Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Av ren nysgjerrighet: Mener du at man må/burde ha selskap av en annen katt, altså at den ikke har det optimalt om den bor sammen med kun hunder? Eller vil en hund gjøre samme nytten?:) Drømmer om en maine coon om mange mange år, men det kommer ikke mer enn en katt i hus(tror jeg) :P

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

En hund KAN gjøre nytten, men oddsen for det er vesentlig dårligere enn en annen katt. Kattene har et eget språk, og det er ikke det samme som hundens. Litt som at to sosiale hunder får mer ut av hverandre enn hva den ene hunden kan få ut av en katt.

Men det er jo ikke noe i veien for å starte med en katt og se det an. Må ikke ha to stk fra samme dag av :)

  • Like 1
  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk  Bjørgen var hos fotograf på forrige utstilling som nybakt champion, veldig fornøyd med resultatet

Arwen er blitt en veldig pen dame  

Da har vi fått hjem snøprinsen NO*Aquaria Lion Fang Til daglig blir han å hete Melvin   Glemte å skrive at han er en Maine coon   Far: White Fang of Camusky Coon og Mor: Spellbound's Zaratus

Posted Images

Skrevet

Blandingskatter som er oppvokst inne med en familie er da også både sosialisert og renslige når man henter dem.

Familien har 3 blandingskatter, helt nydelig alle 3. Han ene ble ordentlig husrein hos de vi fikk han i fra. Der var han vandt med kattedo. De to andre kommer fra en gård og definitivt ikke vandt med kattedo, noe som har resultert i at han ene tisser og bæsjer i alle bagger, vesker, skittentøyskurver osv. Alle 3 kattene er kastrert og har alltid hatt masse tilgang på kattedo.

Har ikke så veldig lyst på en sånn katt igjen som bare går på do der det passer han.

Skrevet

Familien har 3 blandingskatter, helt nydelig alle 3. Han ene ble ordentlig husrein hos de vi fikk han i fra. Der var han vandt med kattedo. De to andre kommer fra en gård og definitivt ikke vandt med kattedo, noe som har resultert i at han ene tisser og bæsjer i alle bagger, vesker, skittentøyskurver osv. Alle 3 kattene er kastrert og har alltid hatt masse tilgang på kattedo.

Har ikke så veldig lyst på en sånn katt igjen som bare går på do der det passer han.

Forskjell på gårdskatte og katt som har bodd i hus. ;) En gårdskatt har jo ikke kattedo og blir ikke lært å bruke slikt av eier eller mor. Tar man til seg gårdskatte krever det en god del trening/tilvenning før den lærer seg hva som er akseptabelt.

Har hatt begge deler selv. :) Samt en forlatt kattunge som hadde bodd på gata en del, likt arbeid med den ift dotrening som med kattungen som kom fra gård. :)

Skrevet

Forskjell på gårdskatte og katt som har bodd i hus. ;) En gårdskatt har jo ikke kattedo og blir ikke lært å bruke slikt av eier eller mor. Tar man til seg gårdskatte krever det en god del trening/tilvenning før den lærer seg hva som er akseptabelt.

Har hatt begge deler selv. :) Samt en forlatt kattunge som hadde bodd på gata en del, likt arbeid med den ift dotrening som med kattungen som kom fra gård. :)

Vet :P Han som ikke er gårdskatt er helt hundre prosent husrein og har alltid vært det :)

Får uansett se litt, syntes det er litt dyrt med rase katt. Så må noen gå noen runder med meg selv. Har fryktelig lyst på da :ahappy:

Bare fortsett å legg ut bilder av kattene deres :wub:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

IMG_6297.jpg

Mine katter er vel nesten mer sosiale med ene bikkja enn med hverandre :P Men jeg tror de har godt av å ha hverandre når de er alene hjemme. Bikkjene er veldig mye med meg, og det blir mye alene for en katt. Selv om katter selvfølgelig ikke er like bundet til folka. Så nå er de ihvertfall to som kan leke med hverandre når bikkjene ikke er der :) Og det er mindre jobb å ha to som iker hverandre, enn en siden de aktiviserer hverandre (men mye mer røyting da... hvordan kan to små katter røyte mer enn to svære terver?)

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

Takk for fine svar :D

Jeg kommer i utgangspunktet til å bare kjøpe en katt, men den vil være veldig lite alene hjemme i tillegg til at jeg har hund.

Har prøvd å finne litt info på nettet om Norsk Skogkatt og Main Coon, og klarer ikke bli helt klok på dette med størrelse. Syntes det var veldig store forskjeller innad i rasen, ut i fra det jeg fant ut. Og hvor stor blir egentlig en Main Coon?

Litt usikker på størrelsen på Maine Coon, men vet at de er lengre i kroppen en Skogkatten. Både Norsk Skogkatt og Maine Coon er ganske store. Jeg kjenner en Norsk Skogkatt hannkastrat på 12 kg.. tipper at MC kan veie like mye som kastrat. Det kommer jo ann på linjer også, noen avler på mindre katter enn andre.

Skrevet

Så mange fine sonenkatter :wub: Hvordan er katter når det gjelder å få besøk av andre katter hjemme hos seg selv? Mamma og pappa har en kastrert hannkatt på 6-7 år, og hvis (når...) vi får oss pusekatter ser jeg for meg å ta de med om jeg skal hjem på besøk som varer i over et døgn. Er det stor sjans for at hannkatten hjemme ikke vil akseptere at det kommer to katter (også kastrerte uansett kjønn) på besøk i huset hans av og til? Eller er det så individuelt at det er vanskelig å si noe om? Det er jo ikke værre enn å skille de av i hver sin del av huset, men hadde jo vært koselig om de ble venner :P Og hvilke kjønn er det best å ha sammen? Har alltid sett for meg to hunnkatter men ser på div katteforum og andre steder at det ofte heller anbefales to hanner eller en av hver?

Skrevet

Hos oss kan hvem som helst komme med kattene sine. Vi har hatt en del katter innom i løpet av de fire årene vi har hatt katt. Alt fra sinte hannkatter til små pusebebiser på 2 uker. Til sammen har vi vel hatt rundt 30 kattunger i varierende alder innom og 4-5 voksne som har bodd hos oss i lengre eller kortere perioder. Går alltid bra. Våre legger aldri opp til bråk med katter som kommer inn her, men vi er nok ganske heldig som har fire katter som er såpass imøtekommende! Aske kan finne på å frese en dag eller tre, men tar det aldri lengre enn det.

Vi passer jo også kattene til Snusmumrikk med ujevne mellomrom og det er ikkeno stress :) De sklir rett inn i flokken vår og det er bare kos å ha dem her!

Men jeg tror absolutt ikke dette er normalen nødvendigvis, katter er relativt territoriale dyr! Så om han ikke er vandt til andre katter, så vil jeg vel ikke automatisk anta at det går bra nei.

Skrevet

Jeg hadde nettopp besøk av kullsøster til min katt. Hun bor sammen med andre katter, min gjør ikke det. Så min var veldig skeptisk, freste og knurret i starten. I løpet av ett døgn var de venner :) Det er helt klart enklere å sette sammen katter som er vandt med andre katter ;)

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Skrevet

Vi har 3 katter vi kan sette sammen med hvem som helst, være seg katter eller hunder.

Også har vi ei som ser ut til å foretrekke hunder fremfor katter, men har lært seg å akseptere at det er andre katter i huset "hennes" ;p

Så er nok ekstremt individuelt. Katter er sære dyr, hvertfall våre ;P

Skrevet

Om noen er interessert i kattunger må dere skrike ut. Mammaen til mine er drektig igjen (uhell, går egentlig på p piller) og termin er nok i slutten av april denne gang også om jeg skal tippe utifra holdet hennes nå.

Far er ukjent.

Mor er hvit m flekker. Ukjent mønster, men skilpadde av farge.

Hennes to unger fra forrige kull er skilpadde tabby med litt hvitt og spotted med brun grunnfarge og sorte markeringer. Også med hvitt.

Holder til i Sandnes, jeg kan formidle kontakt. Kattungene blir gitt bort.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Skrevet

Vi debuterte på utstilling under Trønderkatten forrige helg. En flott helg med mye moro. Jeg var med oppdretter til Hermine, og hun hadde med kullsøster Henny og farmor Hedda.

Hermine fikk 2xExcellent 1 i løpet av helgen, Henny 1xExcellent 2, 1xExcellent 1, BIV og NOM. Mens Hedda ble 2xBIS kastrat hunn, fikk to cert og 1xBIS senior.

Veldig fornøyd med tilbakemeldingene vi fikk, og at Hermine tok alt på strak labb. Ikke noe problem å ha med henne på tur :)

10269498_10152102661232861_7197497459190

10259867_10152102661477861_6532370717802

10167951_10152102662832861_7693562797648Henny i panel

1925309_10152102663077861_76806925914653
Farmor til de to H-søstrene - Hedda Josefine. Hun er fantastisk! :wub:

Og et av søstrene som koser seg på hotellet :):heart:
1661179_10151961916947471_85125403993988

Skrevet

Hvis dere lurer på hvorfor jeg sover dårlig om natten...

fc085b36-ab9a-4927-8833-99d5e20cb4ba_zps

photo89_zpsbe60868e.jpg

:ermm: :ermm: :ermm:

Kunne sikkert laget ny meme hver dag. Umulig å spise middag uten minst én stirrende svart katt. :aww:

  • Like 5
Skrevet

Dette er mine katter

Ayla, halvt mco som blir 11 år i november.

post-172-1397836002,2835_thumb.jpg

Mido, halvt mco som blir 2 år i juli.

post-172-1397836077,3904_thumb.jpg

Sent fra min GT-I9505 via Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Hvor lenge holder dere katten inne etter flytting/på ny plass?

Fluffy opp til oss på mandag. Tirsdag og onsdag luftet jeg han i bånd, men følte han ikke fikk utforsket særlig da. Så idag gikk jeg ut med han løs, da får han utforske mer som han vil. Samtidig har jeg litt kontroll. Merker jo at han gjerne vil ut. Spesielt når han må på do, da elter han veldig. Vil nok helst slippe å gå i kassen om han kan.

Så hva tenker dere, hvor lenge bør vi holde han inne før han kan ut uten tilsyn hele tiden? Han har alltid holdt seg i nærheten av hjemmet, men nå er det jo ny plass og nye naboer :P

Skrevet

Hvor lenge holder dere katten inne etter flytting/på ny plass?

Fluffy opp til oss på mandag. Tirsdag og onsdag luftet jeg han i bånd, men følte han ikke fikk utforsket særlig da. Så idag gikk jeg ut med han løs, da får han utforske mer som han vil. Samtidig har jeg litt kontroll. Merker jo at han gjerne vil ut. Spesielt når han må på do, da elter han veldig. Vil nok helst slippe å gå i kassen om han kan.

Så hva tenker dere, hvor lenge bør vi holde han inne før han kan ut uten tilsyn hele tiden? Han har alltid holdt seg i nærheten av hjemmet, men nå er det jo ny plass og nye naboer :P

Helst rundt 3-4 uker, slik at de blir vandt til det nye hjemmet sitt. Katter har en tendens til å finne ut at de skal prøve å finne hjem til det gamle hjemmet sitt igjen.

Skrevet

Helst rundt 3-4 uker, slik at de blir vandt til det nye hjemmet sitt. Katter har en tendens til å finne ut at de skal prøve å finne hjem til det gamle hjemmet sitt igjen.

Såpass ja! Da får han holde seg inne en god stund til!

Skrevet

Hvor lenge holder dere katten inne etter flytting/på ny plass?

Fluffy opp til oss på mandag. Tirsdag og onsdag luftet jeg han i bånd, men følte han ikke fikk utforsket særlig da. Så idag gikk jeg ut med han løs, da får han utforske mer som han vil. Samtidig har jeg litt kontroll. Merker jo at han gjerne vil ut. Spesielt når han må på do, da elter han veldig. Vil nok helst slippe å gå i kassen om han kan.

Så hva tenker dere, hvor lenge bør vi holde han inne før han kan ut uten tilsyn hele tiden? Han har alltid holdt seg i nærheten av hjemmet, men nå er det jo ny plass og nye naboer :P

Noen sier to uker, andre sider to måneder. Det er ikke noe fasit på det der. Det eneste som er viktig er at du er sammen med han ute til å begynne med, og lar han gå inn selv, altså ikke bær han inn. Han må lære seg veien selv, men vis gjerne vei, lokk han osv.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Skrevet

Noen sier to uker, andre sider to måneder. Det er ikke noe fasit på det der. Det eneste som er viktig er at du er sammen med han ute til å begynne med, og lar han gå inn selv, altså ikke bær han inn. Han må lære seg veien selv, men vis gjerne vei, lokk han osv.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Da fortsetter vi som nå da, er ute sammen med han. Så får vi heller se an når vi føler han er trygg nok til at han kan være litt alene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...