Gå til innhold
Hundesonen.no

Tragisk sak


Recommended Posts

  • Svar 145
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Merkelig å ikke bryte inn, selv om kenneleieren sa det var normal prosedyre... man skal vel ikke finne seg i at hunden sin blir mishandlet. (Men er ikke så lett når man er 19 år og er i en slik situas

Det er faktisk et velkjent fenomen når man står ovenfor autoriteter. Milgram's Experiment er et kjent og svært interessant eksempel på dette. (Hvis man synes en slik reaksjon er uforståelig, så kan de

Ja...jeg vet Men dama kommer ikke unna med dette altså.. jeg har sendt mail til nkk og pomme klubben, jeg krever rett og slett at dette skal få konsekvenser og at dama ikke får fortsette med sin

Skrevet

Her har vi noen som åpenbart bryr seg om penga, ikke livet og individet. Groteskt at slik tortur skal være tillatt i Norge.

Skrevet

Merkelig å ikke bryte inn, selv om kenneleieren sa det var normal prosedyre... man skal vel ikke finne seg i at hunden sin blir mishandlet. (Men er ikke så lett når man er 19 år og er i en slik situasjon da, skjønner litt det og...)

Håper den ekle oppdretteren blir hengt ut med navn og bilde snart.

  • Like 8
Skrevet

Grådig uvettig idiot håper rette instans griper inn.. Stakkars lille hunden ;(

At en 19 åring ikke griper inn når "oppdretteren" utgir seg for å være proff er vel ikke helt uforståelig.

Synes veldig synd på jenta..

Men dette burde kanskje få alle med oppdretterdrøm i magen til å tenke seg mange ganger om.

KUNNSKAP KUNNSKAP KUNNSKAP om avl og oppdrett er alfa og omega!

Skrevet

Skulle akkurat til å lage tråd om saken, jeg blir KVALM. Godt at NKK fikk uttale seg, så en får vite at dette IKKE er lovlig praksis.

Skrevet

Etter å ha vært noen mnd i "miniatyrverdenen" så forundrer ikke dette meg :no: Forferdelig :no:

Er det bare miniatyroppdrettere som bruker tvangsparing? For det er ikke første gang jeg har hørt om det, men er ikke så veldig inne i noen oppdrettermiljøer...

Skrevet

Grådig uvettig idiot håper rette instans griper inn.. Stakkars lille hunden ;(

At en 19 åring ikke griper inn når "oppdretteren" utgir seg for å være proff er vel ikke helt uforståelig.

Synes veldig synd på jenta..

Men dette burde kanskje få alle med oppdretterdrøm i magen til å tenke seg mange ganger om.

KUNNSKAP KUNNSKAP KUNNSKAP om avl og oppdrett er alfa og omega!

For meg er det faktisk uforståelig, selv om man "bare" er 19 år gammel, at man ikke griper inn når man ser at hunden presses ned, har vondt og faktisk skiter på seg!

For meg er det også uforståelig at man velger sette valper på tispa si uten å ha lest noe om avl og oppdrett, da inkludert parring.

Ellers håper jeg dete får konsevenser for oppdretter og at NKK også gjør noe.

  • Like 2
Skrevet

For meg er det faktisk uforståelig, selv om man "bare" er 19 år gammel, at man ikke griper inn når man ser at hunden presses ned, har vondt og faktisk skiter på seg!

For meg er det også uforståelig at man velger sette valper på tispa si uten å ha lest noe om avl og oppdrett, da inkludert parring.

Ellers håper jeg dete får konsevenser for oppdretter og at NKK også gjør noe.

Det finnes styrmenn som i 100% passivitet ikke har hindret kapteiner å fly et fly inn i den sikre død. Dette er et fenomen særlig kjent i asiatisk kultur, men også ellers i verden. Det er ikke uvanlig at man holder kjeft når man blir tiltalt som mindreverdig av en maktsperson. Google CRM, MCC og organisasjonspsykologi - spennende fagfelt.

Skrevet

Jeg skrev nå at det for MEG var uforståelig. Og da gir jeg i grunnen blanke i hva ditten og datten av det du ramser opp har gjort og ikke gjort.

Skrevet

Poenget er selvsagt å forsøke å belyse hvorfor man blir passiv i slike situasjoner - siden det er et velkjent fenomen.

Skrevet

Det er faktisk et velkjent fenomen når man står ovenfor autoriteter. Milgram's Experiment er et kjent og svært interessant eksempel på dette. (Hvis man synes en slik reaksjon er uforståelig, så kan det jo være interessant å høre innlegg og forskning som kan forklare og gjøre det mer forståelig :) ).

  • Like 7
Skrevet

Det kan nå være så velkjent det bare måtte, for MEG er det allikevel uforståelig at en kan stå og se på at bikkja tvinges nede, skriker og bæsjer på seg!

For meg er det også uforståelig (og der har det ingen ting med autoritetspersoner å gjøre i det hele tatt) at en som bestemmer seg for å sette valper på tispa si faktisk ikke leser noe om avl og oppdrett, ikke sjekker linjer og ikke har fått med seg hvordan parring av hunder foregår. Ei heller at man ikke har satt seg inni NKK's etiske retningslinjer om avl. Hundeeier skriver at hun ikke ante noe om hvordan en parring foregår, hadde hun gjort det så er jeg ikke så sikker på om dise velkjente fenomenene og autoritetspersoner hadde hatt så mye å si jeg ...

Men, det er nå meg da.


  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Nå hadde hunden valper i 2012, så noe må hun ha fått med seg fra forrige gang, eller?

Skrevet

Det stussa jeg på også.

Men kanskje hun ikke var tilstede under parringen i 2012?

Dog bør man etter et kull ha lært seg såpass om avl at man stopper når det blir snakk om innavl.. Men det er uansett lett å være etterpåklok, hele hendelsen er trist.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...