Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye tilbyr du din hund sammenliknet med andre som har samme rase?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg bare tenkte på noe imens jeg var ute og gikk for fjerde dagen på rad med bikkjene. Spesielt tenkte jeg på papillonen. Altså - på 4 dager har vi gått omlag 4 mil tur. I snitt en mil til dagen. Vanlig vis går vi en tur på 9 km som en "hverdagstur". Der får begge bikkjene gå mye løs, vi går i boligfelt, litt i skog, litt på traktorvei osv. og vi går i raskt tempo hele veien. Slik jeg ser det får min papillon en god porsjon med trim. Det jeg da tenkte på var - hvor mye gir jeg egentlig mine hunder sammenliknet med andre som har samme rase?

Jeg TROR jeg aktiviserer papillonen min mer enn gjennomsnittet for dem som har rasen. Ser stadig oppdrettere av rasen "skryter" på facebook over at de har gått lang tur på søndagen, da typ 5 km. For meg er ikke det mye, snarere tvert imot. Det handler ikke egentlig om å dømme noen, men å se seg selv litt med den rasen man har og sammenlikne med andre. Man velger jo gjerne en rase fordi man forespeiler seg hva man kan tilby den. Er dere i så fall flinkere eller mindre flinke enn dere hadde tenkt til å aktivisere hundene deres? Med aktivisering mener jeg også agility, lydighet osv.

Når det gjelder portis tror jeg at vi er ganske "normale". Da vi aktivt trente agility var vi nok mer aktive enn gjennomsnittet for dem med rasen, men nå er Chess turhund på linje med mange andre portiser jeg kjenner.

Så - hva med deg?

  • Like 1
  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå aner jeg ikke hva den gjennomsnittlige bruksschäfer får, og jeg har aldri tenkt over det. Ikke måler jeg hundeholdet mitt i minutter og kilometer heller. Noen bruksschäfere får garantert mer enn

Vel, etter å ha sett hvor lite mine faktisk er fornøyd med gjennom det siste året, så vet jeg ikke helt om jeg kjøper at det holder å se på hundene. Mine har, siden desember, stort sett fått tre små t

Tanken med tråden er også litt det å reflektere over ens eget aktivitetsnivå med hunden i forhold til det som "forventes" når man har en viss rase. Ofte i rasevalgtråder og liknende kommer jo antall t

Skrevet

Tja, jeg tilbyr nok Nora mindre enn de som driver aktivit med border collie gjør, men jeg tilbyr henne sikkert mer enn hva de "vanlige" i gata med BC gjør, hehe :)

Skrevet

Tja, min får jo ikke bruke seg lange dager på jakt, så sånn sett får han mindre enn de fleste andre jaktlabradorer. Når det gjelder labradorer generelt, liker jeg å tro at min får mer både av tur og mental aktivisering ;)

Skrevet

Tror mine får mindre enn de fleste andre med etnahund. Men det er jo litt med situasjonen vi er i for tiden med lange dager, hunder med på jobb, legge seg tidlig og opp tidlig, samt Martin sin nakke fordrer å ta det rolig med ham, og det at de takler det supert såklart. De dagene vi har tid og overskudd får de mye mer. Men når det er som det er så blir det som det blir og da er jeg svært takknemlig for at de er så tilpasningsdyktige som de er. :wub:

  • Like 1
Skrevet

Nå synes jeg det virker som om alle med shiba stikker til fjels flere timer om dagen, så akkurat her gir jeg litt mindre akkurat nå. Men når jeg er ferdig på skolen i storbyen så blir det mer skog og fjell på oss og da nærmer vi oss nok "folk flest med shiba" igjen (i alle fall mitt inntrykk av de).

Har ikke møtt så mange akitamennesker enda, så kan ikke si noe der.

Skrevet

Jeg tror våre pudler får det som er gjennomsnittlig (som familiehunder), men hvis man ser på hva puddeloppdrettere flest med hunder i full pels gjør så kan man vel si at vi er mer i skog og mark enn det de er. Det vil si lufting morgen og kveld, og en grei tur midt på dagen.

Zelda regulerer aktivitetsnivået selv og får som oftest ikke like lang tur (bare en liten runde i kvartalet) som Linda fordi hun nekter å gå videre når hun føler seg ferdig å gå tur. :lol:

Kaos får derimot over det som gjennomsnittsfamiliehunden får, og han er i tillegg i full pels. Tante har han med på lange joggeturer hver dag, timeslange turer i marka (i helgene) og går i tillegg med han til og fra jobb. :)

Skrevet

Jeg trur jeg gir jentene mine gjennomsnittlig litt mer enn mange andre med shiba. Men det er ikke fordi folk flest med rasen er latsabber, men fordi jeg har en handicappa som MÅ trenes mye for å ikke bli "ufør" og fordi hun der Super-Samuraien har et par gir mer enn mange andre. :)

Jeg bruker nok ikke mer tid på tur enn andre, men trener jo bikkjene mine målretta, ikke bare lufter dem. Det innebærer at det kløves, sykles og klatres i ganske stort omfang, noe jeg neppe hadde giddi på samme måte hadde det ikke vært så nødvendig. :)

Skrevet

Jeg vet ikke hva mini buller flest får må jeg innrømme. Jeg føler at jeg alltid gir Putle litt for lite. Men jeg tror hun har det bra, og da spiller det ikke så himla stor rolle hva andre mini buller får eller hva min samvittighet sier.

  • Like 1
Skrevet

Aner ikke hvor mye belgerfolket trimmer hundene sine eg, blir aldri snakket om. Min får en god tur for dagen (varierer med trekk, sykkel, skogstur og båndtur), samt litt hjernetrim i form av spor eller lydighet. Han virker da til å være fornøyd med livet :)

Dalmisen får nok mindre enn gjennomsnittet, siden hun er en "latsabb" med vannskrekk (og vi bor på vestlandet...). Hun er storfornøyd med en halvtime-time på tur.

Skrevet

Jeg er ganske sikker på at Khela får mer enn den gjennomsnittlige utstillingspapillon, men hun får nok mindre enn de som driver aktivt med agility f.eks. Akkurat nå de siste to ukene har hun bare fått latmannstrening og rusleturer på 5-6km fordi jeg er syk. Ellers går vi ikke kortere enn 7km rask gange (var dog ikke rask gange før jeg ble med på "Frisk høst/vinter 2013"-tråden) og gjerne i utfordrende terreng, i tillegg til at hun får en god del mentaltrening, er mye løst i hagen, leker ofte løst med huskyene (både voksne og valper), jeg leker mye med henne, osv. Så jeg vil eegentlig tro hun får mer enn gjennomsnittlig papillon i Norge.

Huskyene her tror jeg får omtrent like mye som de fleste andre som konkurrerer innen hundekjøring.

Skrevet

Tja.. jeg vet ikke jeg. Kelpiefolket her er jo svært aktive mennesker og kelpiene deres får en masse. Tror kelpiene her også får ganske mye, både av trim og trening, men muligens litt annet innhold og annerledes. Så jeg håper Shy og Strider får like mye som andre kelpier! (Men jeg er ganske sikker på at de ihvertfall får mer enn en gjennomsnittelig AK i Australia.. )

Skrevet

Godt spørsmål. Jeg vet ikke om Ozu får mer tur i ren km enn hva andre japanere gjør, men jeg ser ikke bort fra at turene våre er lengre i tid enn hos andre. Vi er ute i ca 2,5-3 timer ca 3-4 ganger i uken, også får han ca en times tur de andre dagene (også tissetur morgen og kveld i tillegg).

Men jeg tror at han kanskje får mer mental stimuli og trening enn en del andre japanere, da det ikke virker for meg som om det er vanlig i Norge å drive LP-trening og slikt med dem. De er mer til utstilling eller turkompiser. Så med kurs og fellestreninger to dager i uka, så får han også en god del mental aktivisering og trening.

Skrevet

Alt fra mye mindre enn gjennomsnittet til mye mer enn gjennomsnittet. Slik funker det hjemme hos oss :P

Skrevet

Fra gjennomsnittlig til mer enn gjennomsnittet - mest det siste, men gjennomsnittlig de dagene jeg er litt lat, syk, eller møkkdårlig vær :P Mine får normalt 45-60 min tur hver dag som minimum, men andre dager en times joggetur, og atter andre dager med mye mer enn en times tur.

Skrevet

Alt fra mye mindre enn gjennomsnittet til mye mer enn gjennomsnittet. Slik funker det hjemme hos oss :P

Her også. Går opp og ned etter hva som skjer mtp jobb, hvem som er hjemme og hva som skjer.

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Vet ikke hva andre terver får jeg? Men mine får nok til å være fornøyde og nok til å være i god nok form til det jeg krever av dem :P

Skrevet

Her også. Går opp og ned etter hva som skjer mtp jobb, hvem som er hjemme og hva som skjer.

Sånn er det her også. Noen dager skjer det ikke noe særlig annet enn tisseturer, mens andre dager er vi ute hele dagen.

Skrevet

Er ikke sikker. Kjenner ikke så mange med rasen. De jeg har på facebook for eksempel, deler ikke så mye tur info egentlig, så vet ikke om de ikke gidder å skrive om det eller om de ikke går så mye tur. Det blir bare mest utstillingsbilder. Jeg derimot legger masse turbilder ut. Kan hende jeg er mer ute i marka, men så bor jeg jo landlig og fint, så det faller vel mer naturlig for meg å være mer i naturen.

Btw. jeg kan godt gå lang tur på 5 km, her jeg bor. For her er det BRATT å gå. Det er stor forskjell på å gå 5 km på en skogsvei og det å gå 5 km opp på fjellet. ;)

Skrevet

Aner ikke om jeg gjør lite, passe eller mye med valpen. Føler han får løpe fort løs mindre enn andre whippeter, og være mindre rundt i skogen enn andre valper generelt – men det har en del med hvor vi bor og når vi har bil tilgjengelig å gjøre. Ellers blir han naturlig miljøtrent da han må være med på jobb og vi tar han med hit og dit (bilkjøring, kollektiv, kikke på ting i byen, gå på nye steder osv.). Nettopp begynt på valpekurs (11 uker gammel – føler det er litt tidlig?). Trener litt lydighet hjemme hver dag, enten "rett utenfor døra" eller på stuegulvet. Trener også gjerne litt enkel lydighet når vi er rundt omkring. Endel tisseturer rett utenfor døren, og et par turer på 20-30 min. hver dag (gå langs veien, løpe løs etc. – varierer etter hva annet som har skjedd den dagen).

Så..... vanlig, kanskje? Ikke vet jeg hva som er "normalt" for whippetvalper. Eller valper generelt, egentlig.

Skrevet

Syns 5 km er en greit lang tur jeg. :icon_redface:

Nå kjenner jeg få med rasene mine, og kan vel med sikkerhet si at de siste 10 mnd så har de fått alt forlite, eneste fordelen mine har er mye løsløping hele våren, høsten og vintern. Ideelt sett så vil jeg gå en times tid med dem til dagen, og håper jeg får til det nå etterhvert, og litt lengre etterhvert. Men i forhold til hva bror og søster til lupin får, så er det nok forsvinnende lite :lol: Men igjen - gjemmer meg bak løsløping. :lol:

Skrevet

Nå aner jeg ikke hva den gjennomsnittlige bruksschäfer får, og jeg har aldri tenkt over det. Ikke måler jeg hundeholdet mitt i minutter og kilometer heller.

Noen bruksschäfere får garantert mer enn mine, og noen får garantert mindre. Men jeg liker å tro at jeg gir de et liv de er fornøyd med, og det virker slik. :) Vi har dager vi går mange timer med tur, og dager de bare leker i hagen.

  • Like 4
Guest Christine
Skrevet

Tror ikke jeg går lengre enn gjennomsnittet innen min rase, men kanskje jeg tilbyr mer enn gjennomsnittet. Her går det ikke bare i jakt og tur, men også i agility, lydighet og slike ting. Han ligger med andre ord i trening året rundt.

Skrevet

Tanken med tråden er også litt det å reflektere over ens eget aktivitetsnivå med hunden i forhold til det som "forventes" når man har en viss rase. Ofte i rasevalgtråder og liknende kommer jo antall turer og lengde på disse samt snakk rundt aktivisering i form av hundesporter.

Ofte ser man jo i rasevalgtråder; kan tilby hunden en time tur hver dag. Også blir det diskutert hvorvidt det er nok for den rasen eller ei.

Jeg synes selv jeg et aktiv nok til å ha de to rasene jeg har i den alderen de er nå. Men jeg tror jeg må bruke mer tid på en ung portis enn jeg gjør på Chess nå, og ville anbefalt en som lurte på noe om rasen å trene den mentalt. Selv om jeg gjør minimalt med det med min egen om dagen. Rart, egentlig :P

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...