Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags raser kan passe for meg?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har allerede gjort meg opp noen tanker selv, men hadde vært moro å se hva andre kan anbefale meg.

Hva jeg kan tilby og ønsker i en hund:

- Daglige turer i skog og mark. Jeg går omtrent aldri langs vei da jeg synes det er kjedelig.
- Alt fra 2-3 km til 10 km på en daglig tur.
- Hunden må kunne være løs på tur, (ser på det som en treningssak,og mener selv at de fleste raser kan gå løs med en god innkalling) men vi har en del elg i område og ønsker derfor ikke hunder som har alt for stort jaktinstinkt
- Jeg trener med kickbike i barmarkssesongen og ski i vintersesongen så dette må hunden kunne være med på
- Lite pelsstell og mindre røyting enn husky :P
- Allsidighet, ønsker å prøve ulike grener som rallylydighet, spor og agility
- Renraset
- Lite arvlige sykdommer hos rasen
- Hund fra medium størrelse og oppover, men de aller største rasene er uaktuelle da de blir for store for meg



Skrevet

Nå kommer det jo også litt an på hvilken type hund du liker, feks synes jeg retrieverne er både fine og anvendelige, men av en eller annen grunn så frister det ikke og ha en selv, de tiltaler meg liksom bare ikke helt(sånn utover bruksegenskaper).

Jeg tenker en retriever hadde passet perfekt, de fleste av de, litt avhengig av linjer og typer. De henger jo med, kan brukes til mye forskjellig, moderat jaktinnstinkt og omgjengelige. Hva med toller eller flat feks?

Gruppe en har jo også flere og velge i, collie, sch, belger m.f.?

Også har du jo dalmatiner, pincher, rottis mf. Litt annen type hund, men også alsidige og ikke verstinger på jakt.

Skrevet

Også har du jo dalmatiner, pincher, rottis mf. Litt annen type hund, men også alsidige og ikke verstinger på jakt.

Usikker på om dalmatineren røyter mindre enn a.husky men :P Bortsett fra det hadde det nok ikke vært et dumt valg nei, veldig allsidige hunder. Blir kanskje ikke best i noe, men perfekt om man har lyst til å drive på med litt forskjellig for moro skyld, skikkelig potethund.

Skrevet

Forresten, korthårscollien røyter litt da, men sikkert ikke like mye som en husky. En ulempe med kortis er vel at de ofte har tynn pels på labbene.. kan bli fort såre i snøen eller i ulendt terreng.

Hva med lagotto? De er jo allroundere. Hvis du er såpass aktiv som det høres ut så er ikke BC og kelpie uaktuelle heller...de er iallfall greie mhp å ha de løse.

Skrevet

Lagotto = MYE pelsstell. Bare sånn til opplysning ;) Hva med lapsk vallhund eller finsk lapphund? De røyter, men kanskje ikke så ille som en husky. Førstnevnte har gitt meg inntrykk av å være veldig gode allaroundere med masse motor, men samtidig en del fellestrekk med polarhunder når det kommer til egenskaper som er kjekt å ha i en hund hvis man liker lange turer hele året. :) Litt lyd kan det nok være, men de jeg har vært borte i bjeffer kun hvis de er veldig ivrige i lek etc.

Skrevet

De aller fleste hunder røyter jo og de som ikke røyter krever pelsstell. En husky røyter jo ikke mye, men den slipper mye pels når den slipper, så alternativer da er jo en hund som har samme røytemønster(2 ganger pr år) men mindre pels, eller hund som røyter litt hele tiden.

Men spisshunder og elg? Er ikke det generelt en dårlig kombo?

Skrevet

Lagotto var ment som et alternativ til røyting :P men skjønner jo at man helst skal like pelsstell for å ha en ;-)

Og ang røyting så er det vel sånn at de fleste har perioder hvor de røyter, mens det er lite resten av tiden. Akkurat det røytekriteriet forstår jeg ikke ... med mindre man er villig til klipp og pelsstell istedet. Alle hunder røyter, og de med lang pels drar i tillegg med seg bøss og kvister inn.

Spisshunder som lapsk vallhund og finsk lapphund har jeg vurdert som aktuelle raser for meg (vel, vallhunden iallfall), nettopp fordi det er gjeterhunder. Ja, selvsagt kan de ha interesse for vilt, men de er også trenbare på en annen måte enn elghund, feks. Lapsk vallhund er en sånn hund jeg synes er perfekt fysisk; god pels uten å være upraktisk, ståører, passe stor, kropp og bein er velproposjonert, ja, i det hele tatt en sunn rase!

Skrevet

Røyting er jo noe man må godta stortsett, men er forskjeller. Har hatt både BC og setter i familien som røyter vesentlig mindre enn min AH. Vi snakker MYE hår altså, og ønsker mindre nå.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

Hvor langt ønsker du evt å komme i rally/LP/AG? Om du bare vil prøve det og drive litt med det på hobbybasis, kan jo de fleste raser brukes, men har du lyst til å konkurrere og klatre litt i klassene blir utvalget litt mer begrenset. Om det ikke er så viktig å komme langt i noen av grenene kan jo noen av fuglehundene passe bra, setter eller vorsther?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...