Gå til innhold
Hundesonen.no

Kommando / triks


Amig0
 Share

Recommended Posts

Simba kan sitt, ligg (men han ligger ikke mer enn et tidels sekund..), gi labb, andre labben, snurr, tiss (ute, selvsagt..), også trener vi masse på bli og vent. Bli klarer han fint med ca. 5 meters avstand, men det skal veldig lite til før han kommer etter meg. Og vent skjønner han veldig lett, så lenge jeg gir han tydlige håndsignaler. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min valp på fem mnd kan sitt og ligg, han er (foreløpig) flink til å komme på innkalling, han kan slippe leke når jeg sier "takk", han begynner å få forståelse for hva "bli" betyr men ikke med distraksjoner ;) Han vet at han skal gi meg øyekontakt når jeg sier "se" og han vet at "nei" betyr at ting ikke er lov - men bryr seg ikke bestanding ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er ikke Teo valp lenger, men han kan følgende:

  • Sitte på to
  • Snurr rundt
  • Hente ballen/touche ball
  • Vet forskjell på høyre og venstre labb
  • Gå ved fot
  • Gå i sengen
  • Krype
  • Danse på to bein
  • Gå rundt meg på plass
  • Touch

.... i tillegg har han en ganske god stoppkommando når han er løs ute. Hvis jeg vil han skal vente på meg, så sier jeg stopp og han står som en påle.... :)

Kanskje ikke de mest imponerende triksene, men han elsker å trene på dem :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Keo på 3,5 mnd kan/under trening:

  • Sitt
  • Dekk
  • Stå
  • Utgangsstilling
  • Innkalling
  • Gå pent
  • Labb 1 og 2
  • Target på hånd, avstandstarget på flaske (musematte) og post-it
  • Stå på to
  • Fri ved fot med utgangsstilling ved stopp
  • Apport (vell, akkurat startet)
  • Hopp
  • "Gå å lægg dæ", seng eller bur
  • Rull rundt
  • Kos (ja, bikkja kan kos på kommando :rofl: )
  • "Unna"
  • Bli ved sitt eller dekk (under videreutvikling)
  • Høyre ved gjeting
  • Fri

Sikkert noe småting til, og slett ikke alt er skikkelig på plass enda!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med valper på 10 uker er det viktigste for meg Kontakt og Miljøtrening.

Jeg vil ha miljøsterke hunder, som samtidig er orientert mot MEG, uansett miljø. De kan begge navnene sine nå, med innkalling. Og de kan Sitt.

Og andre kommandoer har jeg ennå ikke begynt å lære dem. Det kommer :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med valper på 10 uker er det viktigste for meg Kontakt og Miljøtrening.

Jeg vil ha miljøsterke hunder, som samtidig er orientert mot MEG, uansett miljø. De kan begge navnene sine nå, med innkalling. Og de kan Sitt.

Og andre kommandoer har jeg ennå ikke begynt å lære dem. Det kommer :P

Bare sånn for å ha det klart, dette er atferder som kan tilbyes, det er ikke noe av det som kan gjøres på kommando. Bare følte for å spesifisere det da det kanskje ikke kom tydelig nok frem i mitt andre innlegg :)

Vi har hovedfokus på miljøtrening, men trener litt for gøy innimellom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare sånn for å ha det klart, dette er atferder som kan tilbyes, det er ikke noe av det som kan gjøres på kommando. Bare følte for å spesifisere det da det kanskje ikke kom tydelig nok frem i mitt andre innlegg :)

Vi har hovedfokus på miljøtrening, men trener litt for gøy innimellom.

Det er ikke noe galt i å lære en valp triks eller kommandoer. Men med tre hunder, to valper, ørten unger og et hele tiden krevende miljø rundt oss, må jeg prioritere ganske hardt ift hva jeg skal ha fokus på hele tiden. :) (Og vanskelig å "klikk-og belønn" - for en valp når man har to med seg ut på tur :lol: )

Jeg tror du har både tid og mulighet og veldig lyst til både - og. :) Og da er jo det bare morsomt - for både deg og Tetris.

Så mitt innlegg var ikke "myntet" på noe spesielt. Annet enn en beskrivelse av hva jeg legger vekt på i valpetreningen i den fasen vi er i nå. Her blir det to uker til med ganske intensiv miljøtrening (inkl bilkjøring, buss, ulike miljøer, rush-trafikken om morgenen med rulleski-entusiaster, syklister, barnevogner osv), og deretter er planen å starte lydighets-trening, OG å systematisk lære hver valp å være alene hjemme en stund om gangen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min kan ingenting på kommando. :stolt:

Han tilbyr sitt, ligg, ligge på sida,ligge på rygg, rulle rundt, stå, stå på to, sitte bamse (nesten, og på ein veldig sprettete måte), rygge, håndtarget, post-it, gå på musematte, gå på kasse.

Jobber med å sette kommando på ting, i første omgang sitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enya kan ikke så veldig mange ting enda, selv om hun snart er 6 mnd. Men jeg orker ikke stresse med å trene masse masse. Vi tar det litt som det kommer, men hittil kan hun dette på kommando:

Touche to fingre

sitt

ligg

snurre rundt mot klokka

gå på teppet sitt

gå fot og sitt ved fot (litt skeivt da men :P )
Sitt og bli

Slippe (liiitt situasjonsavhengig) :P

Innkalling med navn

Også uten at jeg har lært henne det så stikker hun hodet gjennom selen og løfter det beinet som må løftes for å få på selen :) syns det er ganske søtt egentlig :) Men hun har jo bare lært det fordi vi har tatt selen av og på så mange ganger nå.. Spørs hvordan det går når jeg skal begynne å bruke den litt for store puppia selen hvor hun må løfte det andre beinet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Meesha på 10 uker kan sitt når han vet at det er godbiter å få, reagerer på nei/øyh/æh-æh når det ulovlige ikke er altfor spennende, og reagerer på navnet sitt. Han kommer på innkalling på en "god tur" (altså dersom det ikke er forstyrrelser i nærheten eller dersom noe ikke lukter eeeekstra godt i motsatt retning av meg). Han tilbyr sitt når han skal få mat, og blir stadig flinkere til "vent" på maten før jeg sier værsågod.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min kan sitte, ligge (delvis) og kommer på innkalling.

Tilbyr gjemsel, suss og Jihad.

Jihad?! Nå må du utdype..:P

Billy kan

sitt

ligg

på plass

high five

kom

bli, dog ikke hvis det er masse gøy han heller vil være med på

kontakt

legg deg (det betyr på puta)

Rolig, altså gå penere enn det du gjør nå!

Gå fot (holder i ca 10 sekunder da)

Takk, altså slipp

Billy er åtte måneder og vi har egentlig bare jobbet med hverdagskommandoene.

Triks og sånt kommer etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...