Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Monti klarer seg fint på vintern uten dekken når han er i bevegelse, går tur, etc. Men vi trener jo LP og det blir ofte endel venting i bilen og da skal det ikke mye til før han rister og er kald. Kunne dessuten godt tenke meg å ha en hund som ikke er iiiiskald før treningsøkten, naturligvis.

Så, vi trenger et dekken som er komfortabelt siden han skal ligge med det i bur. Supervarmt er fint, kanskje finnes det noen spesielle treningsdekken? Ikke vet jeg.

Trenger ikke være vanntett, vinntett, etc, skal bare sitte på i bilen, som sagt. Alternativt har jeg alltid vært veldig fornøyd med hurtta sine vinterdekken, hvordan er de i forhold til hva vi vil ha?

Skrevet

Hurtta sin fleecedress :) Den bruker jeg på Aïda om vinteren når vi trener agility, har litt lengde på bena slik at den holder leddene varme også :) Finnes i utrolig mange størrelser.

Skrevet

Hurtta sin fleecedress :) Den bruker jeg på Aïda om vinteren når vi trener agility, har litt lengde på bena slik at den holder leddene varme også :) Finnes i utrolig mange størrelser.

Takk for tips. :) Glemte å nevne at det ikke trenger være i hurtta-prisklassen, gjerne billigere :P Synes 600-700 for ligge i bilen-dekken blir litt heftig.

Skrevet

Vanlige fleece- eller bobledekken holder nok i massevis. hooks.no har masse billige dekken av god kvaliet. Det som i tillegg kan være lurt på vintertid, er å dekke til buret med pledd eller lignende. Det gjør at burdet holder på varmen hunden produserer.

  • Like 1
Skrevet

Hva koster Bot-dekken?

Hva har du i bilburet? Vi har saueskinn til Kovu, og har ikke noe særlig problem med at han fryser der.

Ingenting annet enn teppe foreløpig. Har bare vært borti en situasjon der han har vært noe særlig i bilen. Da var det ikke minus en gang men bikkja rista som noe annet rart. Nå skal det sies at han har røyta av seg alt han har av pels også, så forhåpentligvis kommer det en litt tykkere vinterpels etterhvert. Kanskje vi skulle prøvd et varmt saueskinn. Evt noe i ull som regulerer temperaturene.

Skrevet

Noe godt og varmt og ligge på er jo viktig for og holde på varmen, ellers er det fint med teppe e.l. over buret. Jeg har handlet endel dekken hos høøks og de er rimelige og gode. Om du er villig til og legge i litt mer så hadde jeg gått for et BOT dekken.

Skrevet

Noe godt og varmt og ligge på er jo viktig for og holde på varmen, ellers er det fint med teppe e.l. over buret. Jeg har handlet endel dekken hos høøks og de er rimelige og gode. Om du er villig til og legge i litt mer så hadde jeg gått for et BOT dekken.

Synes det er vanskelig å si hva man er "villig" til. For om argumentene tilsier at det er nødvendig/mye bedre med et BOTdekken eller noe sånt så er det jo greit. Men om det faktisk er litt ett fett så "gidder" jeg ikke bruke så mye på et ligge i bilen-dekken. Om du skjønner. :)

Skrevet

Synes det er vanskelig å si hva man er "villig" til. For om argumentene tilsier at det er nødvendig/mye bedre med et BOTdekken eller noe sånt så er det jo greit. Men om det faktisk er litt ett fett så "gidder" jeg ikke bruke så mye på et ligge i bilen-dekken. Om du skjønner. :)

Skjønner. Altså et vanlig dekken med for i holder jo i massevis for og holde hunden varm. Fordelen med BOT dekkenet er jo at det har helsebringende effekter. Det øker blodsirkulasjonen og er forebyggende mot skader. Evt om hunden har skader er det med på at den blir raskere frisk. Så sånn sett så er back on track en god investering, men ikke nødvendig hos en frisk hund.
Skrevet

Her har vi gamle dundyner som underlag i burene. Det skal noe kulde til før jeg setter på dem dekken. Har softshelldekken fra Hööksog det holder dem begge gode og varme.

Har tenkt å få sydd "pose" av dundyne til minsta, da hun elsker å legge seg inni ting.

Brukte dundyner kan du annonsere etter på f.eks finn, og dekkene på Hööks er rimelige dersom du ønsker gjøre det rimeligst mulig. Eventuellt å finne gamle jakker ol som ikke trengs lenger og sy dekken.

Ser mange sverger til BOT. Jeg har hatt hund i en del år nå, og aldri brukt noe slikt på mine og sant og si ser jeg ikke helt poenget heller. Og jeg må jo bare lure litt på om hunder av i dag faktisk er mer pingler enn hva de var i "gamle dager", eller om det er eiere som gjør dem til det. Dersom det er bevist at det gjør hunder raskere frisk av skader, er det en ting med tanke på helbredelsesprosessen, men å bruke det på friske hunder? Mulig jeg lever i steinalderen, men jeg synes det er litt for mye dilling med hunder pr i dag jeg, i form av det ene og det andre. Utrolig at hunder i gamle dager overlevde.

Skrevet (endret)

Jeg har dette til Harly som jeg er godt fornøyd med, men det er veldig varmt da :)

Skal du bare ha et enkelt, rimelig fleecedekken så ville jeg tatt en titt på Hööks.

Edit; har også bot-dekken og synes absolutt det er verdt pengene.

Endret av *mokken*
Skrevet

BOT dekken! Det holder musklene varme, hjelper mot stivhet og i lengden så tror jeg du har mye igjen for å velge bot. Jeg hadde i hvert fall aldri gått til innkjøp av et annet dekken.

Skrevet

Jeg vil si fleecedress :) Det er det som holder min hund varm i bilen hvertfall. Jeg har hurttadekken også, men det synes jeg ligger for dårlig inntil kroppen til å klare å holde han skikkelig varm i bilen på vinteren :/ Men fleecedressen holder godt på varmen og dekker store områder :) Jeg har noen ganger brukt en genser og hurttadekkenet over og det har fungert bra det også. Men nå har Monti mer pels enn prikkedyret mitt da. Jeg har Vet-bed i bunnen av buret i bilen :) Det holder godt på varmen synes jeg! Kanskje et par fleecepledd også. Og om du legger fleecepledd over buret samtidig så isolerer du det litt mer så det blir varmere i buret.

Skrevet

Det som er fint med hunder, er at de svetter gjennom munnen og potene, så "pustende" dekken trenger man ikke tenke på. Et dekken fra Hooks eller en gammel dynebit til å legge over burde holde. Selv bruker jeg hurtta og BOT og merker ingen forskjell mellom de to. Du kan jo se om du får kjøpt noe brukt også.

Skrevet

Det som er fint med hunder, er at de svetter gjennom munnen og potene, så "pustende" dekken trenger man ikke tenke på. Et dekken fra Hooks eller en gammel dynebit til å legge over burde holde. Selv bruker jeg hurtta og BOT og merker ingen forskjell mellom de to. Du kan jo se om du får kjøpt noe brukt også.

Jeg syntes det kan være greit med et pustende dekken dersom man har vært ute med hunden og trent hvis det regner og man slenger på et dekken etter det, ellers blir det veldig klamt mellom dekkenet og hunden ;)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...