Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor lenge skal valpen gå på dette?

Pluto er nå 7 mnd, og jeg aner virkelig ikke når man skal slutte på valpeforet. Har prøvd å lese på V&H sine sider, men jeg kan ikke finne noe om det...

Skrevet

Jeg bruker ikke valpeforet. Prøvde det på småvalper og det ble bare rennerumpe. Gikk over til 33 og det gikk helt fint. Nike som nå er 6 mndr. har fått voksenforet hele tiden og funker bra. Kjøpte en liten pølse av valpeforet til henne bare for å prøve og det gikk ikke bra.

Den ene miniatyren min får problemer med analkjertlene når hun får V&H, så hun får bare tørrfor og er fornøyd med det.

Skrevet

Har brukt litt av hvert til minstemann hele tiden, men mest valp til hun ble en 8-9 mnd. Jeg varierer forøvrig med alle typene til begge hundene, ei på 1 år og ei på snart 8. :) Neste hunden skal jeg fortrinnsvis fore på valp og laks tenker jeg.

  • 2 months later...
Skrevet
Hvor mye av v&h skal valpen ha i forhold til forventet voksenvekt pr dag?

Veiledende 2-4 %, følg med på holdet til valpen. Den skal være slank hele livet, også som valp :)

Min som blir omlag 45 kg som voksen spiser ca 1 kg v&h pr dag, det funker fint med hans forbrenning og aktivitetsnivå.

Skrevet
Jeg er mer redd for at det blir for lite enn for mye :)

Men han skal med andre ord ha like mye som min voksne av samme rase da, om jeg forstår rett? :)

Jepp. Valper eter som regel det samme og gjerne mer enn voksne av samme rase/kjønn. Du ser veldig fort om det er for mye/lite ;)

Skrevet
Vom og Hundemat's veiledende mengde til valper er 4% av valpens vekt.

Vi prøvde oss med 4% av vekten en liten stund mens han var liten, men det var langt ifra nok til min valp.

Han veide 4kg når vi henta han, 4% = 160 gr om dagen.

Mens 2% av forventet voksenvekt 16kg = 320 gr om dagen.

Lett å skjønne at det blir heelt feil i vårt tilfelle hvertfall. Mulig det stemmer bedre med mindre raser?

Red: regnefeil.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Vom og Hundemat's veiledende mengde til valper er 4% av valpens vekt.

Det er enten 4% av valpens vekt eller 2 % av valpens voksenvekt. For min valp er det veldig stor forskjell på de to utregningsmåtene, og 4 % av valpens vekt ble alt for lite. 2 % av voksenvekt +/- etter valpens hold og aktivitet er mer riktig for han (og forrige valpen jeg hadde av samme rase).

Skrevet

Det er enten 4% av valpens vekt eller 2 % av valpens voksenvekt. For min valp er det veldig stor forskjell på de to utregningsmåtene, og 4 % av valpens vekt ble alt for lite. 2 % av voksenvekt +/- etter valpens hold og aktivitet er mer riktig for han (og forrige valpen jeg hadde av samme rase).

Den erfaringen har jeg og med denne valpen.

Hun får nå ca 2% av ca voksenvekt, ettersom 4% av valpevekten var for lite.

Skrevet

Tror jeg bare kjøpte 20 eller 40 kilo. Så gikk det i voksenmaten (hehe, da jeg begynte å gi V&H i 2002 eller noe sånt så hadde de jo bare to typer ... eller var det en?) seinere. Ingen av mine følger 2-4 %-regelen, hverken nå eller da de var valper. Minsten er 1/4 av vekten til størstemann, og han får 500 gram daglig. Han største får ca. 1 kilo - 1 1/2 (kommer an på aktivitet). De veier 10,5 kilo og 40 kilo.

Viktig å bare prøve seg frem på hva som passer din hund. Blir hunden feit = mindre mat, tynn = mer mat. Men start med 2-4 % først, så går du utifra den. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har gitt 2 % av voksenvekt, og det klarer ikke valpen å spise opp iløpet av dagen enda. Han er 9 uker. Blir 6 kg som voksen, så er snakk om 120 gram i døgnet.

Regner med han klarer å spise mer av dette om noen uker :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...