Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor sover valpene deres om natta?


Recommended Posts

Skrevet

Forrige hunden vår sov på rommet vårt, like nedenfor senga mi... *elsk*

Ser jo for meg at valpen og skal det, så blir det lettere å følge med på tisseturer etc om natta i starten.

Men så hører jeg motargument som at hun da blir vanskelig å legge for eventuelle hundevakter, at hun er en bedre vakthund om hun sover nede på gangen osv. Venne henne til å være alene på natta og, ikke b are på dagtid.

Hvor sover deres valper? Og fortsetter de å sove samme sted når de vokser til?

Skrevet

Både min forrige og min nåværende hund sover på soverommet med oss om natta. Dvs, vi har soveromsdøren åpen, så i praksis kan han velge om han vil sove på soverommet (hvor vi har seng til ham) eller om han vil gå ut og legge seg på gangen. Han ligger like gjerne på gangen siden det kan være kjøligere der.

For meg er hunden en del av familien, og det vil for meg være unaturlig at de skal stenges inne et annet sted enn der vi er.

Skrevet

Både min forrige og min nåværende hund sover på soverommet med oss om natta. Dvs, vi har soveromsdøren åpen, så i praksis kan han velge om han vil sove på soverommet (hvor vi har seng til ham) eller om han vil gå ut og legge seg på gangen. Han ligger like gjerne på gangen siden det kan være kjøligere der.

For meg er hunden en del av familien, og det vil for meg være unaturlig at de skal stenges inne et annet sted enn der vi er.

Sånn tenker jo jeg og. Det er bare så fort å bli usikker på seg selv når alle har så mange meninger..

Skrevet

Sånn tenker jo jeg og. Det er bare så fort å bli usikker på seg selv når alle har så mange meninger..

Det er så mye overtro ute og går i hundeverden, man kan bli forvirret av mindre. :)

Skrevet

Vår har nå stue og kjøkken (åpen løsning) og soverom å velge i om natten. Ofte sover han i sofaen når vi legger oss, og når jeg våkner er han i senga. Hos passere sover han enten i deres seng eller i stue (sofa). Han kan pipe på døra om man stenger den for han, men gir seg når man overser han (det er kjedelig å ikke være med mennesker). Jeg hadde ikke latt noen som stengte han inne på et lite rom som f.eks. en gang om natten få lov til å passe han.

Da vi fikk han sov han på gulvet ved siden av senga da min samboer ikke ville ha hund i senga. En morgen fant jeg mann og valp sovende sammen i senga, og hund i senga har vært en selvfølge siden :P

Skrevet

Vår sover i gangen på nattetid. Stor plass å boltre seg på uten mulighet til å ødelegge alt. Sånn ønsker vi å gjøre det. Selv kan dere gjøre som dere ønsker. Ingen rett og galt sånn sett.

Har selv passet ingvildoline sin meesha, det ble en relativt søvnløs natt fordi vi ikke er vant til hund i seng. Men alt går jo :P

Skrevet

Forrige hunden vår sov på rommet vårt, like nedenfor senga mi... *elsk*

Ser jo for meg at valpen og skal det, så blir det lettere å følge med på tisseturer etc om natta i starten.

Men så hører jeg motargument som at hun da blir vanskelig å legge for eventuelle hundevakter, at hun er en bedre vakthund om hun sover nede på gangen osv. Venne henne til å være alene på natta og, ikke b are på dagtid.

Hvor sover deres valper? Og fortsetter de å sove samme sted når de vokser til?

Det der er bare tull, men noen rykter og gamle meninger er vanskelige å ta livet av. Det er helt andre ting enn hvor hunden sover, om den får ligge i møbler etc som avgjør hvordan hunden blir (på alle områder), så ha hunden der du har lyst :)

Edit: Mine har alle ligget på soverommet, fordi det er enklest. Noen på gulvet, noen i sengen. Ingen av de har problemer med å sove andre plasser, i gulvet istedet for sengen som de er vant med etc senere. De sover der jeg sier de skal sove.

Skrevet

Alle mine to valper (:teehe:) har sovet på soverommet, og først i eldre alder hatt lyst til å sove oppi senga. De har ikke sovet i bur, men de kan det også. Jeg har med mine hunder mye rundt omkring, og de sover der de får beskjed om, uansett om jeg sover er sammen med dem eller ikke.

Nå sover de innimellom sammen med meg, men er for det meste på stua. Jeg blir gal av all røytinga. :P

Skrevet

"Valpen" på 60 kg sover i sengen om natten. Eller på gulvet eller i sengen sin på soverommet. Her byttes det ofte ila natten. Det er jaggu bra han er så liten og ikke gjør så mye ut av seg når han går opp/ned fra sengen min. Han trakker i hvertfall ALDRI på magen/beina/ansiktet mitt i denne prosessen... :P

  • Like 4
Guest lijenta
Skrevet

Jeg får dårlig søvn av å ha hunden/valpen i senga så her starter vi med at ejg legger meg der valpen skal sove og flytter meg tilbake i senga. Hundene mine ehar nemlig klart å lukke opp dører og legge seg i senga mens jeg sov. San helt uten at jeg merket noe annet enn at ejg var trøtt og slten på mogenen og fortsatt trang mer søvn. Noe som gjorde at ejg ikke orket så mye med hundene når ejg endelig var våken

Skrevet

Khal sover i ein relativt stor binge på soverommet/walk in closet, hvor han har egen seng og gulvplass å velge mellom.

Vi prøvde å se om han ville sove i sengen, mend et ville han ikke, han trives best på gulvet (:

Skrevet

På soveromsgulvet, med hodet under senga. For tiden er soverommet sperret av, men når han blir større, kan han sove akkurat der han vil. Også i senga. Det gjelder begge hundene, blir det trangt stabler vi i høyden ;)

Jeg syns ikke noe om å la hundene fungere som vakthunder, her er det jeg som passer på, så kan de firbente sove:)

Ellers er min erfaring at det ikke gjør noen forskjell når hundene er alene, så lenge alenetreningen sitter:)

Følg magefølelsen din!

Skrevet

Har delt av halve soverommet med kompostgrind ettersom samboer er allergisk. Grei plass og lite å ødelegge. Når jeg er alene i noen dager eller om vi noen gang slår opp vil jeg helst ha hunden i senga da, synes det er så koselig. :)

Skrevet

Hvor hun vil utenom kjøkken og bad ( der bor kaninen), i det siste har hun sovet en del i stua. Men hun er velkommen oppi senga.

Skrevet

Har alltid hatt valpene i senga vi, for jeg orker ikke noe nattemas. De aller fleste (ja er blitt noen hunder med årene..) sluttet å sove i seng ganske fort - det var nok for varmt for dem etterhvert. Og stortsett så endte det med at de sov på stua når de ble eldre, og det skjedde helt av seg selv! Først når vi fikk basenji fikk jeg endelig en hund som ville sove i seng! Kjempekoselig! Kelpiene sover gjerne på seng men ikke i seng, de ligger oppå dyna sånn at man blir helt fastlåst.. :P

  • Like 1
Skrevet

Min valp (12 1/2 uke) sover på soverommet med min eldre hund.Ingen av dem vi ligge i sengen, sikkert fordi det er varmt :P Men de er også så heldige å ha sin egen store hundseng av gamle madrasser, en dobbelmadrass og en enkel madrass på toppen der :sleep: Den blir aktiv brukt! Ellers ligger de på gulvet, spesielt gamlefar liker det :)

Skrevet

I senga om vinteren og ved soveromsvinduet om sommeren :heart: Og for øvrig er det null stress å ikke få sove i seng borte... jeg synes bur blir mye å drasse på så jeg tar med bilburmadrassen som er tynt og sammenrullbart, og den finner hun roen på.

Skrevet

Valper er i en binge ved siden av senga. Enkelt å slippe ned en hånd dersom det blir sutring.

Har to voksne nå, en ligger i senga, og den andre i gangen utenfor soverommet (dalmatinerhår i senga - *grøss*).

  • Like 1
Skrevet

I en kurv på soverommet vårt, med døren åpen til resten av huset. Vi har et veldig koselig kveldsrituale - Derek synes åpenbart vi legger oss altfor sent, han er superivrig når vi først viser tegn til å gå inn på soverommet, da legger han seg alltid på gulvet ved siden av sengen min. Først når jeg sovner legger han seg i kurven sin :wub:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...