Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei!

Jeg heter Thea, er 22 år og kommer fra Stavanger! Jeg er snart ferdig med ergoterapistudiet i Trondheim, og flytter til Feiring i Eidsvoll kommune i juni 2013. Så jeg er litt overalt, kan man vel si :P Har tidligere hatt en bruker på Canis, men var ikke spesielt aktiv... Håper å endre på det her!

Jeg har en 1 1/2 år gammel droplete dunker, ved navn Lyng, som jeg eier sammen med kjæresten min. Han er vår første felles hund, men jeg har hatt hund før. Har vokst opp med to pointere som ble brukt til rypejakt, og det var kanskje der jaktinteressen min kom fra! Lyng brukes til harejakt, men er først og fremst vår utrolig snille og koselige familiehund! Det er jo bare harejakt fra september til mars, så resten av året er han kosehund og turkamerat :) Jeg har en ambisjon om å kaaanskje muligens prøve meg på lydighet med ham en gang, hadde vært utrolig moro å reklamere litt for dunkeren og gjøre noe utradisjonelt med rasen. Han har lært seg noen triks og virker som å trives godt med å prøve nye ting. Vi trener bare med positiv forsterkning, "klikkertrener" uten klikker :) Tenker å gå over til klikker når jeg får flyttet til sommeren.

Hund nr. 2 er under planlegging, men er usikker på hvilken rase det blir. Tenker uansett at det blir i løpet av 2014. Jeg har tenkt å ta kurs innen dyreassistert terapi og terapihund, og håper å kunne bruke hunden aktivt i jobben som ergoterapeut. Heller for øyeblikket mot eurasier, så om noen har tanker om rasen som terapihund, hyl ut! Mulig at det blir en dunker til, og at enten den nye eller Lyng får prøve seg som terapihund. Klarer ikke helt å gå bort fra dunkeren, det er en utrolig rase! Synes de norske rasene fortjener å vise seg frem ;)

Dette ble langt! Får dessverre ikke lagt til bilder foreløpig... Men det kommer!

Skrevet

Velkommen :)

Jeg vurderer veldig å kjøpe meg en av de norske harehundene etterhvert, og dunker er så klart på listen (den rykker faktisk stadig høyere opp på lista), så venter spent på bilder :D

Skrevet

Velkommen :)

Jeg vurderer veldig å kjøpe meg en av de norske harehundene etterhvert, og dunker er så klart på listen (den rykker faktisk stadig høyere opp på lista), så venter spent på bilder :D

Anbefaler absolutt dunker hvis du vil skaffe langbeint hund for harejakt! Utrolig godt gemytt på alle individene jeg har vært borti, gode poter for norsk føre og ikke minst får de resultat på jakt. Og bonus: utrolig fine hunder utseendemessig, både de droplete og svart/blakke.

  • Like 1
Skrevet

Anbefaler absolutt dunker hvis du vil skaffe langbeint hund for harejakt! Utrolig godt gemytt på alle individene jeg har vært borti, gode poter for norsk føre og ikke minst får de resultat på jakt. Og bonus: utrolig fine hunder utseendemessig, både de droplete og svart/blakke.

Jeg har lenge tittet på Haldenstøver, men så fikk jeg hilse på ei trivelig lita dunkertispe her for en stund tilbake, og ble vel litt småforelska ;)

Lyng ser helt nydelig ut :)

Skrevet

Weee hey Thea :D Kan nevne for alle at Lyng er like søt om ikke søtere i virkeligheten og <3 :D Nydelig hund! Elsker merlefargen.... Stilig med en så spesiell hunderase :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk alle sammen :D Sonen virker til nå som det perfekte hundeforum! Koser meg glugg i hjel :) Bilder kommer nok i fleng etter hvert, har allerede startet med noen av valpebildene på Bildeforumet ;)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...