greit?

Mener jeg har hørt at man ikke skal koke ben, men at man kan ha dem et par sekunder i kokende vann for å drepe bakterier, stemmer dette? Eller hvordan burde jeg tilberede dem?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Koffor kan dei ikkje få vektbærande bein?

vektbærende bein er veldig harde og har lett for å splintre til skarpe biter :-) Jeg har gitt mine både hjortefot og rådyrfot, leggbeinet legger de igjen... Eldstemann kan tygge istykker leggbeinet og da blir det skarpe splinter av det. Disse splintene spiser han ikke :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vektbærende bein er veldig harde og har lett for å splintre til skarpe biter :-) Jeg har gitt mine både hjortefot og rådyrfot, leggbeinet legger de igjen... Eldstemann kan tygge istykker leggbeinet og da blir det skarpe splinter av det. Disse splintene spiser han ikke :-)

Ah, ok, då forstår eg. :)

Supert, tusen takk for hjelp! :) Men hva nøyaktig er et vektbærende bein?

Sitat frå Råforing.no:

Man bør dog være forsiktige med såkalte vektbærende bein fra store dyr. Altså de beina dyret har stått på og som har måttet tåle stort trykk. Svin, kylling, lam m.fl. slaktes unge og dette blir ikke et problem, men bein fra storfe eller godt voksen elg bør man være forsiktig med. Man kan gjerne la dem få store kjøttstykker med disse beina i, men når kjøttet er gnagd vekk bør man ta bort beinet. Dette anbefales fordi så harde bein kan slite på tennene eller til og med gi hakk i tennene om du har et dyr som tygger med stor kraft.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder skal tygge og spise bein, ikke bli liggende å skrape på dem. Får ikke hunden relativt enkelt i seg beinet (tygger det til grus), er det for hardt for akkurat den hunden, og det går fort utover tenner og emalje. Vektbærende bein fra store dyr er for harde uansett størrelse på hunden.

Du finner lett ut av hvilke bein du ellers kan gi hunden din ved å rett og slett prøve deg frem og se.

Frys det i 2 uker før det gis for å være sikker på at alt av parasitter er tatt, og aldri gi varmebehandlede bein.

Vektbærende bein = Beina som bærer vekten rett og slett. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...