Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I en diskusjon på et annet forum nevnte jeg kjettingtrekk som en god ide på hvordan gi hunden noe å jobbe med, og hvordan aktivisere den.

Jeg nevnte ting jeg har plukket opp her, som starte med lite vekt, la hunden skritte o.l.

Ble regelrett lynsjet om at 10% vekt var noe man puttet på 3-4 mnd gamle valper og at hunden kunne da også fint løpe med denne vekten. Oppvarming og nedkjøling var heller ikke et punkt, og intervalene burde vært lengre enn hva jeg har brukt (5 min kjetting, 1 min uten, 5 min kjetting, 1 min uten, 5 min kjetting). Da på de valpene!

Altså, finnes det faktisk folk som gjør slikt? Personen virket som om han tydeligvis var veldig inn i miljøet og jeg stempler han stille for meg selv som en smule slem og gal!

Skrevet

Man skal ikke la valper trekke noe vekt. Når min hund var valp, så prøvde vi å trekke en tom brusflaske med litt småstein i, for tilvenninga sin skyld. Thats it. man skal alltid vente med å belaste hunden til den er mer eller mindre ferdig utvokst, og man skal aldri belaste mye før den er helt ferdig.

Jeg personlig varmer opp og går ned hver eneste gang, uansett hvor hard økta er, bare for å være på den sikre siden.

... må bare også si at jeg er relativt godt kjent med iallefall en god del av wp miljøet, og alle der som jeg har møtt virker som veldig oppegående flinke folk, som aldri ville gjort noe sånt.

  • Like 2
Skrevet

Av de jeg kjenner i trekkmiljøet er ca 6 +- mnd ganske vanlig og begynne med lett trekk enten av dekk/kjetting og eller korte turer i spann.

Jeg synes det er en grei alder og det er da jeg har begynt med mine, før det har jeg bare hengt på en flaske/vedskive eller noe i sela kun for og venne på lyd og bevegelse. Men jeg begynner lett og jeg begynner kort, så økes vekt og distanse gradvis ettersom hunden blir eldre og formen blir bedre.

Hvor mye vekt kommer litt an på, selv foretrekker jeg og trene trekk turer fremfor intervaller og vekta blir naturlig litt mindre når det er snakk om konstant trekk i en time kontra et par min også pause. Det må også taes hensyn til underlag og friksjon, nå på vinteren feks er det en smal sak og trekke kjetting, men går man på et jorde på høsten så er det tyngre. Men 10% er ikke så mye, jeg har nok brukt og ligge nermere 30% av kropssvekt på timesturer.

Edit: Oppvarming og gradvis nedkjøling har effekt, det er jo bevist, så det er ikke noe og diskutere sånn egentlig. Selv er jeg nok for dårlig på det området, men jeg prøver. Men jeg starter aldrig rett p åtrekking med en kald hund.

Skrevet
Ja, det er like logisk som å la et 5 år gammelt barn pumpe jern...

:blink:

Det er nok ikke serlig mye værre enn og la en barneskoleelev i de lavere klassene bære sekken sin selv..

Skrevet

Malamuten, så du tror det er greit å la min 10 mnd gamle Bris begynne å trekke lett nå? Har lyst til å variere treningen litt og begynne litt "styrketrening" på han (når han er gammel nok, og det er kanskje nå?) og få på han litt mer muskler. Skjønner at de ikke kan bli bodybuildere når de er så unge, men få på litt mer muskler.

Skrevet
Malamuten, så du tror det er greit å la min 10 mnd gamle Bris begynne å trekke lett nå? Har lyst til å variere treningen litt og begynne litt "styrketrening" på han (når han er gammel nok, og det er kanskje nå?) og få på han litt mer muskler. Skjønner at de ikke kan bli bodybuildere når de er så unge, men få på litt mer muskler.

Jeg mener det, ja. Når mine hunder var 10 mnd trakk de ganske bra belastning og begge de to er friske og fine. Men igjen, spør du noen andre får du vent et halvår til og spør du andre der igjen så får du at hunden skal være minst 2 år.

Jeg er ikke i tvil om at det er greit og begynne tidlig bare man tar hensyn til at hunden er ung og tilpasser vekt i trekket og lengde på trekket deretter og også fysisk form.

Skrevet

... må bare også si at jeg er relativt godt kjent med iallefall en god del av wp miljøet, og alle der som jeg har møtt virker som veldig oppegående flinke folk, som aldri ville gjort noe sånt.

Var i trekk miljøet ;)

Men hvordan er det med ledd og hofter når man begynner å trekke så tidlig? Vil det ikke bli påvirket?

Skrevet
Jeg mener det, ja. Når mine hunder var 10 mnd trakk de ganske bra belastning og begge de to er friske og fine. Men igjen, spør du noen andre får du vent et halvår til og spør du andre der igjen så får du at hunden skal være minst 2 år.

Jeg er ikke i tvil om at det er greit og begynne tidlig bare man tar hensyn til at hunden er ung og tilpasser vekt i trekket og lengde på trekket deretter og også fysisk form.

Ja, og hunden er jo i god form ellers, men det blir liksom ikke så kraftige muskler av løpe villmann på tur hver dag når terrenget er ganske flatt :P Trekkhunder begynner jo med lett trening tidlig, så jeg tenker også at om man tar det pent går det greit, men har ikke helt visst hvor "stuerent" det er :P

Skrevet
Ja, og hunden er jo i god form ellers, men det blir liksom ikke så kraftige muskler av løpe villmann på tur hver dag når terrenget er ganske flatt :P Trekkhunder begynner jo med lett trening tidlig, så jeg tenker også at om man tar det pent går det greit, men har ikke helt visst hvor "stuerent" det er :P

For noen helt normalt, for andre ikke stuerent, ikke mitt problem :)

  • Like 1
Skrevet

Min 10mnd gamle tispe har fått dratt kjetting flere ganger nå. Jeg startet for ca 1mnd siden. Hun drar ca 3 kilo og vi går på grusbanen men hard grus(ikke mye løs grus) og hun virker ikke til å bry seg noe om de 3kiloene. Underlaget gjør jo sånn at det ikke blir særlig tungt og hun får kun dra noen runder rundt banen. Oppvarming og nedgåing er en selvfølge for meg. Tror ikke hun får dra noe særlig tyngre før hun er ferdig røntget, men det blir nok litt lengre turer og kanskje på et litt annet underlag som gir litt mer motstand

Skrevet

alt med måte! En kan fint la 5-6 mnd gamle huskyvalper være med i spann. fortrinnvis store spann, så vektbelastning per hund er liten! det er ikke det samme som å la en ung valp trekke tungt. Det skal være lett, kort og gøy, Både av hensyn til kroppen som ikke er ferdig utviklet og av hensyn til hodet, som også trenger modning.

Poenget med å trene dem fra de er valper er å lære dem å være trekkhund, at det er gøy og jobbing er bra. Poenget er ikke å TRENE dem fysisk. det kommer senere.

Om poenget er å trene trekk for å utvikle muskler alene, så hadde jeg ventet til hunden var 18 mnd med å legge på særlig vekt.

  • Like 4
Skrevet

Men må man ikke se an litt individ og rase også?? Ville aldri falt meg inn å gjort det i så ung alder med mine raser... men jeg gikk gode fjellturer o.l før hunden var året selvsagt. Alltid gått tur i skog, fjell og utmark fra valpetiden av :) Men jeg har ikke belastet med kløv eller trekk før 7-8 mnd alder, og da veldig VELDIG lite! hahaha :) Jeg tenker som så... Better safe than sorry!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...