Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke raser ville du ikke hatt, og hvorfor?


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Birnad: liker ikke særlig utsende. har 2 i gaten den ene er ekstem aggressiv. (har angrepet flere hunder i nabolaget) og den andre er skikkelig gneldrehund.

Dvergschnauzer: gneldrebikkjer

Engelsk bulldog: liker ikke utsende, dårlig helse.

ups skrev det feil :icon_redface:

mente briard

:shocked::shocked: Da har du ikke møtt Willy til Siri her inne! :ahappy::wub:

Endret av LXT
  • Svar 258
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvis jeg forstod det rett så var det raser du før kunne tenke deg, men så var realiteten en annen på grunn av individene? Da blir jo listen mye enklere! Masebikkjer: Kelpie - Skulle hatt me

Jeg håper du overdriver. Hvis ikke er dette en av tingene som gjør at man misliker folk til tider.

Jeg veit egentlig ikke, jeg blir sjarmert av det meste

Skrevet

:lol: whaat! Retningsløs energi? Sur og sær? Dere har tydeligvis ikke møtt Caspersnusken nei :sorcerer:

(og bare for å ha det sagt så tar jeg meg overhodet ikke nær av at noen ikke liker dalmatinere altså! (selv om jeg ikke helt kjenner igjen beskrivelsene som kommer i denne tråden).

Og det viser vel ennå en gang at hunder er individer mer enn raser :)

Skrevet

Mumle Mu; så du mener altså at diverse raser ikke har forandret seg, 'temperamentsmessig' på de siste 50 år?

Nei, men jeg er ikke fryktelig enig i at det er så mye blanda drops blant zoiene, de fungerer fortsatt utmerket i flokk.

Skrevet

Leonberger: truffet for mye hundeaggressive hunder av den rasen. Som har gjøvet løs på selv valper fullstendig uten grunn.

Ellers er det jo mange raser jeg ikke ønsker, enten pga bruksområde, pels, eksteriør og slikt. Men noen raser har man bare litt for mange negative opplevelser med.

Der minna du meg på det også. Leonberger(e) som ville "spise" opp mine 2, og de hadde de løs også. :|

"Hun hater andre hunder og er veldig aggressiv mot de" sier en av eierne i det de heldigvis klarer å huke tak (innkalling? Hva er det?) den ekstremt overvektige og forbanna tispen når de ser meg gå med mine 2 i bånd.

En rase som jeg egentlig forbinder med bra gemytt.

Jeg syns ikke skotsk hjortehund har forandret seg så mye, men nå var jeg ikke i live for 50 år siden. :ahappy:

Skrevet

Artig tråd. Jeg syns det er gøy å lese hvorfor folk ikke liker ulike raser slik tråden startet, synes det er teit å ta på vei og bli såret om rasen sin blir kritisert. Smak og behag!

Men raser jeg aldri vil ha pga dårlige opplevelser:

Akita. De er skumle!! Da jeg var liten var vi på hyttetur med noen som hadde en. Den sto bundet, og jeg gikk bort for å kose med den. Den sto stille før den plutselig begynte å knurre og hoppe på meg. Jeg ble livredd! Fikk skikkelig skrekken for de hundene altså.

Shikoku. Nydelig hund, men den virket ekstremt stri og vanskelig. Den eneste hunden jeg har sett Dixie blotte hele tanngarden for. Den ville bare leke, men var veldig voldsom og nektet å ta beskjedene Dixie ga, gang på gang. Har inntrykk av at shibaer har lignende gemytt, strie og vanskelige.

Småhunder med mye lyd... Jeg passet et pa nydelige chiblandinger for litt siden, ble helt foreslket i dem, helt til jeg var på tur og de klikket mongo på en persom som ville hilse på dem, de lagde et spetakkel uten like. Og vi passet en annen gang en tibetansk spaniel. Hver gang den hørte en lyd begynte den å bjeffe.. Og det tok så lang tid før den ga seg! Ikke sånn voldsom bjeffing i ett sett, men gikk rundt med et bjeff hvert 5. sek i lang tid etter at den hadde hørt lyden... Den våknet også opp flere ganger om natten av lyder og måtte si fra... Nei takke meg til bedagelige hunder med like godt sovehjerte som meg, er glad Dixie er sik altså!

Terriere... Føler de er altfor strie og kamplystne. Dixie ble bitt til blods av en slik en gang. Og de med bart; Bodde med en som kom opp for å slikke meg i ansiktet; kjempeherlig hund, men den hadde nettopp spist makrell i tomat og hele barten var jo innsmurt med det :P Så altså alle hunder med skjegg og bart går ut hos meg.

Border collie. Selvom jeg blir helt fascinert når jeg ser dem i freestyle/HTM, synes jeg de er ekstremt uinteressante. De er kjedelige å se på i LP. Og jeg synes de generelt er lite hyggelige med smygingen sin og mange virker litt nervøse.

Schäfer. Har møtt så utrolig mange gærne schäfere!! Utagerende, ustabile hunder! Ble angrepet av en og for et par siden, helt ut av det blå. Jeg var i en hudnepark, var bare meg og Dixie der og den og eieren. Jeg ga den noen godbiter og plutselig gikk den rett for aniktet mitt, og prøvde å angripe meg gang på gang, enda den var løs og hadde masse plass til å unngå meg på, eieren gikk febrilsk mellom for å stoppe den... Jeg ble skikkelig skremt! Så synes jeg ikke de er noe pene i det hele tatt, utenom bruksschäferne. Kjenner noen nydelige slike, men de blir for masete for meg. Jeg hadde aldri taklet å ha en hund som begynner å pipe, bjeffe eller hyle når de er giret...

Alle stående fuglehunder. Har mest erfaring med settere. Hver gang jeg ser de er eieren laaaangt unna, de flyr fram og tilbake og virrer, virker ikke som de har noen kontakt med eier i det hele tatt. De virker så fjerne og vanskelige å få kontakt med. Og utrolig kjedelige da :P

Alle raser av typen som beagle og de der. Bare utrolig kjedelig med hunder som ikke kan slippes løs.

Alle hunder som sikler masse. Mastiffer, nuffer osv... Sikling er ekkelt :P

Strihårede hunder. Er så ekkelt å ta i :P

Sheltie. Kjente en som var så utrolig forsiktig og stille og så virket den litt dum :P Men ja bare så utroooolig kjedelig hund. Og de bjeffer jo nonstop i agility! Samme med langhåret collie. merkelig nok, jeg har sett så utrolig mange langhårede collier ute og streifer alene.

Amerikansk cocker - de er bare ikke pene :P Ikke engang nedklippet. En i nabolaget ser rett og slett ikke ut.

Cavalier. Kjente en i flere år som jukket og jukket og jukket om det så var bein, armer eller andre hunder. Ekkelt. Dessuten syns jeg ikke de er fine i det hele tatt. Liker ikke slike øyne.

Mops. Ekle lyder som bare får meg til å tenke på hvor ekkelt de må ha det...

  • Like 1
Skrevet

Skotsk hjortehund; nydelige hunder! Jeg kunne tom overse at de har skjegg! :) Dessverre har de vel ikke så lang forventet levetid.. :(

:lol::lol:

Du får nappe den ned, for da har de ikke skjegg lenger. :P:D

De sier gjennomsnittsalderen på hjorthunden er 10 år, men jeg tror 7-10 år er mer korrekt. (men jeg er enig, den skulle vært høyere)

Så det blir jo som med alle de større rasene, man må finne ut om rasens personlighet/gemytt/mentalitet veier opp for kortere levealder. Blir Minion bare 7 år gammel så er det fortsatt 3-4 år mer enn den eldste hunden jeg har hatt til nå ble, og dette var av raser med høyere forventet levealder enn hjortehunden.

Men jeg håper jo at siden oppdretter til Minion virker å ha en grei levealder på sitt oppdrett så blir Minion ihvertfall 10 år gammel. :ahappy:

Følte dette ble veldig random fra min side. :lol:

Skrevet

De sier gjennomsnittsalderen på hjorthunden er 10 år, men jeg tror 7-10 år er mer korrekt.

Ifølge den svenske raseklubbens RAS-dokument er den litt over 6 år der borte :-(

Skrevet (endret)

Mye pga utseendet, så er afghansk mynde kåret til å være blant de minst intellektuelle hunderasene.

Bortsett fra at jeg ikke skjønner hvorfor noen raser skal være "intellektuelle", så er jeg ganske overbevist om at påstanden om at afghanere er mindre intelligente/dumme kommer fra folk som aldri har bodd med afghaner, eller mynde i det hele tatt.

Hermes; som jeg sa, det er lite interessant hvordan en rase fungerte for 50 år siden, det er hvordan de er i dag, som betyr noe. ;)

Whippet er forresten en rase som har forandret seg relativt mye de siste årene, både eksteriørt (huff...) og mentalt.. 'amerikaniseringen' av rasen har så absolutt ikke gagnet den.. :/

Det er ingen tvil om at det mye som har endret seg, og kanskje særlig for whippeten har mye skjedd de senere årene, som neppe har vært til det gode for rasen. Men sånn ellers ser jeg ikke så svart/hvitt på det, og er ikke helt enig i det du skriver.

Endret av Hermes
Skrevet (endret)

Ifølge den svenske raseklubbens RAS-dokument er den litt over 6 år der borte :-(

Tror det var 6-7 år, hann og tisper, men ja, veldig lavt. Men oppdretter til Minion virker å ha et litt høyere gjennomsnitt.

Kullet fra 2002 (9 valper) er det ihvertfall 4 stk som enda lever, 2 stk som døde når de var 10-11 år, 1 som døde når den var 8 år og 1 som døde 6 år gammel. (og en som døde i en ulykke i ung alder)

I kullet fra 2006 (6 valper) er det ikke like mange som lever enda, men 3 stk som døde av ikke raserelaterte ting, 2 stk som enda lever og 1 som døde 7 år gammel.

Kullet fra 2009 ble det bare født 1 valp og den lever enda.

Så jeg kan egentlig bare håpe at siden Minion er en knøttliten tispe at hun vil bli ihvertfall 10 år gammel. :ahappy:

Endret av Taz
Skrevet

Hmm...

Dverg Pinscher - større drittbikkjer skal man leite lenge etter, å jeg har både eid og vært aktiv i utstillingsmiljøet - ankelbitere, til dels tryne bitere også - å man må gjerne passe på fingrene i nærheten av dem. Drittbikkjer av kaliber. Jeg har per nå truffet 2 stk av rasen jeg faktisk kunne hatt i hus, 2 stk av mange hundre individer... Begge fra samme oppdretter.

Dachs - Snille hunder - men det er for mye lyd i dem. Jeg har fremdeles til gode å IKKE høre en Dachs bjeffe. Å det er ikke for å varsle at her kommer det folk - det bjeffes på ALT!!!

Labrador - Jeg elsker rasen - men det blir ikke ny labrador med mindre avlen tar en ny rettning!

Doberman - Rasen tiltaler meg veldig eksteriørt, men det er alt for mye lyd å for høyt stressnivå. Jeg traff en brun dober i Drammen, den virket veldig ok. Jeg har aldri hatt rasen selv, men har en venninne som driver oppdrett.

JRT - Fine hunder - de har ett eksteriør som tiltaler meg -men det blir for kvast for min smak.

Staffordshire Bull Terrier - Jeg er ikke fortrolig med rasen. Jeg syns rett å slett de er litt halvskumle.

Det er endel raser jeg ikke ville hatt pga helse - men det føler jeg blir noe annet igjen. Jeg ville aldri hatt kortneset hund.

Skrevet

Å ja, kom på enda et uheldig møte med en rase. :P

Var på sosialiseringstreff for valper med instruktør med Khal når han var rundt 3 mnd gammel, da jeg tenkte det var bedre å la han sosialiseres med andre valper og snille voksne hunder. Noe som ble garantert av hundeskolen.
Og de første gangene gikk jo strålende, men så lot den ene instruktøren en voksen Manchester terrier få være med på treffet, og det resulterte i at den plutselig angrep Khal (som lekte med en annen valp langt vekke fra denne terrieren) og jaget han langt vekk fra der vi stod/gikk. Instruktørene og eier står bare som idioter å ser på og reagerer ikke før jeg ber de til ******* få tak i den drittbikkja og ta den langt vekk fra Khal før jeg blir voldelig. :twisted:

Så det er egentlig dårlig erfaring med både siddis hundeskole og manchester terrier. :P

Skrevet

Bortsett fra at jeg ikke skjønner hvorfor noen raser skal være "intellektuelle", så er jeg ganske overbevist om at påstanden om at afghanere er mindre intelligente/dumme kommer fra folk som aldri har bodd med afghaner, eller mynde i det hele tatt.

Jeg syns det er feil å kalle lett-trente raser for "intelligente". De er jo kørka, de gjør alt for å få belønning, og de mest lettlærte av dem gjør det forholdsvis ukritisk. Huskyen jeg hadde var ikke spesielt lett å trene med, men det han kunne, det kunne han godt, og jeg har ikke hatt en hund siden som har vært like god på problemløsing som han var. Han åpnet dører selv, f.eks, og det hjalp ikke veldig lenge å snu dørhåndtakene, det tok han 2 forsøk å lære seg å åpne døra igjen. Nora, som er en svært lett-trent belger og derfor burde være ganske intelligent, går ikke gjennom dører som ikke er helt lukket igjen engang hun, så sant det ikke er såpass åpning at hun kan dytte nesa i mellom.

At en hund ikke er super-motivert til å jobbe for å få leke med en tennisball i 3 sekunder, gjør den ikke dum, den har bare litt andre prioriteringer.. :P

Skrevet

2ne; der kom du meg i forkjøpet, så og si. :) jeg har aldri skjønt eller rettere sagt, vært enig i den definisjonen på intelligens, som ser ut til å bli brukt på hunder. At noe eller noen gjør alt jeg gir beskjed om, hva slags intelligens er det?

Min definisjon på intelligens, uansett hva slags dyr (inkludert Homo sapiens) er, evnen til å løse problemer til egen fordel.

  • Like 1
Skrevet
Shikoku. Nydelig hund, men den virket ekstremt stri og vanskelig. Den eneste hunden jeg har sett Dixie blotte hele tanngarden for. Den ville bare leke, men var veldig voldsom og nektet å ta beskjedene Dixie ga, gang på gang. Har inntrykk av at shibaer har lignende gemytt, strie og vanskelige.

Tja, med tanke på at det finnes en eneste shikoku i hele Norge, så var den kommentaren der ganske gjennomsiktig. :D De leker voldsomt de fleste av japanerne, men shikoku og shiba har ikke samme gemytt. Shikoku er en mye mer renodla jakthund med mindre domestisert atferd og hundeaggresjon er vel mer normen enn unntaket, mens shiba er en liten sprett som riktignok jakter, men som har levd tettere på menneskene sine enn shikokuene, og dermed er litt mer "kontaktbare". Men at du ikke vil ha shikoku skjønner jeg godt, altså. :)

Jeg syns det er feil å kalle lett-trente raser for "intelligente". De er jo kørka, de gjør alt for å få belønning, og de mest lettlærte av dem gjør det forholdsvis ukritisk. Huskyen jeg hadde var ikke spesielt lett å trene med, men det han kunne, det kunne han godt, og jeg har ikke hatt en hund siden som har vært like god på problemløsing som han var. Han åpnet dører selv, f.eks, og det hjalp ikke veldig lenge å snu dørhåndtakene, det tok han 2 forsøk å lære seg å åpne døra igjen. Nora, som er en svært lett-trent belger og derfor burde være ganske intelligent, går ikke gjennom dører som ikke er helt lukket igjen engang hun, så sant det ikke er såpass åpning at hun kan dytte nesa i mellom.

At en hund ikke er super-motivert til å jobbe for å få leke med en tennisball i 3 sekunder, gjør den ikke dum, den har bare litt andre prioriteringer.. :P

Nemlig. :) Et eksempel jeg synes illustrerer dette godt: Imouto forsøkte en gang å se ut av vinduet etter å ha blitt vist noe der ute sittende på armen min. Det å etterpå hoppe opp i sofaen holdt ikke, så hun henta seg en pute og hoppa opp på den, og kunne dermed se ut. Vitner om ganske gode problemløsningsevner, vil jeg si. Samme hund snur derimot bare på hodet og ser uutgrunnelig ut i lufta om jeg ber henne legge seg ned når det ikke passer henne. :P

Når det gjelder raser jeg ikke ønsker meg, er det ikke nødvendigvis pga dårlige erfaringer, men fordi de ikke passer til mitt hundehold. Jeg synes det er lettere å gjøre disse vurderingene når det er raser jeg føler jeg har hatt mye med å gjøre, heller enn et par tilfeldige møter på gata eller på utstilling, og det er sjelden bikkjene det er noe galt med, de passer bare ikke meg. :) Jeg ville feks ikke hatt den gjengse kooiker, men jeg tar Marvin any day. :wub: Jeg vil heller aldri kjøpe en rase som har blitt gjort snål og ufunksjonell gjennom avl fordi de skal være søte eller gøyale.

  • Like 2
Skrevet

Jeg syns det er feil å kalle lett-trente raser for "intelligente". De er jo kørka, de gjør alt for å få belønning, og de mest lettlærte av dem gjør det forholdsvis ukritisk.

Finnes nok ikke et myndemenneske som er uenig med deg :thumbsup:

Forøvrig, i salukistandarden står det at rasen skal være "intelligent".

  • Like 1
Skrevet

Tja, med tanke på at det finnes en eneste shikoku i hele Norge, så var den kommentaren der ganske gjennomsiktig. :D De leker voldsomt de fleste av japanerne, men shikoku og shiba har ikke samme gemytt. Shikoku er en mye mer renodla jakthund med mindre domestisert atferd og hundeaggresjon er vel mer normen enn unntaket, mens shiba er en liten sprett som riktignok jakter, men som har levd tettere på menneskene sine enn shikokuene, og dermed er litt mer "kontaktbare". Men at du ikke vil ha shikoku skjønner jeg godt, altså. :)

Hehe ja den var nok det :P Men erfaring nok til at jeg ikke vil ha :P Har inntrykk av at eieren er flink med den, og når jeg ser flinke folk med vanskelige hunder tenker jeg bare nei :P Men så vil jeg helst ha en mer førerorientert hund enn urhundene, selvom jeg synes de er kjempefine. Den shikokuen hun er helt nyyydelig da! Mest spesielle øynene jeg noensinne har sett hos en hund. Den SER liksom skikelig japansk ut :P Og jeg elsker fargene. Har du truffet den?

Skrevet

Som forholdtsvis lat men kravstor hundeeier, gjør jeg det enkelt for meg selv med å ekskludere raser med høyt jaktinstinkt, stor radius, vakt, mye lyd, mye røyting og sikling, høyt aktivitetsnivå, urtype, sterke egne meninger, skarphet, upraktisk format (veldig stor) mm.

Det utelukker de fleste jakt, spisshunder, molosser, mynder og terriere, og jeg står igjen med mellomstore selskapshunder og gjeter-, jakt- og terrier "light".

Rent konkret kunne jeg absolutt ikke tenke meg akita, malamute, afghaner.. Flotte hunder men overhode ikke forenelig med mitt hundehold.

  • 3 weeks later...
Skrevet

alle gjeterhunder(untatt border collie): gjeter jo alt de kommer over + umulige å jogge med.

settere/jakthunder/dachs: døde dyr i hundesengen... neitakk. Dachsen bjeffer jo sånn og den ryggen! nei.

dalmantiner: aaltfor aktive

grand danois(har hatt): liten leve alder

terrierre: dreper smådyr

ulvehund: liten leve alder

primitivehunder: villhunder.. stress...

det er noen jakt, gjeter og terriere jeg kunne hatt, men helst ikke.

Skrevet

alle gjeterhunder(untatt border collie): gjeter jo alt de kommer over + umulige å jogge med.

settere/jakthunder/dachs: døde dyr i hundesengen... neitakk. Dachsen bjeffer jo sånn og den ryggen! nei.

dalmantiner: aaltfor aktive

grand danois(har hatt): liten leve alder

terrierre: dreper smådyr

ulvehund: liten leve alder

primitivehunder: villhunder.. stress...

 

det er noen jakt, gjeter og terriere jeg kunne hatt, men helst ikke.

Alle Unntatt border collie? Tror du har bommet veldig haha :-P
  • Like 6
Skrevet

Det er veldig få hunderaser per dags dato som passer inn her hjemme utenom det vi allerede har så derfor er det meste uaktuelt selv om mannen min drømmer og gjør research på div raser.

Skrevet

Dverg Pinscher - større drittbikkjer skal man leite lenge etter, å jeg har både eid og vært aktiv i utstillingsmiljøet - ankelbitere, til dels tryne bitere også - å man må gjerne passe på fingrene i nærheten av dem. Drittbikkjer av kaliber. Jeg har per nå truffet 2 stk av rasen jeg faktisk kunne hatt i hus, 2 stk av mange hundre individer... Begge fra samme oppdretter.

Kan jeg spørre hvilken oppdretter det er? Kan gjerne sende PM :)

Skrevet

Det lurer jeg også på. Nå har jeg også vært veldig aktiv i DP miljøet, og selv om det er relativt mye dårlig, så er det absolutt ikke så dårlig som det som blir skissert over.

Jeg opplever DP og dansk svensk gårdshund som veldig like bikkjer. :P

Skrevet

Det lurer jeg også på. Nå har jeg også vært veldig aktiv i DP miljøet, og selv om det er relativt mye dårlig, så er det absolutt ikke så dårlig som det som blir skissert over.

Jeg opplever DP og dansk svensk gårdshund som veldig like bikkjer. :P

Jeg tenker det samme.

Også tenker jeg at jeg må være utrolig heldig med min som er verdens største koseklump, som aldri gjør noe verre enn å småbite meg litt i nesen om han syntes jeg sover for lenge på morgenen når han må ut for å tisse :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...