Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!:) er helt fersk, jeg har en kelpie på 6 år som jeg ønsker å få ett kull på, men jeg finner ingen oversikt over hannhunder til henne, noen som har noen gode råd, eventuelt noen og anbefale??

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Skrevet

Oppfyller hun raseklubbens krav til avl vil sikkert oppdretteren av din hund kunne være behjelpelig med å peke deg i riktig retning. :) Du bør jo også orientere deg på DogWeb for å se resultater på konkurranser, utstilling og helsetester.

Skrevet

Hunden din er 6 år gammel og har aldri hatt kull før? Jeg ville vært særdeles skeptisk til å avle på en så godt voksen hund når hun ikke har hatt kull tidligere.. Det er virkelig noe å tenke på altså. Det anbefales vel at man har førstte kull på en tispe FØR hun er fylt 6 år.

  • Like 7
Skrevet

Ville kontaktet oppdretter eller raseklubben.

Det er liksom ikke bare å ha en liste med hanner foran seg og bare plukke ut en, hannen må passe med stamme, helse og om du kanskje vil ha bort eller fremheve noe på din tispe ved å bruke akkurat denne hannen.

6år syntes jeg er gammelt til å sette på hun hennes første kull, la den modne damen få være, du kan ødelegge ganske mye for hun, det er ikke bare bare å få første kull i såpass høy alder, og du kommer til å angre og ha dårlig samvittighet dersom hun får et vanskelig svangerskap/fødsel.

Hvorfor har du ikke tenkt på kull før?

Skrevet

For små spreke raser med høy levealder, er ikke 6 år for mye for første kull. Så lenge tispa er frisk og i god form - og det er jo en forutsetning for avl uansett ;-)

  • Like 2
Skrevet

Med fare for å kuppe tråden, uten å mene det;

Hvis planen er ett (1) kull på hunden, hvorfor spiller det da noen rolle at hunden er 6 år og ikke 3 år. Er risikoen større for komplikasjoner jo eldre tispen er når hun får første kull? Eller sagt på en annen måte:

La oss si at vi har to tisper; ei på 4 år og ei på 6. Hun på fire skal få to kull, mens hun på 6 år skal få ett. Begge får sitt siste kull når de er 6 år gamle. Er sannsynligheten for et vanskelig svangerskap større for hun som bare får ett kull ved 6 år?

Skrevet

Tenk deg sjøl da. Du kan jo sammenlikne det med mennesker. Det et en grunn til at førstegangsfødende over en viss alder blir fulgt ekstra nøye opp. ;)

Jeg synes ikke man helt bastant kan si at man ikke skal avle første gang på en seks år gammel tispe, men man bør vurdere helsen på hunden nøye. Jeg stusser mer over dårlig planlegging og mangel på kunnskap i dette tilfellet enn bare tispas relativt høye alder, for å si det sånn.

  • Like 1
Skrevet

Tenk deg sjøl da. Du kan jo sammenlikne det med mennesker. Det et en grunn til at førstegangsfødende over en viss alder blir fulgt ekstra nøye opp. ;)

Førstegangsfødende over en viss alder (antar at du snakker om mennesker nå) får ikke mer oppfølging enn andre fødende over en viss alder. Og det var igrunnen årsaken til at jeg lurer på hvorfor det sies at hunden må være under en viss alder ved første kullet.

Ekstra belastning og større fare for komplikasjoner jo høyere alder er greit, men det gjelder vel uansett om det er første eller andre kullet?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...