Gå til innhold
Hundesonen.no

Flexiline, ja.


ida
 Share

Recommended Posts

  • Svar 94
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg synes flexi burde komme med en retur-knapp, jeg. Sånn at om bikkja er på 4,5 meter, og midt i veien, og det kommer en bil, så trykker du på returknappen, og så kommer bikkja i retur

På forum kan alle bruke flexi, irl - not so much.

Åååå, kan ikke dere to "krangle"kjerringer lage instruksjonsvideo sammen da. Bare SER for meg underholdningsverdien hvisomatte dere viser alle "argumentene" på hver side

Guest Belgerpia

Jeg er ikke egentlig noen flexibånd fan, men jeg bor nå på ett sted hvor de fleste med flexi har en knapp for å skru på hjernen også og da blir det uproblematisk.
Jeg bruker flexi, men jeg kan i tillegg kalle inn mine hunder både med og uten bånd sånn at det er ikke stoppknappen som styrer bikkjene men stemmen. Liker flexiene mine jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har flexibånd, men bruker det veldig sjelden. Jeg mener jeg har mye bedre kontroll med et vanlig kort bånd. Dessuten har jeg en hund som ikke klarer å gå fint i flexi, men som er mer kontrollbar i vanlig bånd :) Dessuten er det ikke noe godt å holde i flexi, i hvert fall ikke i lengden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en "nabo" (noen km unna, velkommen på landet :D ) som bruker dette, og ungene går ofte tur med hunden og bruker dette. Er redd hver gang vi kjører forbi, hund som liker å jage biler+ barn+ flexibånd????? Noen har ikke vett i hodet sitt.

Har ikke noe imot selve båndet, men mot hjernedøde folk som bruker det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, flexi er sikkert greit om man vet hvordan det brukes, men jeg klarer ikke å stole på de snellene! Ekle å holde i er de også. Nei usj. Pleide å passe en forvokst flat, eieren hadde bare flexi, og det var noe driit. Særlig den gangen flexifaenskapet røyk midt i sentrum av Trondheim og flaten spurtet bort til en førerhund. Knurr.

Den hunden var en flexikiller da, 2 eller 3 gangen Falck plukket opp bikkja sendte de med eieren et vanlig lærbånd. Tommolopp for Falck!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker faktisk flexi på gutta her. Om jeg skal lufte dem på gården i bånd. Skal vi på tur i skogen/langs veien så blir det kort bånd, for jeg syns det er bedre å holde i, men bare tisseturer så kan dem svime som dem vil i hver sin flexi. Latskapen lenge leve.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, flexi er sikkert greit om man vet hvordan det brukes, men jeg klarer ikke å stole på de snellene! Ekle å holde i er de også. Nei usj. Pleide å passe en forvokst flat, eieren hadde bare flexi, og det var noe driit. Særlig den gangen flexifaenskapet røyk midt i sentrum av Trondheim og flaten spurtet bort til en førerhund. Knurr. Den hunden var en flexikiller da, 2 eller 3 gangen Falck plukket opp bikkja sendte de med eieren et vanlig lærbånd. Tommolopp for Falck!
fatter ikke hvordan det kan ryke??? må ha vært eiere som ikke skjønte at flexi kjøpes etter vektklasse. klumpen min på 27-30kg kan rykke noe AVSINDIG i bånd (sånn som den gangen onkel på 100kg ble rykka overende...) og flexien har da aldri vært nær å ryke. ikke med schæferen på 45kg heller. så igjen: hodeløse folk :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes flexien er ubehagelig å holde i, så ittno flexi her i gården :)

Helt enig! Jeg kan ikke skjønne at man orker å gå på lang tur og holde i den der digre klumpen, jeg...

Og hva skal man med stopp-knapp når bikkja allerede er på 5 m? :whistle:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes de er fantastiske å holde i jeg :lol: Synes det bare blir surr med vanlig bånd. Da må man jo slippe opp og stramme inn manuelt, og det er mye jobb da gitt :aww: Også får de ofte båndet mellom bena. Bruker vanlig bånd kun når vi er i byen eller på utstilling e.l, for da skal de være ved siden av meg hele tida uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

fatter ikke hvordan det kan ryke??? må ha vært eiere som ikke skjønte at flexi kjøpes etter vektklasse. klumpen min på 27-30kg kan rykke noe AVSINDIG i bånd (sånn som den gangen onkel på 100kg ble rykka overende...) og flexien har da aldri vært nær å ryke. ikke med schæferen på 45kg heller.så igjen: hodeløse folk :)

Nei ikke spør meg, men nok hendelser med den bikkja der i flexi gjør at jeg ikke stoler på båndet på noe mer enn 10 kgs hunder.

JEG syns det er et skrekkelig upraktisk type bånd, enkelt og greit :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker ikke flexi rett og slett fordi jeg ikke har behov for det. Dessuten syns jeg de er fryktelig ubehagelig å gå med. Brukte det enkelte ganger når jeg hadde hund som ikke kunne gå fritt, men jeg kan sikkert ikke å bruke det, for jeg syns det ble alt for mye av at han løp avgårde, og så ble det bråstopp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes de er fantastiske å holde i jeg :lol: Synes det bare blir surr med vanlig bånd. Da må man jo slippe opp og stramme inn manuelt, og det er mye jobb da gitt :aww: Også får de ofte båndet mellom bena. Bruker vanlig bånd kun når vi er i byen eller på utstilling e.l, for da skal de være ved siden av meg hele tida uansett.

Hehe, ja jeg får ikke til vanlige bånd egentlig :P Synes de er vonde å holde i (mye bedre med et bredt håndtak enn en tynn plastikkremse/skinnremse som skjærer seg inn i hånda), bikkja får båndet mellom beina hele tiden, for hver stopp på tisseflekker så må jeg og stoppe i stedet for å bare gå videre, bikkja sin trav er for rask for meg, når hun går er det for seint, så jeg må enten gå saktere eller raskere enn mitt optimale gåtempo.... Nei, vet ikke hva jeg skulle gjort uten flexi! Hadde vært forferdelig å gå på tur :P (selv om min store drøm er å ha vovva løs, men det er dessverre ikke realistisk gjennomførbart)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trenger jeg at han skal gå fritt bruker jeg bare uansett langline, han er aldri mer enn femten meter unna, og kommer det noen tråkker jeg på, eller tar tak i lina som henger etter han. Går vi tur i nabolaget er det enten kobbel fordi vi skal gå tissetur kjapt, eller langline/magebelte om vi skal ha en litt lengre tur!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hvordan er korrekt måte å bruke dette båndet? Jeg hater det, men om jeg hadde fått opplæring, kanskje det kunne vært noe da?

Det er et svært vanskelig redskap å bruke, altså :aww:

Først så må du kunne tenke på sånt som f.eks at det er lurt at begge går på samme side av veien, det er jo ikke åpenbart for folk flest, ikke sant? Også må du huske at det gjør vondt å få flexibånd rundt beina, samme om du har 2 eller 4 av de. Du må lære deg hvor stoppknappen finnes, det er litt tricky å både holde i denne superdigre plastdingsen OG trykke ned med tommelen samtidig, så det kan lønne seg å tørrtrene en stund først. Stoppknappen kan låses, det anbefales på steder der det er mye trafikk, eller i møte med noen som åpenbart ikke vil møte dere.

Det er også lurt å lære hunden sin sånt som "vent", "kom", "sitt", "gå" og "gå rundt". Det gjør man ved å belønne atferder man vil ha, nesten litt som ved annen type trening av hund, faktisk (rare greier!).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Når vi går "byggefeltsturer" så bruker vi flexi - og da holder jeg faktisk begge to i samme hånd - og jeg har små hender. Går fint det. Møter vi noen "kaller" jeg inn bikkjene og knepper på låsen (betjener begge snellene og knappene med en hånd) og passerer. Ved kryss bruker jeg "vent".

Men det er mulig jeg egentlig har embetseksamen i flexibåndbruk altså..........

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...