Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har fått oss Kanin.

Den skal være frittgående på sikt, vi må bare bli kvitt lånehunden og kaninsikre mer først.

Den er mest nysgjerrig , ikke særlig redd. Hopper rundt her og undersøker ALT! :)

2013-09-30181610-1.png

2013-09-30181246.png

20130930_174225-2-1.jpg

Dårlige bilder, men kaninen hopper rundt her og jeg har bare mobil :)

  • Like 11
Skrevet

Det eneste problemet er at han liker IKKE å bli løftet, noe han nødvendigvis må når han skal inn og ut av buret. Han er helt rolig og grei å få tak i, men så plutselig klorer han som en idiot. Jeg tror jeg løfter riktig altså. Han er sikkert litt utrygg enda. Men han hopper oppå ryggene våre når vi ligger på gulvet og virker ellers veldig trygg.

Skrevet

Kaniner liker generelt ikke å bli løftet, men noen ganger må man jo løfte dem av den ene eller den andre grunnen. Jeg venner dem til at de slipper ikke ned mens de spreller, og det tar ikke lang tid før de tar poenget.

Og ellers så lærer jeg dem å gå i buret selv, her er kommandoen "tjsupp,tsjupp" (ikke spør, det ble bare sånn :icon_redface::lol: ) Veldig greit, da foregår det på deres premisser og man slipper sur kanin :P

  • Like 1
Skrevet

Vi får jobbe litt med det etterhvert, for de klørne må klippes bla. Ellers virker det fortsatt som han trives, i dag får gan hoppe rundt oppe i mens vi rydder.

Ask påstår at han "elsker Mono-harepus" :lol:

  • Like 1
Skrevet

Kan han ikke sitte på fanget mens du klipper klør? Evt gjør som med katt og pakk inn i et stort håndkle så han ikke får sparket med bakbena? Vet ikke om det er veldig slemt mot en kanin jeg, eller om de roer seg på samme måte som katter/duer/andre dyr når de ikke ser og bare foten stikker ut? Også være to stykker da. En som holder i et trygt og sikkert grep, og en som klipper? :ahappy:

Skrevet

Kaninen min ble alltid klippet hos veterinæren med å pakke den inn i et håndkle, også ta ut en og en fot. Den var helt rolig og virket ikke traumatisert :)

Skrevet

stort sett blir alle bildene av "hvaskjeraMono" sånn...

2013-10-05202907.png

Men i et heldig øyeblikk fikk jeg tatt bilde av en spisende Mono som ikke ilte bort for å sjekke hva jeg drev med. Desverre er han sort.

2013-10-05202830.png

  • Like 6
Skrevet

Tips! Vannskåla rett utenfor dokassen. Og supre godbiter til kanin er tørka gojibær :) Det pleier de elske! Vi har laga "innkallingsord" hver gang de får det, og da kommer de løpende :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Skrevet

Tips! Vannskåla rett utenfor dokassen. Og supre godbiter til kanin er tørka gojibær :) Det pleier de elske! Vi har laga "innkallingsord" hver gang de får det, og da kommer de løpende :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Vannet er på utsiden av dokassen, den skåla var midlertidig høyløsning til vi fikk opp "høynett" i dag :) Han er elsker det meste tror jeg. .. Ingenting i veien med apetitten. Etter at vi byttet høy spiser han masse høy, men oppfører seg fortsatt som en utsultet kjøter hver gang han ser et løvetannblad.. :|

Skrevet

Vannet er på utsiden av dokassen, den skåla var midlertidig høyløsning til vi fikk opp "høynett" i dag :) Han er elsker det meste tror jeg. .. Ingenting i veien med apetitten. Etter at vi byttet høy spiser han masse høy, men oppfører seg fortsatt som en utsultet kjøter hver gang han ser et løvetannblad.. :|

Ja, våre og liker "alt", men vi har gojibær som "ekstra godbiter" :) Sunt er det og for dem, og oss!

Skrevet

Noen nye bilder av Mono. populært kalt Mongo.

Han gikk litt ned i vekt av Oxbow, så jeg har økt mengden litt. I tilegg røyter han perverse mengder for å være så liten, jeg regner med det er overgangen fra å stå ute hele døgnet til å være innekanin. Han er trygg og rar.. Og sær.

Noen populære hvilestillinger...

2013-10-07213527.png

IMG_20131010_213009.jpg

2013-10-13095016.png

Jeg tror han har vært i hulen sin to ganger, da bare for å sjekke forholdene. Sofaen og gulvet er naturlige kaninplasser visstnok.

  • Like 2
  • 4 weeks later...
Skrevet

Litt mer oppdatering.

Mono har virkelig blitt en del av familien. Sambo må motvillig innrømme at kaninen er dritkul. Han er trygg og blitt ganske så kosete.

Han har ingen problemer med å bli løftet lengre og han har lagt på seg. Pelsen har stabilisert seg og er superblank og myk. Han trives godt, helt klart. Og vi trives såpass som kanineiere at vi nesten ikke savner hund. Vi gleder oss til å ta han med til Kongsberg til våren, da får han noen mål tomt å gresse på :D

Det er fortsatt litt uvant for andre at han er frittgående, det virker som de nesten ikke tror oss før de kommer på besøk. Da kommer det jo en liten kanin hoppende oppå fanget for å sjekke ut den nyankomne.

Han har nå tilgang til hele 1 etasje, siden kompostgrinder var et enkelt lite hinder. Vi drar heller ut de kontaktene han kan nå. Ikke at han noensinne -bank i bordet- har vist interesse for dem.

Bildespam..

Dagens høydare er oxbow i forball. Det tar av...

20131107_072237.jpg

Han koser seg i genseren til sambo. Han vil sjelden ut igjen.

IMG_20131104_182601.jpg

Koser seg på fanget til Ask

IMG_20131103_095705.jpg

Tv-slave

IMG_20131102_185721.jpg

Peiskos

IMG_20131101_171227.jpg

Tigger mat

2013-10-20112416.png

  • Like 1
Skrevet

Herlige Mono :wub: Så godt å se at han har slått seg fullstendig til ro hos dere :ahappy:
(og kaniner kan (nesten) fungere som hundeerstattere, det gjorde i allefall jeg da jeg ikke fikk hund da jeg var yngre :lol: )

Skrevet

Det der er den kuleste kaninen jeg har sett :lol: visste ikke at kaniner var sånn jeg.

Får de være frittgående er de fleste kaniner sånn, visstnok. Snakk om misforstått dyr.

Mer spam. Har ikke så mange nye bilder av han, så de fleste er postet før.

Ser på tv med Ask. Igjen. .

20131026_144637.jpg

Leker med barna :)

20131020_132312.jpg

20131020_125338.jpg

20131020_125359.jpg

kosestund :wub:

20131020_165351.jpg

Han digger Ask. Løper Ask over gulvet har han en kanin i hælene. Han passer på når Ask bader og tørker alt han kan når han kommer ut. Er Ask på do, sitter Mono ved siden av.

Alle kanin+ småbarn = katastrofe spådommer er gjort til skamme. Men Ask holder aldri fast Mono og han løfter han aldri.

  • Like 1
Skrevet

Får de være frittgående er de fleste kaniner sånn, visstnok. Snakk om misforstått dyr.

Og det gjør det om mulig enda tristere å tenke på alle de stakkarne som bor i små bur hele tiden og ikke får levd ut potensialet sitt :( jeg har alltid tenkt at jeg skal aldri ha kanin, maken til kjedelige dyr, men den har jeg tatt en helomvending på nå, kanin er definitivt ikke utelukket i fremtiden!

  • Like 2
Skrevet

Og det gjør det om mulig enda tristere å tenke på alle de stakkarne som bor i små bur hele tiden og ikke får levd ut potensialet sitt :( jeg har alltid tenkt at jeg skal aldri ha kanin, maken til kjedelige dyr, men den har jeg tatt en helomvending på nå, kanin er definitivt ikke utelukket i fremtiden!

Det er helt tragisk. Jeg får litt vondt i magen hver gang jeg kjører eller går forbi et hus med kaninbur på utsiden. Det er bare så feil.

Sambo trodde også de var kjedelige og jeg var litt skeptisk jeg også. Mono er langt i fra kjedelig. Han er til tider litt slitsom faktisk. Spesielt når han får sånne ras og river ned alt. Og blir veldig veldig veldig kosete og må hoppe foran foten min for hvert steg slik at jeg skal skjønne at jeg må kose han. Jeg vet ikke hvor mange ganger jeg har fått sparket til han *kremt*

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...