Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store baby(og barne)tråden <3 2.0


Recommended Posts

  • Svar 9.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da var vi blitt foreldre Lillegutt kom til verden klokken 11.45 i formiddag etter en litt dramatisk fødsel som endte i akuttsnitt. Han veier 3580 gram, er 49 cm lang og selvsagt helt perfekt Mor,

Siden nærmeste familie nå er informert så får jeg snike meg sånn litt småoffisielt inn her

03:22 kom verdens skjønneste tass. Han fikk det veldig travelt på slutten og kom ut med superheltarmen først. Veldig effektiv og grei fødsel. Lystgassen var noe drit, ble bare kvalm og svimmel, så da

Posted Images

Skrevet

Jeg har en tidligere medstudent som gjorde et forskningsprosjekt med temaet "fødselsopplevelse". Hun fant at det var 2 ting som var særlig viktig for å få en god fødselsopplevelse, og det var at mor følte at hun var trygg og hadde kontroll - pluss at hun ikke fødte i fødesengen :P Jeg har ikke oppgaven hennes foran meg akkurat nå, så jeg har ingen kilder å sitere sånn på rappen, men det var i alle fall overraskende stor sammenheng mellom hvor trygg mor følte seg, og smerteopplevelse + fare for komplikasjoner. Selv skulle jeg gjerne født hjemme, selv om det blir min første fødsel; men nå ser det dessverre ikke ut til at jeg kommer til å få lov uansett. Blir helt gal av å bli behandlet som en pasient; jeg er ikke syk, bare på tjukka :sint_01:

Svangerskapsomsorgen virker også mye triveligere med hjemmefødsler. Du har én jordmor å forholde deg til gjennom hele svangerskapet, hele fødselen (uansett om du blir hjemme hele veien eller jordmor mot formodning velger å flytte deg til sykehus i løpet av fødselen), og barseltiden. I tillegg har du jo valgt jordmor selv! Dette er i alle fall ting som hadde gjort meg langt tryggere :) Dessuten er nok jordmor klar over hvilke utfordringer som kan oppstå i løpet av fødselen som krever sykehusinnleggelse, og er føre var mtp å reise til sykehuset hvis det kan bli nødvendig.

Ikke overrasket over at hun fant de resultatene. Så en studie fra Danmark eller Sverige for flere år siden der de hadde et forsøk på at du ble fulgt av samme jordmor gjennom hele svangerskapet når du fødte på sykehuset. Du hadde også en sekundærjordmor du hadde truffet hvis fødselen viste seg å bli veldig lang etc. de gjorde mange av de samme funnene. Komplikasjoner gikk ned, det samme gjorde bruk av smertestillende. Planlagte og akutte keisersnitt gikk også ned. Så det å føle trygghet og kunne ha fått en relasjon til jordmor uansett hvor man føder ser jo ut til å ha veldig mye å si. Jeg håper litt at mannen min kan ta deler av den rollen ved at vi har snakket mye om hva som er viktig for meg og når jeg ønsker at han skal ta ansvar etc.

Jeg tror fortsatt at hjemmefødsler kan være et veldig godt alternativ. I forhold til akutt situasjonene jeg viste til så er det forhold som jordmor ikke vil kunne forutse før de inntreffer og da har man 10 minutter på seg. Men sannsynligheten for at det inntreffer er jo ikke stor. Men det la seg allikevel litt i bakhodet på meg. Jeg tviler heller ikke på at vi som land har noen av verdens beste jordmødre, enten de hjelper til hjemme eller på sykehus. Vi har et system og helsepersonell med veldig bra kompetanse så det er å vinne i Lotto for en liten baby å få bli født her ;)

Kan jeg spørre hvorfor du ikke får hjemmefødsel hvis alt er bra?

  • Like 1
Skrevet

Kan jeg spørre hvorfor du ikke får hjemmefødsel hvis alt er bra?

Null problem :) Jeg har tidligere hatt hypothyreose, og som følge av graviditeten har det kommet tilbake. Det skjer visst i sånn ca 99 % av tilfellene, men legen trodde ikke noe på det! Så jeg har vært ubehandlet/underbehandlet i nesten 4 måneder, og det er generelt uheldig for et svangerskap :( Har ENDELIG, etter drøyt to måneders kamp (og sykemelding som nok fint kunne vært unngått om jeg hadde blitt tatt på alvor :sint_01: ) mast meg til henvisning til spesialist som påviste at stoffskiftet mitt er på bærtur - og fått masse, deilige piller :drool: Så endelig begynner jeg å fungere littegranne igjen :)

Nå er det jo heldigvis under kontroll og blir nøye fulgt opp, og ettersom jeg ikke har spontanabortert før jeg fikk hjelp så ser det unektelig lyst ut :lol: men likevel defineres det plutselig som et risikosvangerskap - og man får ikke innvilget hjemmefødsel om det er et risikosvangerskap :)

Åh, det var deilig å rante litt om dustelegen :heart:

  • Like 3
Skrevet

Godt du endelig ble tatt på alvor og at det går bra nå :)

Du får gå for en 2.0 også og få på plass hjemmefødsel da ;)

Skrevet

Godt du endelig ble tatt på alvor og at det går bra nå :)

Du får gå for en 2.0 også og få på plass hjemmefødsel da ;)

Ja, deilig å nesten kjenne seg normal igjen :) Tanken på en 2.0 tror jeg trenger noen år for å modnes tilstrekkelig :lol:

Skrevet

Jeg hadde aldri tenkt tanken på hjemmefødsel. Ja takk til smertestillende! Jeg var på sykehotellet to timer etter fødsel, der var de så travle at jeg likegodt kunne ha reist hjem. Men jeg vil veldig gjerne ha tilgang på alt jeg trenger av hjelp når jeg er i fødsel. Jeg aner ikke hvordan rommet så ut, jeg aner ikke engang hvor mange folk som var inne på fødestua. Siden fødselen ble langvarig er jeg glad for at de tok blodprøver av ungen underveis så de visste at hun hadde det greit.

Hjemme fra fantastiske New York! Ungen min er fantastisk eksemplarisk og elsker fremmede folk litt for mye. Hun sjarmerte seg ut av den eviglange pass køen på vei inn i USA, gav oss gratis internett på hotellet, har skaffet seg gratis mat nesten over alt. Hun fikk også sjarmert seg til eget sete på flyet begge veier!

Da flyet hjem ble forsinket fant hun ut at en gruppe mennesker i bestemor-alder hadde så fine vesker og glitrende gensere at hun gikk fra fang til fang hos de og ble sunget for og herja med. Hun ble så sliten at hun sov hele veien hjem :heart: I new york lærte hun og vinke og gå! Hurra! :)

  • Like 11
Skrevet

Jeg hadde glemt bort at lillegutt hører ting godt nå :lol:
Ganzie satt ved siden av meg, og plutselig fant Inya ut at hun skulle pøble litt. Ganzie ble sinna og brølte. Og gjett om det var en som skvatt :lol:
Jaja. han blir nok vant til det :P

  • Like 4
Skrevet

Man får jo komme hjem veldig raskt etter fødselen nå til dags (er det ikke dagen etter hvis alt er ok?), akkurat under selve fødselen synes jeg det er veldig greit å ha alt av utstyr og ekspertise i umiddelbar nærhet.

Samme dag faktisk! Men ikke når man har en overbeskyttende mann og setter ned foten :aww::P

Og når det gjeld hjemmefødsel; sikkert greit det altså, men når jeg har pressa ut en unge ut der man nesten ikke skulle tro det var mulig, så skal jeg jaggu ikke stå og vaske opp igjen etter sølet mitt :aww:

Jeg fødte på st Olavs og fikk stort rom med eget bad. Enormt stort badekar, do og dusj. På rommet var det all slags utstyr fra oksygen, nåler/venefloer til veie- og måleutstyr på barnet. Seng til meg og masse stoler. Jeg synes rommet var kjempe greit jeg, men helt ærlig: det var vel det minste jeg brydde meg om der og da egentlig :P

Etter jeg hadde testet smertegrensene, fikk både jeg og gubben mat (2 timer etter fødselen). Jeg for å få næring, han fordi han hadde sovet over måltidene på flyene og det ble litt stress å komme seg fra flyplassen og til sjukehuset :lol: 4 timer etter fødsel ble vi lagt inn på hotell der de hadde egen Barselavd der vi hadde et helt eget hotellrom, frokost/middag buffe osv. Der kunne vi få bli inntil 3 døgn etter fødselen. Der hadde de også samtaler om hva vi kunne forvente av oss hormonbomber og de nye små sjefene. Vi fikk også tilbud om samtale til å prosessere fødselen, og ammehjelp osv.

Fødte man på natta, så ble man ikke overflytta før dagen etter, tror jeg. Og Hvis jeg skulle hjem samme døgn, måtte jeg vente 6 timer etter fødsel :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Vi skulle etter planen dra ganske rett til tynset og ligge på barsel der. Men de var teite og krevde at jeg kunne stå på beina selv før vi fikk dra. :aww: Men ja, man får stort sett dra hjem så fort man vil om alt er bra. :)

Skrevet

Vi skulle etter planen dra ganske rett til tynset og ligge på barsel der. Men de var teite og krevde at jeg kunne stå på beina selv før vi fikk dra. :aww:   Men ja, man får stort sett dra hjem så fort man vil om alt er bra. :)

Til meg maset de bare om den derre tissinga :P hvor mange ganger trenger man å tisse på under 6 timer liksom :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg har en liten mann som har begynt å slite med å finne søvnen på dagtid. Lys våken og full av både smil og sprell fram til han blir overtrøtt. Ikke kan han sove i stua lengre heller, dvs tilnærmet umulig for å sovne, og våkner mye lettere enn om han får være på soverommet. Der sover han gjerne 3 1/2 time av ganger før han må ha mat og ny bleie. Noen ganger, for eksempel nuh, er det megavanskelig å sovne, kaver seg opp så fort han er i nærheten av natta. Må vugges, nynnes og være svøpet inn i et pledd. Da - kanskje!

Og han som var så flink til å sove både mår som helst og hvor som helst.Bank i bordet, natta er fremdeles ikke noe problem. Men litt redd jeg lager et problem når han er så mye på soverommet på dagtid? At jeg visker ut skillet mellom natt og dag for han.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Skrevet

Jeg har en liten mann som har begynt å slite med å finne søvnen på dagtid. Lys våken og full av både smil og sprell fram til han blir overtrøtt. Ikke kan han sove i stua lengre heller, dvs tilnærmet umulig for å sovne, og våkner mye lettere enn om han får være på soverommet. Der sover han gjerne 3 1/2 time av ganger før han må ha mat og ny bleie. Noen ganger, for eksempel nuh, er det megavanskelig å sovne, kaver seg opp så fort han er i nærheten av natta. Må vugges, nynnes og være svøpet inn i et pledd. Da - kanskje!

Og han som var så flink til å sove både mår som helst og hvor som helst.Bank i bordet, natta er fremdeles ikke noe problem. Men litt redd jeg lager et problem når han er så mye på soverommet på dagtid? At jeg visker ut skillet mellom natt og dag for han.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Hvis det lysere på soverommet om dagen enn natta, hva er forskjellen om han sover der eller på stua?

Innimellom har lilletupp også slike perioder, og da sover vi dupp i lag i senga, og så ser jeg litt film osv.. Natt er natt for det ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Hvis det lysere på soverommet om dagen enn natta, hva er forskjellen om han sover der eller på stua?

Innimellom har lilletupp også slike perioder, og da sover vi dupp i lag i senga, og så ser jeg litt film osv.. Natt er natt for det ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Det er ganske mørkt på soverommet vårt hele døgnet. Ganske stor forskjell fra stua. I tillegg er det kjøligere fordi sola aldri skinner inn der og roligere. Der hører han bare det jevne støyet fra motorvegen (vår nærmeste nabo...), mens i stua er det stemmer, tv evt musikk, vi som går rundt, hunden, pluss mange flere ting han kan glane på. Han har blitt veldig fokusert på ting i det siste og stirrer dem i senk. Så blir mye mer inntrykk i stua enn på soverommet, og det virker som det blir for mye når han skal prøve å sovne. Ender opp som hylskrikende og overtrøtt hver gang. Han roer seg veldig mye raskere og bedre på soverommet. Blir ofte stille med en gang vi går inn på det rommet.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Skrevet

Det er ganske mørkt på soverommet vårt hele døgnet. Ganske stor forskjell fra stua. I tillegg er det kjøligere fordi sola aldri skinner inn der og roligere. Der hører han bare det jevne støyet fra motorvegen (vår nærmeste nabo...), mens i stua er det stemmer, tv evt musikk, vi som går rundt, hunden, pluss mange flere ting han kan glane på. Han har blitt veldig fokusert på ting i det siste og stirrer dem i senk. Så blir mye mer inntrykk i stua enn på soverommet, og det virker som det blir for mye når han skal prøve å sovne. Ender opp som hylskrikende og overtrøtt hver gang. Han roer seg veldig mye raskere og bedre på soverommet. Blir ofte stille med en gang vi går inn på det rommet.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Vi løser det med at hun ligger i vår seng på dagen og egen seng om natta. For oss som har baby som helst vil være våken 24/7 så syns vi det var viktig å ha et skille på "nå kan du sove bare litt om du vil" og "nå skal du sove hele natta".

Skrevet

Pære er en stor hit. Den er såpass myk at hun får spist endel uten tenner, og smaker veeeldig godt.

10262057_10154162184610171_1293871094820

  • Like 6
Skrevet

Vi løser det med at hun ligger i vår seng på dagen og egen seng om natta. For oss som har baby som helst vil være våken 24/7 så syns vi det var viktig å ha et skille på "nå kan du sove bare litt om du vil" og "nå skal du sove hele natta".

Ikke dumt. Kanskje jeg skal prøve på det :) Takk for tips.

Jeg har nattbordslampa på da, for å lage en liten forskjell. Den er svak, men det er hvertfall noe.

Sent fra min GT-P5110 via Tapatalk

Skrevet

Jeg har en liten mann som har begynt å slite med å finne søvnen på dagtid. Lys våken og full av både smil og sprell fram til han blir overtrøtt. Ikke kan han sove i stua lengre heller, dvs tilnærmet umulig for å sovne, og våkner mye lettere enn om han får være på soverommet. Der sover han gjerne 3 1/2 time av ganger før han må ha mat og ny bleie. Noen ganger, for eksempel nuh, er det megavanskelig å sovne, kaver seg opp så fort han er i nærheten av natta. Må vugges, nynnes og være svøpet inn i et pledd. Da - kanskje!

Og han som var så flink til å sove både mår som helst og hvor som helst.Bank i bordet, natta er fremdeles ikke noe problem. Men litt redd jeg lager et problem når han er så mye på soverommet på dagtid? At jeg visker ut skillet mellom natt og dag for han.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Gjør det som funker. Sover han best på soverommet så la han sove på soverommet. Om du merker det blir et problem på natta, så ta det derfra.

Mitt generelle tips er å ikke tenk så mye fram i tid og ikke vær redd for å lage uvaner. Det aller meste går over av seg selv helt uten at du trenger å ta tak i noen verdens ting, og om du nå skulle lage en uvane eller to så er det jammen ikke så altfor ille det heller. Ingenting er skrevet i stein, uvaner er til for å snus og tiltakslysten til å snu dem kommer en gang den og. :)

Gør det som funker der dere er nå, om en måned er alt annerledes og da trenger dere begge helt andre ting og det som er et problem i dag har forduftet for solen. Barns behov kan endre seg over natten mens de er så små som din lille mann er. Gjør det enklest mulig for både deg og ham.

Jeg tror uansett at skillet mellom natt og dag er biologisk og styrt av hormoner (?). Det skillet utvikler han når han er moden for det, de er ikke født med det og jeg tror ikke det spiller så stor rolle hvor han oppholder seg. Litt som med bleieavvenning på natt. De må skille ut et stoff i kroppen sin som gjør at man slutter å tisse mens man sover, det er ikke vilje- eller miljøstyrt.

Natt og dag kommer når det kommer. Uansett er tiden for dupper over før du vet ordet av det. Det er helt utrolig hvor fort tiden går. :)

  • Like 3
Skrevet

Jeg har også lest et sted at babyer er ikke i stand til å lage seg noen særlig døgnrytme før de er 3 mnd..

Ellers støtter jeg Mari. Jeg tar problemene når de evt kommer, og frem til da gjør jeg det som er best og enklest for både meg og lilletupp..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Takk @Mari for litt fornuft-peptalk. Jeg trengte den :) jeg er veldig enig, bare vanskelig å de det selv når man står oppi det.

Han skiller på natt og dag, btw, men det kan jo ene og alene være miljøforskjellene sin skyld :) han påvirkes jo ulikt.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...