Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags raser kan passe for meg?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har allerede gjort meg opp noen tanker selv, men hadde vært moro å se hva andre kan anbefale meg.

Hva jeg kan tilby og ønsker i en hund:

- Daglige turer i skog og mark. Jeg går omtrent aldri langs vei da jeg synes det er kjedelig.
- Alt fra 2-3 km til 10 km på en daglig tur.
- Hunden må kunne være løs på tur, (ser på det som en treningssak,og mener selv at de fleste raser kan gå løs med en god innkalling) men vi har en del elg i område og ønsker derfor ikke hunder som har alt for stort jaktinstinkt
- Jeg trener med kickbike i barmarkssesongen og ski i vintersesongen så dette må hunden kunne være med på
- Lite pelsstell og mindre røyting enn husky :P
- Allsidighet, ønsker å prøve ulike grener som rallylydighet, spor og agility
- Renraset
- Lite arvlige sykdommer hos rasen
- Hund fra medium størrelse og oppover, men de aller største rasene er uaktuelle da de blir for store for meg



Skrevet

Nå kommer det jo også litt an på hvilken type hund du liker, feks synes jeg retrieverne er både fine og anvendelige, men av en eller annen grunn så frister det ikke og ha en selv, de tiltaler meg liksom bare ikke helt(sånn utover bruksegenskaper).

Jeg tenker en retriever hadde passet perfekt, de fleste av de, litt avhengig av linjer og typer. De henger jo med, kan brukes til mye forskjellig, moderat jaktinnstinkt og omgjengelige. Hva med toller eller flat feks?

Gruppe en har jo også flere og velge i, collie, sch, belger m.f.?

Også har du jo dalmatiner, pincher, rottis mf. Litt annen type hund, men også alsidige og ikke verstinger på jakt.

Skrevet

Også har du jo dalmatiner, pincher, rottis mf. Litt annen type hund, men også alsidige og ikke verstinger på jakt.

Usikker på om dalmatineren røyter mindre enn a.husky men :P Bortsett fra det hadde det nok ikke vært et dumt valg nei, veldig allsidige hunder. Blir kanskje ikke best i noe, men perfekt om man har lyst til å drive på med litt forskjellig for moro skyld, skikkelig potethund.

Skrevet

Forresten, korthårscollien røyter litt da, men sikkert ikke like mye som en husky. En ulempe med kortis er vel at de ofte har tynn pels på labbene.. kan bli fort såre i snøen eller i ulendt terreng.

Hva med lagotto? De er jo allroundere. Hvis du er såpass aktiv som det høres ut så er ikke BC og kelpie uaktuelle heller...de er iallfall greie mhp å ha de løse.

Skrevet

Lagotto = MYE pelsstell. Bare sånn til opplysning ;) Hva med lapsk vallhund eller finsk lapphund? De røyter, men kanskje ikke så ille som en husky. Førstnevnte har gitt meg inntrykk av å være veldig gode allaroundere med masse motor, men samtidig en del fellestrekk med polarhunder når det kommer til egenskaper som er kjekt å ha i en hund hvis man liker lange turer hele året. :) Litt lyd kan det nok være, men de jeg har vært borte i bjeffer kun hvis de er veldig ivrige i lek etc.

Skrevet

De aller fleste hunder røyter jo og de som ikke røyter krever pelsstell. En husky røyter jo ikke mye, men den slipper mye pels når den slipper, så alternativer da er jo en hund som har samme røytemønster(2 ganger pr år) men mindre pels, eller hund som røyter litt hele tiden.

Men spisshunder og elg? Er ikke det generelt en dårlig kombo?

Skrevet

Lagotto var ment som et alternativ til røyting :P men skjønner jo at man helst skal like pelsstell for å ha en ;-)

Og ang røyting så er det vel sånn at de fleste har perioder hvor de røyter, mens det er lite resten av tiden. Akkurat det røytekriteriet forstår jeg ikke ... med mindre man er villig til klipp og pelsstell istedet. Alle hunder røyter, og de med lang pels drar i tillegg med seg bøss og kvister inn.

Spisshunder som lapsk vallhund og finsk lapphund har jeg vurdert som aktuelle raser for meg (vel, vallhunden iallfall), nettopp fordi det er gjeterhunder. Ja, selvsagt kan de ha interesse for vilt, men de er også trenbare på en annen måte enn elghund, feks. Lapsk vallhund er en sånn hund jeg synes er perfekt fysisk; god pels uten å være upraktisk, ståører, passe stor, kropp og bein er velproposjonert, ja, i det hele tatt en sunn rase!

Skrevet

Røyting er jo noe man må godta stortsett, men er forskjeller. Har hatt både BC og setter i familien som røyter vesentlig mindre enn min AH. Vi snakker MYE hår altså, og ønsker mindre nå.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

Hvor langt ønsker du evt å komme i rally/LP/AG? Om du bare vil prøve det og drive litt med det på hobbybasis, kan jo de fleste raser brukes, men har du lyst til å konkurrere og klatre litt i klassene blir utvalget litt mer begrenset. Om det ikke er så viktig å komme langt i noen av grenene kan jo noen av fuglehundene passe bra, setter eller vorsther?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...