Gå til innhold
Hundesonen.no

Ditt beste jobbsøker-/intervju-tips


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er jo fra og med i dag arbeidsledig, og trenger alt av tips.

Forje uke var jeg på to intervjuer, men fikk avslag på begge to, så nå spør jeg,

Hva er ditt aller beste jobbsøker- og intervju-tips?

Skrevet

- Vær proaktiv og positiv.

- Gjør research før intervju, slik at du kjenner til bedriften du er på interjvu hos

- Tenk gjennom positive og negative sider ved deg selv, dine mål, ambisjoner og ønsker. Så stiller du mer forberedt til intervjuet

  • Like 1
Skrevet
  • Vær positiv og imøtekommende
  • Undersøk gjerne litt om bedriften på forhånd. Vær nysgjerrig og spør gjerne litt om selve bedriften
  • Vær ålreit kledd. Man går ikke på i intervju i joggebukse.
  • Skriv ned dine dårlige og gode sider og øv på dem før du går på intervjuet
  • Like 1
Skrevet

Søk bare på jobber du vil ha.

Løp gjerne et par runder rundt lokalet du skal entre mens du hører på en låt som gir deg masse energi.

Tenk på at de har bedt deg komme fordi de er oppriktig interessert i å bli bedre kjent med deg, så ta det som et stort kompliment og en flott mulighet til å være litt narsissistisk. ;)

Se folk inn i øynene, pust godt inn før du svarer og fokusér på det hyggelige i situasjonen, ikke det stressende.

Vit at idet du går inn i rommet intervjuet skal finne sted, så vil du blæste dem fullstendig med tilstedeværelsen din så de bare MÅ velge deg.

(Det siste må en ofte øve litt på, hehe).

  • Like 6
Skrevet

En slik tråd trengte jeg også nå! Er midt i jobbsøkingen selv her! :)


Håper det er greit Susselussa, at jeg spør et spørsmål her i tråden også :)
Noen som har gode skrive søknad tips også?

  • Like 1
Skrevet

Ring før du sender søknaden, ha noen spørsmål notert ned slik at du ikke glemmer hva du skal spørre om, noter ned svarene og bruk disse når du skriver søknaden.

Ring gjerne en ukes tid etter søknadsfristen og hør om hvor langt prosessen er kommet og når de har tenkt å begynne intervjurunder.

Kort sagt, vis at du er interessert i jobben!

Skrevet

En slik tråd trengte jeg også nå! Er midt i jobbsøkingen selv her! :)

Håper det er greit Susselussa, at jeg spør et spørsmål her i tråden også :)

Noen som har gode skrive søknad tips også?

Ikke noe problem, jeg tar absolutt alle tips jeg kan få!

Takk for svar folkens! Notert!

Skrevet

Ha et selvsikkert kroppsspråk under intervjuet, selv om det ikke "er helt deg". Det har mye å si for inntrykket de får av deg. Det går an å fake ganske mye, men det krever kanskje litt øvelse :) . Etter en stund kan mye av det blir en naturlig del av kroppsspråket også.

Tenker på type ting som hvordan du sitter/står (sitte trygt og godt og være "stor", ikke synke sammen og gjøre seg selv liten), hva du gjør med hendene osv (ikke fikle nervøst rundt for eksempel).

  • Like 1
Skrevet

Vær deg selv, både i søknaden og på intervjuet. Ikke utgi deg for å være bedre (eller verre) enn det du er, du må kunne stå for alt det som er sagt/skrevet. Still gjerne spørsmål underveis i intervjuet, da viser du at du er interessert og engasjert.

Husk at om du er veldig nervøs, så er det lov å si det. Det er ganske vanlig, og de lar ikke være å ansette deg fordi du er nervøs og stotrer litt innimellom - som regel har de litt andre krav enn det ;)

Øyekontakt er viktig, - og et fast håndtrykk! Du trenger ikke skvise hånda til den/de som intervjuer deg, men seriøst, sånne vasne håndtrykk.. Nei, et skikkelig håndtrykk er viktig!

  • Like 1
Skrevet

Fikk en veldig god tilbakemelding på en jobbsøkerdag for litt siden, på det at jeg vet 100% hva jeg ønsker. Jeg sa ærlig rett ut at jeg hadde fått jobbtilbud fra oljebransjen (på spørsmål om jeg ikke ville dit med den utdanningen jeg har), men at jeg ikke ønsket å jobbe offshore eller i en slik type bedrift (som Statoil). Også forklarte jeg rimelig rett ut hva jeg ønsket fra en arbeidsplass (uten å bli urealistisk og høytkrevende da :lol: ), men mer hvilket arbeidsmiljø jeg ønsket, forutsigbarhet, forskningsgruppe, utfordringer etc.... Det falt visstnok meget godt i smak, fordi det er mange som bare svever rundt der vinden tar dem :)

Det er sikkert de bedrifter som vil ha "drifters" som bare følger strømmen hit og dit, men jeg ville ikke trivdes i en slik bedrift - like greit å "si i fra" :)

Skrevet

Vær positiv, smil og se på alle personer som er på intervjuet selv om de ikke spør deg om spørsmål. Vær ærlig. Ha på deg pent tøy, men ikke for stivpyntet (spørs kanskje litt på hva slags jobb du søker på)

Fast håndtrykk når du møter dem, førsteinntrykket har mye å si.

Ta med deg alt av papirer slik som referanser, autorisasjoner, kursbeviser osv.

Var selv på intervju forrige uke, fikk jobben og hadde kjempe lyst på den, men det hadde ført til at jeg hadde gått drastisk ned i lønn så jeg måtte si nei :(

Lykke til!:)

  • Like 1
Skrevet

Husk å lagre utlysningsteksten! (Den forsvinner ofte automatisk etter fristen) Les gjennom den nøye, samt din søknad før intervju. Tenk gjennom hva de ønsker og hva du kan tilby.

Forbered deg godt før intervju! Les deg opp på bedriften, og øv deg på vanlige spørsmål som positive og negative sider. Noter gjerne også ting du lurer på.

Vis at du vil ha jobben! Vær åpen, positiv og ærlig.

Lykke til :)

  • Like 1
Skrevet

Om du er ung og uerfaren og arbeidsgiver spør deg om hvorfor de burde ansette akkurat DEG så bør trekke det frem som en positiv egenskap "da har jeg ikke innarbeidet andre rutiner og dere kan forme meg akkurat slik dere vil" :) Det svaret fikk jeg ihvertfall veldig bra tilbakemeldinger på!

Ellers er det alltid lurt å ha reflektert over gode og dårlige egenskaper der de dårlige helst også bør være litt gode!

Folk liker forresten andre folk som smiler og er glad! Vær så positiv du bare klarer!!

  • Like 1
Skrevet

dukk opp noen dager etter hodeoperasjon med utrolig pågangsmot og et gigasmil, fungerte supert! :P

Var faktisk på intervju (sist jeg søkte jobb) bare en uke etter hofteoperasjonen, med krykker og alt. Det funket ikke :P

Takk for mange gode tips!

Jeg syntes spesielt dette med positive og negative sider er vanskelig, jeg klarer jo fint å tenke mye negativt om meg selv når jeg sitter hjemme, ikke depping, men når jeg tenker på intervju. Meeen.. når jeg sitter på intervju sliter jeg skikkelig med å huske de negative sidene jeg har "pugget" på..

Edit: jeg må helt ærlig innrømme at jeg ikke vet hvorfor jeg ikke "kommer gjennom" via intervju. Jeg er positiv, smiler og viser at jeg vil. De to gangene når jeg har spurt hvorfor jeg ikke fikk den var det fordi de fikk inn noen med mer erfaring, og det hjelper jo ikke meg så veldig mye..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...