Gå til innhold
Hundesonen.no

God rase for utstilling


Recommended Posts

Skrevet

Ok, la meg starte med og si at denne tråden ikke er helt seriøst ment. Det er bare en tanke jeg har i hodet akkurat nå.

Ved rasevalg så tenker man jo ofte på hva man skal bruke hunden til - jakt, turkompis, trekk, LP osv - og skaffer seg en rase som passer til dette formålet.

Men hva om man ønsker seg en rase til utstilling først og fremst? Siden Ozu har HD og ikke kan avles på, så gidder jeg heller ikke å stille lenger. Og min neste rase blir antagelig en (bruks)schäfer, og de kan jo heller ikke stilles. Den vil jeg bruke mer til LP/bruks.

Men jeg synes jo utstilling og avl også hadde vært gøy som hundeaktivitet. Jeg tenker derfor på hvilken rase som hadde passet til dette formålet. Tenker da på:

- Lett å handle og ha med å gjøre. Dvs, lett å trene til utstilling og såpass lite hundeaggressiv at den kan oppføre seg i ringen med andre hunder

- Tålmodig, kan tåle og vente i bur og trives med det på utstilling

- Ikke pelshund som krever masse forberedelser før utstilling. Helst en rase hvor bading og gjennombørsting er nok.

- Sunn rase hvor det er god sjanse for at man får en frisk hund som kan gjøre det bra på utstilling, ikke ha noen sykdommer og dermed kan brukes til avl (ja, jeg vet dette er helt umulig å garantere).

For å gjøre det klart: Jeg kommer IKKE til å skaffe meg en hund med dette som hovedformål, og med disse kriteriene. Det er bare et morsomt tankeeksperiment, og lurer på hva dere andre soniser tenker om dette? :)

  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mener du å stille ut for å stille ut, eller vinne mye på utstilling? STOR forskjell der

Dollar Cymraeg Ci Golddigger - Erling Løken som som regel viser han, evnt Christine Sonberg som regel. Tenk at Amiga ble BIM mot han, og Arne Foss sa at Amiga hadde slått han hadde halen vært lit

Etnahund! ^^, Alltid, helt klart. De er med på alt og trives med masse aktivitet, men de synes også det er helt ok å slække i sofaen. De er lett-trente, elegante, lite pelsstell (så og si ingenting),

Skrevet

Etnahund! ^^, Alltid, helt klart. De er med på alt og trives med masse aktivitet, men de synes også det er helt ok å slække i sofaen. De er lett-trente, elegante, lite pelsstell (så og si ingenting), og det er en generelt frisk rase, veldig få individer med sykdommer også i forhold til antallet hunder. (Som er få)

Ellers kanskje whippet? De vil jo gjerne ha mulighet til å løpe fra seg en gang om dagen eller tre, og gjerne brukes til noe, men også enkle, omgjengelige hunder som er lette å ha med seg overalt. :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Jeg har alltid tenkt slik at man kan jo vinne på utstilling med alle raser, så jeg har sett på alle andre områder..

For meg var det viktig at hunden krevde kun fysisk aktivitet, ikke pelsstell, ikke stor i størrelsen, en enkel hund å ha (både med tanke på andre dyr, mennesker, ha me seg osv), og ikke minst at det var en frisk rase.. Jeg valgte meg mynde.. Joda, det er mye konkurranse i ringen min som regel, men du og du det er gøy å få certet når man slår feks 25 andre tisper istedenfor å være den eneste i sin rase..

Skrevet

Fordelen med å ha pelshunder som krever en masse dill før du stiller de, er at de alltid er i pels så sant du ikke barberer de ned :aww:

Skrevet

Basenji! Flotteste utstiilingshundene ever, som ofte plasserer seg også i gruppe og BIS. Eksepsjonelt lettstelt, og verdens herligste personlighet :wub:
Det er nok mange som kjøper hund med utstilling som hovedmål? Er jo en interesse på linje med agility o.a?
Det gis dog et bredt utvalg, så det bør ikke være noe problem å finne en rase som også passer inn i din øvrige livssituasjon og preferanser :)

  • Like 1
Skrevet

Mynder er jo et godt forslag. Og buhund likte jeg! Har jo nesten vurdert dem - konge turkompis, og ikke visste jeg at de var gratis å stille. Supersøte er de også. :lol:

Skrevet

I gruppe 2 er det noen store (GD, berner, rottis) og noen små (DP og DS) raser som går igjen ofte i gruppeplasseringene. Av disse er det nok DS som krever mest pelsstell, men til gjengjeld så røyter de ikke :D

Skrevet

Mynder er jo et godt forslag. Og buhund likte jeg! Har jo nesten vurdert dem - konge turkompis, og ikke visste jeg at de var gratis å stille. Supersøte er de også. :lol:

Mja mjo, det er muligens bare jakthundsrasene som er gratis?

Skrevet

Irish Glen Of Imaal Terrier eller Dandie Dinmont Terrier, alltid veldig få påmeldte hunder, så har du en ok hund kan du dra med deg det meste :lol: Sjeldent de blir plassert i gruppa da, hmmm.

Skrevet

Kleinspitz :) 24 til 29 cm 2,5 til 5 kg..

Noe pelsstell men ikke så mye.

Morsom rase som er med på det du vil.

Ikke så stor i antall , selv om den har hatt eksplosiv vekst de siste 4-5 årene.

Minus .Det er jo en gruppe 5 hund som er den nest størst gruppa

Skrevet

Mynder er jo et godt forslag. Og buhund likte jeg! Har jo nesten vurdert dem - konge turkompis, og ikke visste jeg at de var gratis å stille. Supersøte er de også. :lol:

Jeg kjenner riktignok bare en buhund, men det er seriøst den daffeste og mest passive hunden jeg vet om. Har er vel tre år, og han tar ting så med ro at jeg hadde blitt frustrert om det var min hund. Men han er fryktelig søt og god da. :)

Mja mjo, det er muligens bare jakthundsrasene som er gratis?

Halv pris på buhund. :)http://web2.nkk.no/nyhetsarkiv/redusert-avgift/

Skrevet

Mynder :-) Hvis ikke så hadde jeg sett på raser som er få i antall, de har mindre konkurranse og kan vinne mye. Men spørs jo om det blir kjedelig med så lite konkurranse i ringen da ;-)

Skrevet

I gruppe 2 er det noen store (GD, berner, rottis) og noen små (DP og DS) raser som går igjen ofte i gruppeplasseringene. Av disse er det nok DS som krever mest pelsstell, men til gjengjeld så røyter de ikke :D

Hverken gd eller berner kan vel kalles sunne??

Jeg stemmer buhund, eller kanskje en av lapphundrasene. Hvis du ikke vil ha en spisshund til, så mynde :P

Skrevet

Jeg tenker det er mer moro å ha en rase som ofte vinner gruppen vs en rase det er få i og dermed blir du BIR fordi du aldri har noen konkurrenter :P Så gå for raser som slår an i gruppen og BIS!

Skrevet

Hverken gd eller berner kan vel kalles sunne??

Jeg stemmer buhund, eller kanskje en av lapphundrasene. Hvis du ikke vil ha en spisshund til, så mynde :P

Ikke? Jeg har ikke inntrykk av at det er så mye sykdom på noen av de rasene jeg nevnte jeg. Men det var uansett bare en betraktning på hvilke raser som vinner mye i gruppe 2.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...