Gå til innhold
Hundesonen.no

Konsekvensene av å reise til Finland med hund uten rabiesvaksine..


Hampus
 Share

Recommended Posts

Hundeeier Svein Wirkola fortviler over regelverk.

Måtte avlive familiehunden Bonzo etter Finlandstur grunnet manglende rabiesvaksine.

Alternativet var karantene på Gardermoen, noe som jo er både dyrt, og neppe noe særlig for hunden å oppleve.

http://www.nordlys.no/nyheter/article7478373.ece

Egentlig en veldig trasig sak.

Må ha vært en trasig avgjørelse.

Men reglene må nesten være sånn.

Ellers kan jo alle hevde at de bare har vært innom der en svipptur.

Personlig hadde jeg nok gjort seriøst mye og brukt alle mine kontakter for å finne et midlertidig hjem i Finland til vaksinene var på stell.

Men det er jo meg, har alle mine hunder vaksinert, så det hadde uansett ikke skjedd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Mange feil i den artikkelen, bla at det er Tollvesenet som har tatt avgjørelse. Det er mattilsynet sitt regelverk og de bestemmer konsekvensene av regelbrudd osv osv.

Det står nå vel forsåvidt det?

– Vi har ingen anledning til å fravike disse reglene, sier André Kalstad. Han er jurist i Mattilsynets region for Troms og Finnmark.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sist jeg skulle i tolla med guttan så var det en familie på fire hvor alle stod og grein fordi hunden ikke slapp inn i landet uten rabiesvaksine. De tutet om hvor strenge reglene var for innførsel i Norge.. Spør du meg så er reglene for innførsel til Norge alt for snille og rabies er i hvert fall ikke noe du tuller med.

Så jeg syntes synd på hunden som nå enten måtte tilbake på flyet eller i karantene, mens de slappfiskene av noen eiere godt kunne ta seg en bolle.. HALLO! Du skal til et annet land, sjekk innførselsreglene. Duster.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det hørtes veldig tafatt ut i og med at det bare er 21 dager å vente på å få ferdig vaksine? Han kunne vel funnet en kennel i Finland, satt hunden der til vaksinen var i orden og så hentet hunden?

"Seks måneders karantene eller avliving av familievennen Bonzo."
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurer på hvorfor det ikke er noe særlig for hundene å stå på karantenestasjon? Og det er 4 mnd på karantenestasjonen og 2 mnd hjemmekarantene, så vidt jeg veit..

Det er flere som ikke har fått med seg importreglene til Norge, eller så tror de at en svipptur ikke regnes som import. Vi hadde en på karantenestasjon som hadde vært på weekendtur i Danmark, fordi Colorline hadde sagt at det ikke var noe problem å ha med hund. Og for Colorline er det sikkert ikke et problem at man har med hund, det betyr ikke at det ikke er problematisk å få den med seg hjem igjen så sant den ikke har de vaksinene og ormkurene den skal ha.

Medfølelsen her går vel mest til bikkja, som ble offer for eiers sløvhet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

"Seks måneders karantene eller avliving av familievennen Bonzo."

Noe som ikke henger på greip i artikkelen heller, ettersom det selv med mistanke at hunden kom fra Russland er det ikke krav om mer enn 21 dager rabies og ingen blodprøve. (listeført tredjeland)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tragisk for en frisk hund med uvitende eier.

Derimot er det faktisk j*velig gledelig for oss som bruker et lass med penger på å følge alle regler (sikter særlig til alle ormekurer til S etc) at dette sjekkes på enkelte tollstasjoner. For det er for pokker en mangelvare her på østlandet!!

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blir faktisk ofte stoppet i tollen på Finskegrensen, og de sjekker passene til bikkjene mer enn de sjekker for smuglevarer. Reglen om rabies har vært så lenge jeg kan huske, dog skal det sies at det var en 6-timers regel for lenge siden. Det er vel 9 år siden den forsvant, og regelen om rabiesvaksine uansett kom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan rabies kom til Spania, for første gang siden 1975.

(Engelsk art). http://elpais.com/elpais/2013/06/24/inenglish/1372072399_541694.html

Så Europas regler for å hindre rabies-smitte, bør overholdes av myndighetene.

Nå er vi atter et rabiesfritt land:

http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317139169832

Kanskje takk være krav om årlig rabiesvaksinering, hunderegister, krav om chip, id-kort, og fastdyrlege som sender sms hvis du skulle glemme. Norge er også blitt et land som hvor norske og fra utlandet reiser mye, og har med hundene sine.

En kan risikere det kommer en hund med rabies til Norge også. Da er det ok om alle hunder og katter er vaksinert. Mennesker trenger ikke være redde. De kan ta vaksine hvis de blir bitt av hund av ukjent opprinnelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da vi kjørte nordover for mange år siden, med min forrige hund i bilen, så vurderte vi å ta snarvei gjennom Finland. Jeg turde ikke nettopp fordi jeg ikke hadde rabies-vaksine i orden. Så vi kjørte gjennom Sverige. Det tok litt lenger tid, men når jeg leser dette så er jeg SVÆRT glad vi ikke tok sjansen.

Forferdelig trist for hunden og eier, men jeg er faktisk enig i avgjørelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tragisk for en frisk hund med uvitende eier.

Derimot er det faktisk j*velig gledelig for oss som bruker et lass med penger på å følge alle regler (sikter særlig til alle ormekurer til S etc) at dette sjekkes på enkelte tollstasjoner. For det er for pokker en mangelvare her på østlandet!

Her i sør fra Danmark også. Jeg er fram og tilbake flere ganger i året og ikke en eneste gang har tollerne 1. åpnet passene og sjekket at alt er iorden eller 2. Telt antall hunder i bilen mot antall pass. Samme fra Strömstad til Sandefjord

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her i sør fra Danmark også. Jeg er fram og tilbake flere ganger i året og ikke en eneste gang har tollerne 1. åpnet passene og sjekket at alt er iorden eller 2. Telt antall hunder i bilen mot antall pass. Samme fra Strömstad til Sandefjord

Vi har blitt stoppet i tollkontroll i Larvik når vi kom fra Danmark, hvor hundens papirer ble sjekket. Papirene var selvsagt i orden :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har blitt stoppet i tollkontroll i Larvik når vi kom fra Danmark, hvor hundens papirer ble sjekket. Papirene var selvsagt i orden :)

Bra de sjekker :) Til Kristiansand kunne jeg hatt bilen full av valper i tillegg så lenge jeg kjører på rødt og vifter med noe blått foran nesa på dem. Forrige søndag i luka sa jeg: Jeg har med meg tre sånne og ville gi gubbe passene. Da svarte han bare halvspydig at : "det har du sikkert" og vinket meg irritert videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes også fryktelig synd på familien, jeg - noen minutters ubetenksomhet kostet familiehunden livet. For det ER ikke så lett for alle å sette seg inn i alt av regelverk og forskrifter. Og det er ennå enklere å i stressens øyeblikk glemme av noe vesentlig... Folk glemmer da unger og hunder i varme biler støtt og stadig.

MEN, alternativet å snu på grensen vet jeg ikke om han engang vurderte (eller om tollerne engang visste var en mulighet). Jeg skulle da heller funnet meg et hotell i Finland å blitt der en dag el. to for å finne en kennel eller privatperson som kunne passe hunden i tre/fire uker og sørget for en vaksine, jeg.

Dog er det interessant å faktisk se at så mange her faktisk har fått sjekket pass/hunder når de har passert grensen fra Sverige. Jeg kjører flere ganger i året over til Sverige, og av og til til Danmark. På alle de årene jeg har gjort det, og med tydelig "hundebil", mange hunder, etc - så har jeg bare om EN eneste gang måttet ta ut hunder og de har sjekket microchippene. Det var heeelt i starten når det var lov og det var på fergekaia i Helsingborg (fra Helsingør). Aldri noensinne av norske tollere. Kanskje 2-3 ganger hvor de har åpnet passene og latt som om de har sett på noe (men vært langt unna sidene med både ormekurer og rabiesvaksiner)..

Likevel når jeg kjørte hjem fra ferieturen min i Sverige/Danmark nå så stoppet vi rett før grensen og flyttet en av mine hunder over i den andre bilen (ett menneske får kun ha med 5 hunder inn i landet uten spesiell vet.attest - jeg kjørte alene og har 6 stk). Jeg turte IKKE å ta sjangsen til tross for at mine nok har mer velutylte pass enn de fleste andre. Man "satser" ikke på at slikt går bra selv om det sikkert gjør det i 999 ganger av tusen.

Men det er fort gjort å glemme noe...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei, så det er en reel mulighet liksom. Ble så forvirra av at det sto karantene i 6 mndr :/

Ja, det er en reel mulighet!

www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/import_og_eksport_av_dyr/Kommersiell_import_av_kj_ledyr/hva_skjer_hvis_du_ikke_har_papirene_i_orden_naar_du_passerer_grensen_med_kjaeledyr.7347

Jeg har ingen sympati for eieren her... Han har dreti seg selv på leggen og det måtte hunden svi for. Hadde jeg drete meg ut så innmari så hadde jeg tatt konsekvensene for det... Jeg hadde hvertfall ikke gått til media og sutret og spilt offer! desverre et kjempetrist utfall for hunden :-/

Det tar mindre enn 18 min å bli smittet, det handler vell bare om feil sted til feil tid og vips er hunden smittet... Og jeg stoler ikke på dette med 18 minutter, det er ikke uvanlig å lyve i slike situasjoner for å prøve å slippe unna.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er kanskje lett å tenke at man ikke trenger rabies om man drar direkte Finland - Norge så lenge Finland anses å være rabiesfritt? Og når man ikke trenger markkur noen av retningene heller om man ikke er innom Sverige,så er det kanskje lett å misforstå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...