Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten eller mellomstor, enkel hund. Tips?


Recommended Posts

Skrevet

Noen jeg kjenner vurderer hund, har dere noen tips til hva som kan passe dem?

De ser etter en familie, selskaps og turhund (ingen hundesport).

De bor i byen og har 8-4 jobb.

Hunden kommer til å få vanlige turer i ukedagene, og gjerne lengre turer i helgene. (De er vant

med hund, flatcoated retriever, border collie, så vet hva det kreves av tur og slike ting.).
De går en del i fjellet, og en del på ski. Hunden må kunne takle å være aktiv i skog og mark, samtidig som den vil trives med latere dager. Altså en tilpasningsdyktig hund som trives med det meste, og kan være med på det meste. Ikke en hund som maser etter å bli trimmet, eller som trenger masse fysisk trim/hjernetrim for å roe seg ned.

Noen kriterier:

- Glad i folk, voksne og barn.

- Vennlig mot andre hunder, ikke en rase som er kjent for å være hundeaggressiv eller skarp

- Enkel og ukomplisert

- Rolig inne

- Liten eller mellom (f.eks golden eller flat blir for stor)

- En sunn rase

- Lite bjeffing

- Alle pelstyper utenom strihåret

- En rase som er kjent for å ha godt og stabilt gemytt

Hva tenker dere kan passe?

Skrevet

Jeg må si meg enig i Whippet. De er veldig enkle familiehunder som definitivt er med på alt. Eneste på vinteren så kan det lønne seg å kjøpe en god fleecedress eller lignende. Men de er utrolige hardføre så lenge de er i aktivitet.. Ikke ofte, egentlig aldri, at jeg har brukt dekken eller lignende på vinteren på mine..

Men de kan være en smule krevende som valper, men roer seg masse når de blit litt eldre :) Bare slik at de ikke får det sjokket jeg fikk :P

Skrevet

Takk for tips folkens. Whippet er allerede på listen.

Japaner tror jeg blir uaktuelt, men skal bringe det videre.

Dsg kan være vært å sjekke ut mer tror jeg.

Hva er akseptabelt nivå av bjeffing? En dsg kunne nok passet fint in her, hvis den får bjeffe når det kommer folk på døra. :)

Nei, si det?

Men hvordan er dsg i forhold til dp eller jrt?

Skrevet
Takk for tips folkens. Whippet er allerede på listen.

Japaner tror jeg blir uaktuelt, men skal bringe det videre.

Dsg kan være vært å sjekke ut mer tror jeg.

Nei, si det?

Men hvordan er dsg i forhold til dp eller jrt?

Jeg vil si at en dsg er en mellomting mellom dp og pinscher. De bjeffer lettere enn pinscheren, men mindre enn dp (mye mindre enn enkelte dp jeg kjenner...). Det er en pinscherrase, og er godt sammenlignbar med pinscher i gemyttet, sannsynligvis mindre reserverte enn det pinscheren kan være, og en god del mykere enn jrt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...