Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele kontra halsbånd hos hund


Tyfonia
 Share

Recommended Posts

Hei!

For en uke siden hentet vi nydelige Iza, som er en Dogo Canario.

Jeg mener hun blir en tyngre hund når hun blir voksen om hun slekter på sin far og jeg, til tross for at jeg har og har hatt en del hunder, klarer jeg ikke helt å bestemme meg.

Saken er at jeg vil ha en hund som ikke trekker i båndet, uansett, før hun når to år og eventuelt begynner med WP. Det å ha en 45kg hund som ikke kan gå pent i bånd, vet jeg at jeg ikke klarer. Mine andre to trekker en del, men der bruker jeg en del sele. De kan gå pent i bånd når vi kobler båndet i halsbåndet siden vi lagde "av- og- på- knapp" av dette. Det at staffen min på litt over 16kg trekker i sela si er for meg helt greit til tider.

Men med denne hunden vil jeg ha ting helt annerledes. Jeg vil ikke at hun skal trekke i båndet EVER og har bestemt meg for kun å bruke halsbånd på henne. Problemet er jo at jeg elsker å bruke sele på hunder.

Hva er deres erfaringer med sele, kontra konstant halsbåndbruk?

Hva ville dere gjort?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker begge deler på Ozu. På ham brukte jeg konsekvent sele i begynnelsen, før han kunne gå pent. Fordi jeg ville ikke at han skulle slite på nakken når han dro. Når jeg hadde lært ham å gå skikkelig uten å dra, så jeg jeg tilbake til halsbånd. Men bruker dem begge om hverandre, egentlig.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun trenger jo ikke trekke, selv om hun går i sele? Jeg bruker omtrent bare sele på Casper på tur (bruker mest H-selen fra rogz), og den får han ikke trekke i. Han går også myyye penere i denne enn når han går i halsbånd, av en eller annen grunn. Men når han har trekksele på, får han lov til å trekke så mye han orker, så han vet veldig godt forskjellen på selene. Så jeg ser ikke noen grunn til å ikke bruke sele, hvis det er det du har lyst til å bruke.

(Hvis Casper går pent i halsbånd, noe han finner det for godt å gjøre av og til, så er det bare irriterende, for båndet havner jo på bakken hele tiden og mellom ben osv. Sele er mye greiere sånn sett.)

Så jeg ser ikke helt problemet jeg? Det er jo bare å ha en sele til vanlige turer, også har du en WP-sele etterhvert. Ikke noe problem for henne å skille mellom dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er mye lettere å lære en valp til å gå pent i sele fra de er små, enn å bruke halsbånd. Det er bare plagsomt med kobbelet som havner over hodet, mellom benna, på feil side av halsen, kiler øret, osv. I tillegg slipper man å være redd for nakkeskader.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi gjør som Lola, går pent i sele med ridgebacken på 40 kg. Dvs, han skiller mellom turselen som han får lov til å gå å snuse og sose litt i (men IKKE stramme båndet), og trekkselen som vi bruker på ski eller skogsturer. Uansett får han ikke lov til å "bulldose" framover uten kontroll.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker best sele uansett. Føler det belaster mindre. Man vet jo aldri hva som skjer, plutselig ser hunden noe spennende og slenge seg i båndet. Eller man sklir og ender opp med å dra hunden med seg. Haha, nå tenker jeg på mye teit her. Men jeg bare syns sele virker mer behagelig da det fordeler belastningen mer. Men ønsker jeg å bruke halsbånd, så gjør jeg det :) Men det er veldig sjeldent.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

...tror jeg er helt rar i forskjell til dere andre, går mest med halsbånd på Chicka.

Hun drar aldri i båndet og har aldri hatt noen problemer med å bruke mest halsbånd.

Går mest løs, så jeg syntes det er enklere med halsbånd da det ikke dekker så mye av kroppen.

Når det er sagt, så har vi mange div seler som vi bruker til sitt bruk, men som sagt så går det mest i halsbånd her :);)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man vet jo aldri hva som skjer, plutselig ser hunden noe spennende og slenge seg i båndet. Eller man sklir og ender opp med å dra hunden med seg. Haha, nå tenker jeg på mye teit her.

Ikke teit i det hele tatt! Bare det med å skli er jo veldig aktuelt nå som vinteren kommer. I løpet av hver eneste vinter har jeg i allefall 3-4 nesten-ulykker med at jeg sklir på isen. Selv om jeg ikke faller så slenger jeg automatisk såpass med armene for å holde balansen at hundene mine har blitt rykket hardt i. Det er med såpass stor styrke at jeg får dårlig samvittighet til tross for at de går med sele.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker kun sele. Min er ikke komfortabel med halsbånd, han svelger og hoster og henger med ørene, og jeg synes som mange andre over her at sele er det beste for hunden - trekk eller ei. Min går også veldig pent i sele, drar ALDRI (hvis ikke vi møter pus under bilen, daaa...).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det blir såpass glatt her at turer blir den rene balansekunsten (slik det var i fjor), så bruker nok jeg også sele den tiden.

Hjelper lite det. Doffen fikk jo bare mer dra moment og prøvde å knuse kneet mitt, han klarte til slutt menisken med å vri meg overende på isen :-P

Her går vi i halsbånd til bilen og i sele på tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...