Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har fått oss Kanin.

Den skal være frittgående på sikt, vi må bare bli kvitt lånehunden og kaninsikre mer først.

Den er mest nysgjerrig , ikke særlig redd. Hopper rundt her og undersøker ALT! :)

2013-09-30181610-1.png

2013-09-30181246.png

20130930_174225-2-1.jpg

Dårlige bilder, men kaninen hopper rundt her og jeg har bare mobil :)

  • Like 11
Skrevet

Det eneste problemet er at han liker IKKE å bli løftet, noe han nødvendigvis må når han skal inn og ut av buret. Han er helt rolig og grei å få tak i, men så plutselig klorer han som en idiot. Jeg tror jeg løfter riktig altså. Han er sikkert litt utrygg enda. Men han hopper oppå ryggene våre når vi ligger på gulvet og virker ellers veldig trygg.

Skrevet

Kaniner liker generelt ikke å bli løftet, men noen ganger må man jo løfte dem av den ene eller den andre grunnen. Jeg venner dem til at de slipper ikke ned mens de spreller, og det tar ikke lang tid før de tar poenget.

Og ellers så lærer jeg dem å gå i buret selv, her er kommandoen "tjsupp,tsjupp" (ikke spør, det ble bare sånn :icon_redface::lol: ) Veldig greit, da foregår det på deres premisser og man slipper sur kanin :P

  • Like 1
Skrevet

Vi får jobbe litt med det etterhvert, for de klørne må klippes bla. Ellers virker det fortsatt som han trives, i dag får gan hoppe rundt oppe i mens vi rydder.

Ask påstår at han "elsker Mono-harepus" :lol:

  • Like 1
Skrevet

Kan han ikke sitte på fanget mens du klipper klør? Evt gjør som med katt og pakk inn i et stort håndkle så han ikke får sparket med bakbena? Vet ikke om det er veldig slemt mot en kanin jeg, eller om de roer seg på samme måte som katter/duer/andre dyr når de ikke ser og bare foten stikker ut? Også være to stykker da. En som holder i et trygt og sikkert grep, og en som klipper? :ahappy:

Skrevet

Kaninen min ble alltid klippet hos veterinæren med å pakke den inn i et håndkle, også ta ut en og en fot. Den var helt rolig og virket ikke traumatisert :)

Skrevet

stort sett blir alle bildene av "hvaskjeraMono" sånn...

2013-10-05202907.png

Men i et heldig øyeblikk fikk jeg tatt bilde av en spisende Mono som ikke ilte bort for å sjekke hva jeg drev med. Desverre er han sort.

2013-10-05202830.png

  • Like 6
Skrevet

Tips! Vannskåla rett utenfor dokassen. Og supre godbiter til kanin er tørka gojibær :) Det pleier de elske! Vi har laga "innkallingsord" hver gang de får det, og da kommer de løpende :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Skrevet

Tips! Vannskåla rett utenfor dokassen. Og supre godbiter til kanin er tørka gojibær :) Det pleier de elske! Vi har laga "innkallingsord" hver gang de får det, og da kommer de løpende :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Vannet er på utsiden av dokassen, den skåla var midlertidig høyløsning til vi fikk opp "høynett" i dag :) Han er elsker det meste tror jeg. .. Ingenting i veien med apetitten. Etter at vi byttet høy spiser han masse høy, men oppfører seg fortsatt som en utsultet kjøter hver gang han ser et løvetannblad.. :|

Skrevet

Vannet er på utsiden av dokassen, den skåla var midlertidig høyløsning til vi fikk opp "høynett" i dag :) Han er elsker det meste tror jeg. .. Ingenting i veien med apetitten. Etter at vi byttet høy spiser han masse høy, men oppfører seg fortsatt som en utsultet kjøter hver gang han ser et løvetannblad.. :|

Ja, våre og liker "alt", men vi har gojibær som "ekstra godbiter" :) Sunt er det og for dem, og oss!

Skrevet

Noen nye bilder av Mono. populært kalt Mongo.

Han gikk litt ned i vekt av Oxbow, så jeg har økt mengden litt. I tilegg røyter han perverse mengder for å være så liten, jeg regner med det er overgangen fra å stå ute hele døgnet til å være innekanin. Han er trygg og rar.. Og sær.

Noen populære hvilestillinger...

2013-10-07213527.png

IMG_20131010_213009.jpg

2013-10-13095016.png

Jeg tror han har vært i hulen sin to ganger, da bare for å sjekke forholdene. Sofaen og gulvet er naturlige kaninplasser visstnok.

  • Like 2
  • 4 weeks later...
Skrevet

Litt mer oppdatering.

Mono har virkelig blitt en del av familien. Sambo må motvillig innrømme at kaninen er dritkul. Han er trygg og blitt ganske så kosete.

Han har ingen problemer med å bli løftet lengre og han har lagt på seg. Pelsen har stabilisert seg og er superblank og myk. Han trives godt, helt klart. Og vi trives såpass som kanineiere at vi nesten ikke savner hund. Vi gleder oss til å ta han med til Kongsberg til våren, da får han noen mål tomt å gresse på :D

Det er fortsatt litt uvant for andre at han er frittgående, det virker som de nesten ikke tror oss før de kommer på besøk. Da kommer det jo en liten kanin hoppende oppå fanget for å sjekke ut den nyankomne.

Han har nå tilgang til hele 1 etasje, siden kompostgrinder var et enkelt lite hinder. Vi drar heller ut de kontaktene han kan nå. Ikke at han noensinne -bank i bordet- har vist interesse for dem.

Bildespam..

Dagens høydare er oxbow i forball. Det tar av...

20131107_072237.jpg

Han koser seg i genseren til sambo. Han vil sjelden ut igjen.

IMG_20131104_182601.jpg

Koser seg på fanget til Ask

IMG_20131103_095705.jpg

Tv-slave

IMG_20131102_185721.jpg

Peiskos

IMG_20131101_171227.jpg

Tigger mat

2013-10-20112416.png

  • Like 1
Skrevet

Herlige Mono :wub: Så godt å se at han har slått seg fullstendig til ro hos dere :ahappy:
(og kaniner kan (nesten) fungere som hundeerstattere, det gjorde i allefall jeg da jeg ikke fikk hund da jeg var yngre :lol: )

Skrevet

Det der er den kuleste kaninen jeg har sett :lol: visste ikke at kaniner var sånn jeg.

Får de være frittgående er de fleste kaniner sånn, visstnok. Snakk om misforstått dyr.

Mer spam. Har ikke så mange nye bilder av han, så de fleste er postet før.

Ser på tv med Ask. Igjen. .

20131026_144637.jpg

Leker med barna :)

20131020_132312.jpg

20131020_125338.jpg

20131020_125359.jpg

kosestund :wub:

20131020_165351.jpg

Han digger Ask. Løper Ask over gulvet har han en kanin i hælene. Han passer på når Ask bader og tørker alt han kan når han kommer ut. Er Ask på do, sitter Mono ved siden av.

Alle kanin+ småbarn = katastrofe spådommer er gjort til skamme. Men Ask holder aldri fast Mono og han løfter han aldri.

  • Like 1
Skrevet

Får de være frittgående er de fleste kaniner sånn, visstnok. Snakk om misforstått dyr.

Og det gjør det om mulig enda tristere å tenke på alle de stakkarne som bor i små bur hele tiden og ikke får levd ut potensialet sitt :( jeg har alltid tenkt at jeg skal aldri ha kanin, maken til kjedelige dyr, men den har jeg tatt en helomvending på nå, kanin er definitivt ikke utelukket i fremtiden!

  • Like 2
Skrevet

Og det gjør det om mulig enda tristere å tenke på alle de stakkarne som bor i små bur hele tiden og ikke får levd ut potensialet sitt :( jeg har alltid tenkt at jeg skal aldri ha kanin, maken til kjedelige dyr, men den har jeg tatt en helomvending på nå, kanin er definitivt ikke utelukket i fremtiden!

Det er helt tragisk. Jeg får litt vondt i magen hver gang jeg kjører eller går forbi et hus med kaninbur på utsiden. Det er bare så feil.

Sambo trodde også de var kjedelige og jeg var litt skeptisk jeg også. Mono er langt i fra kjedelig. Han er til tider litt slitsom faktisk. Spesielt når han får sånne ras og river ned alt. Og blir veldig veldig veldig kosete og må hoppe foran foten min for hvert steg slik at jeg skal skjønne at jeg må kose han. Jeg vet ikke hvor mange ganger jeg har fått sparket til han *kremt*

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...