Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min tante og bestemor bor i Kvalsund, så der har jeg vært ofte. Er fra Finnmark jeg egentlig! Og joda, vi har masse trær!! bare ikke i hammerfest eller på vidda.. I Alta (hvor jeg vokste opp) er det f.eks masse masse skog :) Trærne blir riktignok ikke like svære som lenger sør, men de blir da til trær.

Koselig å få se mange flotte bilder fra en søt lita bygd! (men hvordan du klarer å bo der, aner jeg ikke) ;P

  • Like 2
  • Svar 84
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det er bare stusslige mobilbilder da, men tenker dere blir litt sjalu på omgivelsene likevel Har jo flyttet, bor i den bittelille kommunen Kvalsund. Bittebiiiiiitte liten er den, men selv om jeg bor

Kanskje litt vinterbilder. Fortsatt mobilbilder altså, men dere ser greia. Det er ikke ille å gå fottur her ! Dog snudde vi da jeg la merke til himmelen på dette bildet.. Det finnes ikke dårlig

Vært på tur i dag, litt ymse bilder Eller, masse ymse bilder. Har gjort de små- skjønner ikke helt hvorfor noen ble små og noen er så svære Her er scooteren parkert for sommeren…. Sitter og ve

Skrevet

Nydelige bilder! Finmark er fantastisk, men jeg kunne aldri bodd der. Har vært der noen ganger da min samboer er derfra, og jeg savner trærne noe voldsomt. Jeg må ha skog!

Hvor i Finmark er det du bor? :)

Kvalsund ;) ved Hammerfest.

Min tante og bestemor bor i Kvalsund, så der har jeg vært ofte. Er fra Finnmark jeg egentlig! Og joda, vi har masse trær! bare ikke i hammerfest eller på vidda.. I Alta (hvor jeg vokste opp) er det f.eks masse masse skog :) Trærne blir riktignok ikke like svære som lenger sør, men de blir da til trær.

Koselig å få se mange flotte bilder fra en søt lita bygd! (men hvordan du klarer å bo der, aner jeg ikke) ;P

Haha, jeg heller vet ikke helt hvordan jeg klarer å bo her, men det går no rundt på et vis :P hihi. Blir nok bare ett år til tenker jeg. Er jo flott å være her, sånn i perioder :P
Skrevet

WOW! Flotte naturbilder. Ser ut som en knall tur det der, med verdens besteturkamerat :)

Ja, det er så flott natur her at det nesten ikke har noe å si at det er tatt med iphone! :) Turkameraten er det ikkeno å si på, han elsker å komme opp i høyden. Står ofte slik som på det ene bildet, bare speider utover :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Er i Tana gjennom jobb, rotta er selvfølgelig med, fant en kjempe fin plass rett ved hotellet, så rotta har fått gå løs 1 time i dag. Måtte vasse i Tanaelva utpå en stor sand og stein"bank" eller hva man kaller det :P Der var vi helt alene, med litt folk rundt på andre siden av elven.

Noen litt kjedelige bilder av et fint område :D

Her er sand/stein "banken" :P Eller, halvparten av den :)

40624a38-af92-4d95-8c7a-4f9d23953d5d_zps

18599664-d76d-43e4-8ca5-b10e2505e918_zps

bb78afab-4fef-48f0-891e-2fecf039b91e_zps

395a3e57-4290-4b2f-82fc-a463ffc8ee94_zps

fb6441c6-c0e2-4593-a7d6-6762a8c70797_zps



Vi har kost oss i kveld iallefall :)
  • Like 3
Skrevet

Så morsomt at det faktisk er to soniser som kjenner til Kvalsund såpass godt :) Verden er så liten altså! Det er bare jeg som har rotte her (Aro altså :P) Så hvis dere er her og ser meg så MÅ dere si hei og introdusere dere med sonis navn ;)

Skrevet

Joda, trives da sånn tålelig :P Trives når jeg er på tur i alle fall ;) (og på jobb da!) Blir ikke her så alt for lenge kjenner jeg. Er jo ikkeno folk her :blink::P

Skrevet

Fin rotte i solnedgang!

Enig :heart: Han er ganske sjarmerende med de søte ørene sine :wub:

Tana er veldig spesielt geologisk sett, tenker meg dit en tur en dag ja! :)

Keep the pics coming!

Det vet jeg ingen ting om :P lol. Men morsomt å kjøre over Ifjordfjellet (glemte å ta bilder.....), der er det jo lilla stein, masse lilla stein!

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Har lyst til å flytte nordover igjen jeg. Sånne bilder hjelper jo ikke akkurat på det :P

Skrevet

Har lyst til å flytte nordover igjen jeg. Sånne bilder hjelper jo ikke akkurat på det :P

:o

@LinL, du må slutte å legge ut sånne bilder :aww:

  • Like 1
Skrevet

Vært på tur i dag, litt ymse bilder :) Eller, masse ymse bilder. Har gjort de små- skjønner ikke helt hvorfor noen ble små og noen er så svære :(

Her er scooteren parkert for sommeren….
_DSC0267_zps8e01e147.jpg

Sitter og venter..

_DSC0265_zps75f84e85.jpg

_DSC0257_zpsf399a3e9.jpg

_DSC0256_zpsf8a2d964.jpg

_DSC0251_zpsc1ddbffe.jpg

_DSC0249_zps87483351.jpg

_DSC0247_zps334f1296.jpg

_DSC0245_zps14c6c411.jpg

_DSC0243_zpsf4630887.jpg

Nussirvann :)

_DSC0242_zps8ddbc37e.jpg

Vært på tur i 4 timer i dag, så bare 2 stk- rotta fulgte de med øya leeeeeenge...
_DSC0233_zpsa3fd954f.jpg

Glaaaner
_DSC0219_zps4396616f.jpg

_DSC0218_zps86a71505.jpg

_DSC0213_zps7e9b3ed0.jpg

_DSC0210_zps0f7d2705.jpg
DSC_0207_zps3d65049b.jpg

  • Like 5
Skrevet

Rottelusa skulle posere litt.. Veeel, var litt for mye fluer til det

LOL! Er det svartfloga eller klegg? Er i Troms nå og det er så deilig fluefritt! :)

Skrevet

LOL! Er det svartfloga eller klegg? Er i Troms nå og det er så deilig fluefritt! :)

Var ikke klegg, bare disse stygge fjell fluene (aner ikke hva det er, men de ser ut som fluer og er sykt plagsomme). Gusj de er så ekle!! Ikke engang vinden tar de liksom!!!!!!!!

Skrevet

Var ikke klegg, bare disse stygge fjell fluene (aner ikke hva det er, men de ser ut som fluer og er sykt plagsomme). Gusj de er så ekle! Ikke engang vinden tar de liksom!!!!

Svartfloga altså :P artige småjævler.... urk.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...