Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke kurs sikler du på?


Helianthus
 Share

Recommended Posts

Mange! Jeg har blitt kursjunkie etter jeg fikk Ozu. Han er ikke to år enda, og vi er nå på vårt fjerde kurs. :P

- Brukshundkurs med Elin Søisdal Gjeruldsen. Dette fordi jeg har lyst å konkurrere i bruks med Ozu, og har lite til ingen erfaring med bruksdelen (spor, rundering osv).

- ID-spor kurs. På dette kurset starter de med å ta inn en og en hund og trene figuranttrening, siden hunder jo reagerer forskjellig på dette. Ozu kan være litt skeptisk til fremmede, så dette hadde vært supertrening for ham i seg selv, vel så mye som selve sporingen.

- Innkallingskurs. Jeg har en ok innkalling på Ozu, men den kan alltid bli bedre. Og det hadde vært kjempe med mer innspill og hjelp fra gode instruktører for å få en enda heftigere innkalling.

- Klikkerinstruktørudannelsen. Tar jo klikkertrenerutdannelsen nå, og neste steg etter det er klikkerinstruktørutdannelsen. Det er gøy å kunne hjelpe folk, og selv om jeg ikke ser for meg å jobbe aktivt som instruktør - i hvert fall ikke hovedinstruktør - så hadde det vært gøy å være hjelpeinstruktør, eller bare få verktøyene til å hjelpe folk privat om de ønsker.

Regner med i løpet av de to neste årene som kommer jeg til å gå disse kursene. ID-spor kommer til å bli satt opp til høsten igjen, og ser ikke bort fra at jeg da melder på. Innkallingskurset går også et par ganger i året, så mulig jeg melder meg på der neste gang også. Klikkerinstruktørutdannelsen er dyr og krever en del, så der har jeg ikke bestemt meg enda hva jeg skal gjøre. Men ser ikke bort fra at jeg tar den en gang.

Har også lyst å gå et ordentlig problemhundkurs, men da i regi av Canis eller andre som bruker samme filosofi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingen spesielle kurs jeg sikler på, men om jeg hadde hatt penger til å bruke på kurs hadde jeg tatt et agilitykurs med Nuka (lett og spretten kenguru-mutt!) og gjerne gått et konkurranselydighetskurs med Mayah (evt. Nuka).

Selv har jeg planer om å ta instruktørutdanning etterhvert, men hvor har jeg ikke bestemt meg for enda. Her er det både tid og penger som holder igjen.

Det er så kjedelig å ikke få prøvd de hundesportene man ønsker pga. økonomi altså.. :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Klikkertrener- og instruktørutdannelsen, RIK grunnkurs (eller generelt kurs) med Rolf Hegg (denne gangen med egen hund :P), Kruttlappen kurs, NoLimitObedience med Siv og Maria.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
Klikkertrener- og instruktørutdannelsen, RIK grunnkurs (eller generelt kurs) med Rolf Hegg (denne gangen med egen hund :P), Kruttlappen kurs, NoLimitObedience med Siv og Maria.
Kruttlappen skal ha kurs i pinsen spor/skydd. Rolf er instruktør... Jeg har lyst til å dra på Teiens hundefestival, men passer dårlig i år desverre! Sent from my ST27i using Tapatalk 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Agilitykurs, konkurranserettet, hos:

Jenni Lehtinen

Polona Bonac

Jouni Orenius og Isabelle Emanuelsson

Lisa Frick

Jeg har gått kurs tidligere hos både Jenni, Polona og Jouni. Alle tre er eminente instruktører som jeg trives med å gå for. De er tekninsk dyktige, engesjerte og løsningsorienterte.

Lisa Frick og agility, veel, det må være så nærmt "poetry in motion" man kommer! Wow!

Bruks lp og sporkurs hos Jeanette Hatteberg.

God på å lese hund, har bred erfaring med rasen og med "formel 1 kelpier". I tillegg har hun konkurranseerfaring, samt resultater å vise til med flere hunder.

Bruks lp med Eva Bodfält.

Jeg har tidligere vært på seminar med Eva, og hennes engasjement og energi var noe som jeg likte veldig godt. Et veldig godt førsteinntrykk rett og slett :)

Ellers er det sikkert flere jeg kunne tenke meg å gå sporkurs for (NBF spor), men har ikke så god oversikt i bruksverdenen enda :P

Kurs i spesialsøk

Noe jeg egentlig ikke kan så mye om, har heller ingen konkret instruktør å vise til. Men det hadde vært gøy å utvide horisonten litt :)

Endret av *mokken*
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kunne tenkt meg å gå et klippekurs, selv om jeg for øyeblikket ikke har noen hund å klippe på.

Også har jeg alltid lyst til å dra på Sølenkurs, men i år har jeg forhåpentligvis valper på gang sånn omtrent på den tiden, så i år vil det kanskje ikke være et stort savn :P

Og, jeg kunne tenkt meg retrieverjakt-kurs, selv om de ser på pudler som annenrangs apportører :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ingen kurs jeg sikler på, fordi jeg ikke er interessert i hundekurs etter to kurs hvor jeg stod og tenkte "hva f***. Har jeg betalt over 1000kroner for dette. Herregud. Tror de på dette selv? Dette er jo helt borti natta....".

Det var rene klikkerkurs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klikkertrener- og instruktørutdannelsen, RIK grunnkurs (eller generelt kurs) med Rolf Hegg (denne gangen med egen hund :P), Kruttlappen kurs, NoLimitObedience med Siv og Maria.

Jeg skulle gjerne tatt det ettårige online-kurset til NoLimitObedience, men også et skikkelig kurs med Maria og/eller Siv. Jeg hadde nok meldt meg på 1. etappe av onlinekurset om det ikke var for at jeg er uten hund frem til sommeren.

Ellers drømmer jeg om et helge- eller ukeskurs for familier (altså for hele familien med hund) med overnatting :D

Og det hadde vært artig med et kurs som har med luktdiskriminering å gjøre. Feks ACT (Marie Fogelquist).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okej, verken pris eller geografi noen hindring? Hvis jeg i tillegg legger til "hundens potensiale" i den rekka, så kan jeg også være med. :D

Aiko:

Sølenkurset (spor)

Brukslydighet

Blodsporkurs

Maren Teiens sommerkurs

Freestyle

Rally-lp

ID-spor

Spesialsøk

Imouto:

Blodsporkurs

Agility (mange av disse)

Rally-lp

Sølenkurset (rundering)

Brukslydighet

ID-spor

Spesialsøk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååå det er så mye kurs jeg kunne tenkt meg, men jeg skal jo og har vært på mange allerede!

Taco har på sitt ettårige liv gått 2 konkurranse kurs i Lp (Hilde Ulvatne Marthinsen og Hege Johnsen) hun har vært på 4 dagers runderingskurs i Påsken (Hilde Nordli)

Også skal vi til Sverige på gjeterkurs 1 mai, Sølen (rundering) Til Teiens hundefestival (kurs og observatør) og vi skal på ett helgekurs i enten rundering eller Lp i regi Aussie klubben

Og jeg sikler på, men har verken tid eller penger til å reise på gjeterkurs med storfe i Sverige, enda flere gjeterkurs, har sååå lyst på kurs med Siv, ett skikkelig sporkurs med fokus på harde underlag, og sikker mange andre jeg ikke vet om :P

Men har nok brukt opp kvota mi for flere år framover nå tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

- Kurs/utdanning innen mental trening (av mennesker, men ser nytten ift hund også!)

- Kurs hos Silvia Trkman i triks hadde vært spennende

- Kurs i spor på hardt underlag med Tobias Gustavsson eller andre med samme metode

Antagelig kommer jeg til å ta disse kursene også, altså ikke bare drømming.

Egentlig er jeg villig til å gå alt jeg kan av kurs. Det er alltid noe jeg kan plukke med meg, noe jeg kan sile ut og en del vi alle kan mye om fra før men er fint å få en oppfriskning på. Dessuten er det sinnsykt lærerikt å se på andre trene og få tilbakemeldinger, diskutere og få tilbakemeldinger fra hele kursgruppa selv. Jeg har derfor ingen "ikke"-instruktører/kurs. Tid er en begrensning (og penger da, men mest tid fordi jeg må tjene penger når jeg kunne hatt tid!).

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...