Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 203
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hva er poenget med å fake og skjule ting på hunden på utstilling? Hvis jeg drar på utstilling er det fordi jeg ønsker en eksperts evaluering av hunden min målt opp mot rasestadard, og da er det helt u

For det der er ikke bittelitt snevert liksom :rolleyes2: For Smula, Willy, Blaze og alle de andre som vinner litt gjør det bare fordi vi er så flinke til å skjule feilene deres, og har ingenting med

Jeg trur årsaken til at "øreteiperne" reagerte med full ild her nå, er måten du spør på. Du spør ikke hvorfor ører teipes, du spør hvorfor det er greit, og legger dermed premisset om at det ikke er gr

Skrevet

Ja, slik hvit eller grønn? :)

Vil pulveret virke tyngende? *Klarer ikke se for seg* :)

Jeg har bare sett hvitt.

Jern er ganske tungt, så ja pulver av det er ganske tyngende.

Skrevet

Hvordan henger et pulver fast på øret? :P

Litt stivelse, feks sukkervann eller pittelitt hårspray først. Fordelen med det kontra teiping e.l. er jo at ørene kan brukes helt normalt.

Skrevet

Er snedig dette, at de som alltid angriper utstilling ikke har hunder som kan stilles ut (gjennom FCI) eller har hunder med så store eksteriøre feil at de bare må rakke ned på de som stiller ut... :huh::ike: :rolleyes2:

Skrevet

Er snedig dette, at de som alltid angriper utstilling ikke har hunder som kan stilles ut (gjennom FCI) eller har hunder med så store eksteriøre feil at de bare må rakke ned på de som stiller ut... :huh::ike: :rolleyes2:

Var den myntet på meg? I så fall føler jeg meg ikke spesielt truffet.. LOL

Jeg synes faktisk at taping, liming, farging, doping, osv er "faking" og er forundret over at akkurat dette med ører er så greit, når andre klart sammenlignbare ting slett ikke er det.

Men samtidig har jeg vært med så lenge at det er lite som forbauser meg når det gjelder folk og konkurranseinnstinkt og hva endel er villig til å gjøre for å vinne. Likevel har jeg ingen problemer med å se at noe er værre enn annet, da. Og ører er ganske lavt nede på prioriteringslisten min når det gjelder avlsdyr. Dog ville en diskvalifiserende feil på ørene være en dealbreaker, uansett hvor bra resten av hunden er - så det er jo ikke helt ubetydelig at man jukser riktig ørestilling på hunder, da.

Susanne

  • Like 7
Skrevet

I slike tråder føler jeg meg glad jeg har border collie, de skal liksom ikke stilles ut uansett de :D

Si det til de som driver med bruks/lp/ag og vil ha tittelen sin. Hvem er det som reiser land og strand til utlandet da ;)

Skrevet

Si det til de som driver med bruks/lp/ag og vil ha tittelen sin. Hvem er det som reiser land og strand til utlandet da ;)

Men de trenger jo bare en gul også er de fleste ferdig. :) Og det bør de fleste bc klare, såå schtøgge er de vel ikke :lol:

Skrevet

Er snedig dette, at de som alltid angriper utstilling ikke har hunder som kan stilles ut (gjennom FCI) eller har hunder med så store eksteriøre feil at de bare må rakke ned på de som stiller ut... :huh::ike: :rolleyes2:

Og jeg blir drittlei av det utsagnet. Får jeg komme med utsagn etter at jeg har løpt en runde i ringen da eller? Hva lærer jeg av det? Tror du man forandrer synet sitt av å ha løpt venstresvinger et par ganger?

Og vi ANGRIPER ikke utstilling. "Vi" påpeker hva vi synes er feil, og dumt, med utstilling. Det er ikke sånn at noe av det som blir nevnt i diskusjonen aldri skjer.

Skrevet (endret)

Men de trenger jo bare en gul også er de fleste ferdig. :) Og det bør de fleste bc klare, såå schtøgge er de vel ikke :lol:

:lol: Jeg har ett par stk du kan få lov til å si det til, som gjerne har måtte 2-3 ganger til Sverige ;)

Det er forøvrig ikke så lenge siden det gikk fra blå til gul sløyfe.

Endret av Jonna
Skrevet

Hva mener du er problemet da? Eller mener du det ikke finnes noe problem med utstilling?

Det aller største problemet med utstilling, er hvordan folk tolker og hva de legger i utstillingsresultater.

Skrevet

Som ivrig utstiller, riktignok ikke med tapede ører på valpene, så vet jeg - som SusanneL, at det forekommer en del ting jeg kategoriserer som juks i en eller annen grad.

Øretaping er jo ikke noe kirurgisk inngrep og ikke vondt for hunden, og dermed lengre ned på "ille" lista mi enn kirurgiske inngrep for å pynte på utseendet. Slike ingrep for å bedre hundens liv er jeg selvsagt ikke imot pr se, men jeg håper jo at evt avlsintr i en slik rase/hund er åpne med segselv rundt problemet og prøver å avle seg vekk fra "nødvendige opereasjoner".

Og det må de jo gjerne gjøre med ørene også, men forstår at prioriteringen kommer langt ned på lista. Det gjør de hos meg også. Men en SH med vippøre hadde jeg IKKE brukt i avl (ja de finnes, selv om det er langt mellom de).

Noen vil jukse seg til showtitler, noen doper seg for å sykle raskere, noen gjør alt for å vinne i et spill ludo. Noen folk jukser. Sånn er det vel overalt hvor det finnes noe konkurranseaspekt.

Selv stiller jeg ut fordi det er gøy, det er sosialt, og både jeg og hundene trives med en dag på utstilling.

og ja, hundene mine gjør det stort sett bra fordi om jeg hverken har spesielt stort konkuranseinstinkt, kjenner dommere, er et kjent "tryne" i ringen osv.

Utstillinger har to funksjoner.

Den opprinnelige er "akomsgransking". Og det får man i kvalitetsbedømmelsen. Har kombinasjonen gitt gode avkom? Dette får du svar på i denne delen av utstillinga. Det er DEN som er viktigst i det øyemed.

andre delen er konkuranse klasse og deretter det videre showet. Det MINST viktige er det videre showet med BIG og BIS (for meg og mange andre). SELVSAGT er det moro å vinne i BIG/BIS men det sier ikke at en hund med 2x BIS er en bedre representant for rasen enn som har fått 4x CK og ingen BIR.

Når man avler så er utst.res. en del av pakka, men absolutt ikke noe ene kriterie. og "storvinneren" kan være en hund som slettes ikke passer til min hund når det kommer til eksteriør (som er det eneste en utstilling sier noe om, eksteriøret).

  • Like 6
Skrevet

Er snedig dette, at de som alltid angriper utstilling ikke har hunder som kan stilles ut (gjennom FCI) eller har hunder med så store eksteriøre feil at de bare må rakke ned på de som stiller ut... :huh::ike: :rolleyes2:

Jeg synes det er snedig at det er alt dere kan komme med, uten å vite noe som helt om hva vi bak brukernavnene har gjort. For alt du vet kan Pippin(bruker deg som eks.) ha hatt en utstillingsrase før og oppnådd championattittel. Kjenner du henne og alle de andre så godt at du kan komme med en slik uttalelse? :) Eller hundene dems, siden du sier de ellers har så store eksteriør feil at de uansett ikke ville fått noe premie? Da må du jo kjenne godt til alle og enhver her inne med bikkje du da :)

Skrevet

Jeg har opplevd dommere som flere ganger har påpekt at denne mopsvalpen ville de personlig teipet. Jeg ser ikke på det som juks ved å lime på en liten plasterbit.

Det er en Mops hannhund som har rosenører, han er utrolig bra og har vunnet en del. Eieren sier at det er ikke en eneste gang såvidt han husker at en dommer ikke har påpekt rosenørene hans. Rett og slett fordi det er stygt og gjør at de ser ut som de har bredt padde-hode med rosenører. Sålenge "alle" mopsfolk gjør det, ingen av oss skjuler at vi gjør det og vi lett kan ha på teipen frem til vi går inn i ringen så dommeren ser teipen (om h*n er oppmerksom) så kommer jeg til å fortsette og teipe.

Skrevet
SELVSAGT er det moro å vinne i BIG/BIS men det sier ikke at en hund med 2x BIS er en bedre representant for rasen enn som har fått 4x CK og ingen BIR.

Når man avler så er utst.res. en del av pakka, men absolutt ikke noe ene kriterie. og "storvinneren" kan være en hund som slettes ikke passer til min hund når det kommer til eksteriør (som er det eneste en utstilling sier noe om, eksteriøret).

Dette er jo en del av problemet. For mange folk tolker det sånn at jo mer man vinner, jo bedre er hunden dems, og også da en super hund å bruke i avl. Tror de, fordi en dommer forteller dem at hunden er pen. Det er på denne måten det ofte går litt over styr.

Jeg synes det er juks å manipulere hundens utseende. Og da kommer ører med, fordi folk manipulerer disse med teip/tyggis for å få "korrekte" ører. Disse ørene er jo da fake. Det er vel ingen tvil om det? Jeg synes da det er dumt at hunder man må manipulerer ørene på for å få hunden korrekt i forhold til rasestandarden, går videre i avl osv. På denne måten kommer man jo ingen vei. Og man vil alltid måtte fortsette å korrigere ørene på slike raser, bare for å få den til å likne på den rasen den skal. Er det bare jeg som synes det er dumt?

Skrevet

Vel, det er jo til en viss grad juks.

Men jeg tror ikke man kan manipulere naturen så voldsomt mye på denne måten. Han hunden f.eks genetisk stå ører, så tror jeg den får den uansett hvor mye man teiper, limer eller fester tagit i ørene på den. Nå er ikke jeg så kjent med andre rase miljøer, men vet da om aussier som har gått med teip i evigheter, men like vel fått stå eller rosen ører. Hvorfor man teiper ørene?, aner ikke egentlig.Mote kanskje? Det er jo normalt i U.S.A må vite :P ... Jeg gjorde det med min aussie fordi jeg synes det er penere med flate henge hører på en aussie, enn stå/kipp/rosen/et av hvert på de. De er jo aussier, ikke border/scæfer/collie. Synes flate ører på en måte hører litt hjemme på rasen, men uansett hadde jeg elsket hunden min like høyt om den hadde hatt f.eks rosenører.

I grunn går det på en måte ikke ann å jukse på utstilling, for det er til syvende og sist dommeren som avgjør hvem som er vinneren. Er det den 'skabbete' gårdshunden, eller er det den flotte 'show' hunden ? Bare dommeren vet.

Skrevet

Red Merle - DET var vel litt naivt, vel? Tror du virkelig ikke at tannreguleringer, farging og doping funker? Taping av ører (som gjøres i stor skala) ikke har noe for seg? At DOMMERE faktisk skal se dette?

Selvsagt fuskes det over en lav sko på utstillinger. Det dopes (smertestillende) på bruksprøver, og sikkert mentalbeskrivelser. Folk ER skurker når man setter dem i konkurranse om "ære",

Men jeg tror dog de fleste har dog et visst skinn av rettferdighetssans i seg, så det gjøres neppe i den store grad man ofte prøver å forestille andre. Det er ikke sånn at flesteparten av hundene som vinner nødvendigvis er fake på noen måte - men såklart finnes det alltid noen...

Og pippin - Seriøse oppdrettere bruker ikke en hund i avl BARE fordi den har vunnet BIS (eller har titler). Men useriøse sådanne eller folk som bare ikke har peiling på å vurdere hunder selv lar seg såklart "blende" av titler og pokaler. Ergo vil det såklart være hunder som brukes i avl kun pga titler og premier.

Men veldig mange "nye" (les: de som ikke kan så mye ennå) velger dog kjente avlsdyr - sånne som har bevist noe tidligere og ser det som en fordel at i alle fall det ene foreldredyret har noen titler å skryte med.

Så får man jo bare håpe at hannhundeieren har mage (og lommebok) til å si nei til de værste kombinasjonene - hvis ikke oppdr. har det selv...

Susanne

  • Like 4
Skrevet

Og pippin - Seriøse oppdrettere bruker ikke en hund i avl BARE fordi den har vunnet BIS (eller har titler). Men useriøse sådanne eller folk som bare ikke har peiling på å vurdere hunder selv lar seg såklart "blende" av titler og pokaler. Ergo vil det såklart være hunder som brukes i avl kun pga titler og premier.

Men veldig mange "nye" (les: de som ikke kan så mye ennå) velger dog kjente avlsdyr - sånne som har bevist noe tidligere og ser det som en fordel at i alle fall det ene foreldredyret har noen titler å skryte med.

Så får man jo bare håpe at hannhundeieren har mage (og lommebok) til å si nei til de værste kombinasjonene - hvis ikke oppdr. har det selv...

Det vet jeg.. Men nå er det jo slik at ikke alle ER seriøse, og det er jo disse jeg prater om.

Skrevet

Vel, det er jo til en viss grad juks.

Men jeg tror ikke man kan manipulere naturen så voldsomt mye på denne måten. Han hunden f.eks genetisk stå ører, så tror jeg den får den uansett hvor mye man teiper, limer eller fester tagit i ørene på den. Nå er ikke jeg så kjent med andre rase miljøer, men vet da om aussier som har gått med teip i evigheter, men like vel fått stå eller rosen ører. Hvorfor man teiper ørene?, aner ikke egentlig.Mote kanskje? Det er jo normalt i U.S.A må vite :P ... Jeg gjorde det med min aussie fordi jeg synes det er penere med flate henge hører på en aussie, enn stå/kipp/rosen/et av hvert på de. De er jo aussier, ikke border/scæfer/collie. Synes flate ører på en måte hører litt hjemme på rasen, men uansett hadde jeg elsket hunden min like høyt om den hadde hatt f.eks rosenører.

I grunn går det på en måte ikke ann å jukse på utstilling, for det er til syvende og sist dommeren som avgjør hvem som er vinneren. Er det den 'skabbete' gårdshunden, eller er det den flotte 'show' hunden ? Bare dommeren vet.

Nå er det sjelden snakk om å teipe ned ståører f.eks. Hos granden så har mange ører som står rart (bakover som typiske gladører hele tiden). Disse teipes. Eller om ørene står mer ut enn de skal. En dommer kan ikke se hvordan ørene var før. Så ja, det ER jo juks egentlig og er det to "like bra" hunder det står mellom, men den ene har dårligere ører enn den andre så vil den med best ører vinne.

Som det er nevnt over her så er kvalitetsbedømmelsen man bør se på når det kommer til avlshunder. Der dømmes hundene mot rasestandard, ikke mot hverandre.

En tannregulering som får et feil bitt til å bli rett, hvordan skal dommer vite dette?

En farget nese, hvordan skal dommer vite dette om fargen ikke "gnis" av?

Skrevet

Egentlig litt festelig at denne diskusjonen blei startet av Ane bare pga at hun kommenterte bilde av min forhund på fb :innocent:

Egentlig har jeg ikke så mye og tilføye her da det meste er stort sett sagt..Men de som virklig trur at man kan komme med hunden som den er uten og teipe ører feks tar litt feil..Min sheltie har hatt teipa ører og tyngde faktisk..Hun fikk stå ører som 10 uker gammel og skulle hun hatt sine original ører eller hva dere vil kalle det så hadde vi blitt kasta ut av ringen med helt sikkert gult..Så ja det konkuranse menneske jeg er så teiper jeg faktisk ører..

På aussie er det lov til og ha både rosen ører eller flate henge ører,men hvis det står mellom en med normale ører og en med rosen ører er det alltid den med vanige ører som viner..

  • Like 2
Skrevet

Å da er vi igjen tilbake på delen med "juks".

Det spiller ikke så stor rolle for min del (konkuransemessig) om folk teiper eller ikke. Jeg hadde jo gjort det selv (mest fordi jeg ikke er så glad i feilører).

Men jeg hadde vært bevist på det, og ikke skjult det og tenkt på det når jeg f.eks skulle valgt hannhund.

Skrevet

Å da er vi igjen tilbake på delen med "juks".

Det spiller ikke så stor rolle for min del (konkuransemessig) om folk teiper eller ikke. Jeg hadde jo gjort det selv (mest fordi jeg ikke er så glad i feilører).

Men jeg hadde vært bevist på det, og ikke skjult det og tenkt på det når jeg f.eks skulle valgt hannhund.

Faktisk er ører noe som kommer langt ned på lista mi når det kommer til valg av hannhund da jeg synes det er mye annet rart man skal ligge unna på Sheltien :D

Æsj jeg lovet meg selv jeg ikke skulle gå inn i denne diskusjonen :angel: :angel:

  • Like 1
Skrevet

Faktisk er ører noe som kommer langt ned på lista mi når det kommer til valg av hannhund da jeg synes det er mye annet rart man skal ligge unna på Sheltien :D

Æsj jeg lovet meg selv jeg ikke skulle gå inn i denne diskusjonen :angel: :angel:

Det er klart ører ikke er det viktigste. Men det går ann å ha flere tanker i hodet samtidig! :)

Jeg er heldig som har ei tispe med et eksepsjonelt godt hode og ører da, så akkurat det slipper jeg å tenke på (hihi).

Men jeg syns det er noe å ta tak i når omtrent ALLE valper i samme rase må teipes. Da får man enten endre standard, eller begynne å ta fatt på ørene.

Skrevet

Det er klart ører ikke er det viktigste. Men det går ann å ha flere tanker i hodet samtidig! :)

Jeg er heldig som har ei tispe med et eksepsjonelt godt hode og ører da, så akkurat det slipper jeg å tenke på (hihi).

Men jeg syns det er noe å ta tak i når omtrent ALLE valper i samme rase må teipes. Da får man enten endre standard, eller begynne å ta fatt på ørene.

Joda selvsagt kommer jeg til og ta hensyn til ører også,men så kommer det også ann på hvor ærlig hann hund eier er..Men først kommer mentaliteten og hd..Man blir faktisk ganske forbauset over hvor mange sheltier som har c og d hvis man gidder å lete litt :D

For at ikke folk skal missforstå så er det selvsagt mer jeg legger vekt på..Trur ikke standaren kommer til og endres og sheltie med stå ører er rett og slett drit stygt og ødlegger uttrykket dems..Desverre er det sånn at man bruker gjerne en hanne som har vunnet masse selv om den har et crappy gemytt..Det finnes faktisk hanner som har hatt både 20 og 40 kull..

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...