Gå til innhold
Hundesonen.no

Myndenerding


Mumle Mu
 Share

Recommended Posts

  • Svar 879
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg klarer ikke helt å bestemme meg for om hun ser ut som sjiraffen i Portveien 2 eller et rådyr.

Nitro og Mynte på tur her om dagen

Collies smaker godt. Omnomnom. Hound or a troll? Hjortehunder ser alltid så velstelte ut.

Posted Images

  • 2 weeks later...

Håper dere kan hjelpe til med å spre denne! Vi har fått inn relativt lite svar, noe jeg synes er skikkelig pinlig. Undersøkelsen avsluttes 30. september!

 

 

Helseundersøkelsene avsluttes snart !;
Kjære mynde-eier –
Tusen takk til alle dere som allerede har svart på undersøkelsen! Det har kommet inn mange svar. Vi håper likevel at enda flere skal besvare undersøkelsen før vi avslutter, slik at vi kan nærme oss den svarprosenten som er oppnådd på andre raser. Dette vil bidra til å gi raseklubben en best mulig oversikt over situasjonen i rasen.
Husk at undersøkelsen er anonym – raseklubben vil bare få oppgitt prosent-antallet av de ulike avkrysningene i undersøkelsen. Vi er derfor glade om de av dere som enda ikke har svart vil delta med en beskrivelse av din/dine hunder ved å følge linken under. Undersøkelsen er åpen for alle hunder av rasen.
Vi ønsker også at det legges inn opplysninger om hunder som er døde- det er den eneste muligheten til å finne levealder og dødsårsaker i rasen. Hvis dere har flere hunder, kan linken brukes flere ganger.
For å svare kan dere bruke linkene for hver rase som er lagt ut på hjemmesiden. Noen vil også ha mottatt en personlig invitasjon via email. Hvis du har fått en slik mail er det best om du bruker den til besvarelsen.
http://www.myndeklubben.no/helseundersokelse/
Vennlig hilsen
Frode Lingaas
Veterinærhøgskolen

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var innom noen diskusjoner på Facebook der enkelte var negative til å svare fordi de mente det sykeliggjorde mynderasene. Og så virket det som at ikke alle trodde på at undersøkelsen er 100% anonym. Blir både trist og provosert av slike utsagn. 

Jeg har vært med på lignende undersøkelse for min andre rase boxer og svarene har hjulpet oss masse mtp hva som er viktig å tenke på når det kommer til helsen. 

Og for å understreke, undersøkelsen er fullstendig anonym, ingen får vite hva akkurat DU har svart. Frode Lingaas lager på bakgrunn av svarene statistikk som er kjempenyttig. 

Håper absolutt alle med mynder som ike har svart med å gå inn i dag og gjøre det :D

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mtp hvordan mange oppdrettere oppfører seg i forskjellig setting, så blir jeg ikke noe overrasket over at en slik helseundersøkelse ikke faller i god jord..

Og ja, jeg skylder på oppdrettere.. For valpekjøpere henter gjerne sine meninger fra sine oppdrettere eller andre i miljøet..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har svart, men vet ikke hvor relevant det er å svare på en ca 6 mnd. gammel valp, det er jo sjeldent at en hund rekker å utvikle særlig med sykdom og plager i så ung alder.

Jeg hadde virkelig håpet at det gikk an å få til en slik undersøkelse på schäfer, men det virker ikke til å være interesse for slikt på rasen :/

Synes forøvrig slike undersøkelser er helt topp, synes det var masse gode spørsmål som dekker det meste. Håper det kommer noe vettug ut av den, at mange nok svarer. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hva er det med myndefolket da? Er de ikke interesserte i å fortsette å bevare disse rasene så friske som mulig? De er jo ikke akkurat sykdomsbefengte de fleste av de, så jeg skjønner ikke greia. Blir småmuggen av den innstillingen der :thumbsdown:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hva er det med myndefolket da? Er de ikke interesserte i å fortsette å bevare disse rasene så friske som mulig? De er jo ikke akkurat sykdomsbefengte de fleste av de, så jeg skjønner ikke greia. Blir småmuggen av den innstillingen der :thumbsdown:

Argumentene har vært det, at det er "friske raser" og alle resultater som viser issues vil sykliggjøre rasen... Fullstendig idiotisk... Ser jo det på salukien hvor det dukker opp hjertsykdom, men nei, vil ikke se det. Bedre å lukke øya og bli fullstendig overrasket når hunden kollapser på tur av hjertestans... 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan ikke en eller annen med hjortehund spamme alle medlemmene på den gruppa med info om undersøkelsen da?
Dette gjorde vi faktisk på boxer. Vi var en gjeng på rundt 8-10 stykker som delte den største boxergruppa mellom oss og så sendte vi pm til alle medlemmene i gruppa. 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden vi er inne på denne "testen" så er det kanskje greit at jeg spør om noe.

I "testen" så var det er spørsmål om HD. Noe som forsåvidt er helt greit. Det jeg lurer på er om det er noe HD problematikk på whippet (eller mynde generelt)?

Grunnen til at jeg lurer er at jeg har snakket med oppdrettere som mener at whippet ikke kan få HD. Men i mitt hodet virker det rart, for så lenge man har hofter så så kan man vel få HD?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svar antallet på saluki er ikke annet enn pinlig. I siste opptelling viser det at jeg personlig står for 1/4 av rasens populasjon, både levende og døde individer. Fytti sier jeg bare, jeg er regelrett flau på rasens vegne. Men som flere har nevnt her; stikker man hodet langt nok ned i sanden finnes det ingen problemer, ei heller på de som er nært beslektet, og avlet videre på av individer/linjer vi vet har hatt og har sykdommer. Ingen vits å hverken oppgi noe slikt eller undersøke/teste for det man kan, neida, sand mellom øra er bare bra det....... 

Nå vet jeg at noen har skikkelig tatt seg sammen de siste dagene og er på full fart og svarer, men de som regelrett gir f, de har jeg niks null nada til overs for gitt, spes om de er oppdrettere i tillegg.

GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo ikke verre enn at om rasen er så frisk som de fleste mener så vil jo undersøkelsen avdekke dette. Og vips, ikke noe å være redd for. Ingenting vil vel være bedre enn akkurat det. 
Og skulle undersøkelsen avdekke noe vil jeg tro at problemet ikke er større enn at det kan tas tak i kjapt. Hadde problemet vært veldig stort ville jo "alle" vist om det allerede. 

Så å ikke ville svare er bare tåpelig. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En slik undersøkelse er jo også viktig i forhold til å avdekke om det er noen helseproblemer på rasene en faktisk BØR være obs på. At rasen(e) har rykte på seg for å være friske, så betyr det ikke at det evt. er helseplager som man bør være obs på og gjerne teste foreldredyr for før avl. Det er jo mye smartere å gjøre noe med evt. helseproblemer FØR det faktisk blir et problem, heller enn å vente på at det skal bli utbredt før man gjør noe. Rett og slett drive forebyggende slik at rasen(e) forblir så friske som de faktisk er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden vi er inne på denne "testen" så er det kanskje greit at jeg spør om noe.

I "testen" så var det er spørsmål om HD. Noe som forsåvidt er helt greit. Det jeg lurer på er om det er noe HD problematikk på whippet (eller mynde generelt)?

Grunnen til at jeg lurer er at jeg har snakket med oppdrettere som mener at whippet ikke kan få HD. Men i mitt hodet virker det rart, for så lenge man har hofter så så kan man vel få HD?

 

Whippet har i utgangspunktet ikke kjent noen problemer med HD, men noen linjer afghaner har vist det ettersom jeg har hørt.. Men alle raser kan i utgangspunktet få HD..

-----

Hvor mange er det som har svart av whippet?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...