Gå til innhold
Hundesonen.no

Mat etter trening


Gjest
 Share

Recommended Posts

Når jeg har vært ute og jogget trenger jeg mat med en gang jeg kommer inn. Når jeg nå så smått har begynt å ta med hunden på joggeturer føler jeg for å gi han en liten matbit etter turen også.

Når vi var på kurs med OHS for noen mnd siden fikk vi vite at man absolutt IKKE måtte gi mat innen to timer før og to timer etter trening pga fare for magedreining. Før trening sier seg jo selv at er en dårlig ide, men ser at både hundekjørere og jegere anbefaler et lite måltid med en gang etter endt løp eller jaktdag?

Kan noen komme med litt vitenskapelige fakta her? Kan magedreining forekomme av et lite måltid når hunden uansett går rett og legger seg etterpå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det tradisjonelle er å vente før og etter aktivitet som du skriver.

Jeg snust litt rundt på nettet, og har sett veterinærer uttale at de får inn tilfeller av magedreining hvor hunden ikke har spist på lang tid. Det kan med andre ord ramme en tom mage også. Så noe klart svar kan du ikke vente deg.

Men hvorfor ta sjansen. Det er ikke krise for en hund å vente etter aktivitet før den får maten. Og hvorfor gi anbefaling fra hundekjørere og jegere forrang over andre "fagfolk"?

Prøv å søke selv, det er lettest på engelsk, magedreining kalles da Canine Bloat.

Veterinarians have no definitive data as to why canine bloat occurs and despite attempts to intentionally recreate canine bloat in laboratories they have been unsuccessful in doing so as of yet. There are, however, a variety of theories relating to factors that are believed to contribute to bloating. One of the factors that is popularly thought to contribute to the development of bloat is the feeding of one particularly large meal per day instead of breaking a dogs daily food allowance in to two or three smaller meals. Part of this theory comes from the fact that a dog that eats only once a day is generally starving by the time mealtime rolls around and will gulp their food down quickly and along with it they will swallow large pockets of air that contribute to gas buildup.

fra

http://www.caninejournal.com/canine-bloat

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ikke så nøye på det, og det er rett og slett fordi at det er sjeldent at hunden min er utsatt for så sinnsykt hard aktivitet at jeg ikke tørr gi den mat på to timer. Dessuten så bruker vi jo somregel slutten av turen på og roe ned og kanskje skal vi kjøre hjem ergo er det uansett gått en stund siden hardkjør når vi kommer inn døra. Venter som regel litt da, men sånn rundt en 45-60 min etter trening hadde ikke jeg vært bekymret for og fore og vertfall ikke et lite måltid. .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Det tradisjonelle er å vente før og etter aktivitet som du skriver.

Jeg snust litt rundt på nettet, og har sett veterinærer uttale at de får inn tilfeller av magedreining hvor hunden ikke har spist på lang tid. Det kan med andre ord ramme en tom mage også. Så noe klart svar kan du ikke vente deg.

Men hvorfor ta sjansen. Det er ikke krise for en hund å vente etter aktivitet før den får maten. Og hvorfor gi anbefaling fra hundekjørere og jegere forrang over andre "fagfolk"?

Prøv å søke selv, det er lettest på engelsk, magedreining kalles da Canine Bloat.

Nå er det like mange meninger om dette blandt veterinærer som andre hundefolk, og veterinærer som driver med hundekjøring og jakt gir også litt mat etter høy aktivitet.

Jeg ser ikke noe poeng i å gi hunden noe mat etter en joggetur på en halvtime/time. Det trenger de ikke. Men etter hard trening er min erfaring at de tar seg inn igjen mye raskere om de får litt mat etter trening. Hundekjørere "snacker" forresten hundene i en lang og hard treningsøkt også de (mulig jaktfolk gjør det også, men jakthunder har jeg lite erfaring med). Magedreining finnes vel, men er ikke noe utbredt problem blandt løpshunder. Men det er ikke snakk om store mengder og hele måltider rett etter aktivitet. Det er kanskje en 100 g kjøtt bit el. (litt forskjellig hva de sverger til :P ).

Første hunden min (av en rase som er kjent for å ha lett for å få magedreining) fikk forresten magedreining ca 5 timer etter siste måltid som ble gitt over en time etter rolig kveldstur... Det er like mye genetikk og anatomi som avgjør risikoen for magedreining som foring, men nøyaktig hva som er årsak til magedreining er omstridt. Men jeg er helt enig i at det ikke er noe poeng i å gi et stort måltid rett etter hard aktivitet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)

Det blir jo uansett ikke rett etter joggeturen, men kanskje 30-45 min etter siden vi bruker tid på å gå ned etterpå samt kjøre hjem. Men som du sier, Syverud, hvorfor ta sjansen?

Tenkte bare om hunden følte samme sult- og utmattelsesfølelse som meg (noe han sikkert ikke gjør siden han er en hund), så hadde det vært ok for ha å få en liten matbit også ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forer gjerne etter aktivitet. Ikke rett etter jeg kommer inn døren, men f.eks. etter jeg har tatt en kjapp dusj. Særlig hvis det er kjøttbiter jeg vet de bruker god tid på.

Jeg forer aldri før aktivitet. Helst ikke i det hele tatt tidligere på dagen jeg skal være veldig aktiv med de. Forer da kun på kveld, etter aktivitet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er verst å mate før aktivitet. Tenk å jogge/løpe med magen full, ikke behagelig og noen kan få økt gassdannelse særlig ved økt stressnivå. Noen raser er ikke plaget med magedreining, andre er mye mer utsatte. Jeg mater ikke før aktivitet, og lar hunden få roe seg litt ned før mat også, men har ikke inntrykk av at mat etterpå er like farlig som før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet man ikke umiddelbart kan sammenligne hunder med ulver, men hunden er jo fortsatt et rovdyr. Leste et innlegg i en annen debatt om magedreining, der det stod noe om at en ulv (eller hund) i naturen ikke stopper og hviler etter en intensiv jakt, men hiver seg på kjøttet med en gang. Jeg vil likevel tro det er store forskjeller mellom rasene, men er det ikke et poeng? Min hund får en liten neve kuler når han kommer inn, og så mer senere. Det har hendt at han har fått i seg en hel porsjon mat rett etter trening, da ble han oppblåst og uvel. Så det unngår jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...