Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er på utkikk etter en GOD hodelykt som ikke er FOR dyr... Rundt 5-600 er greit. Har kikka litt rundt på nett og vurderer å bestille denne:

http://www.gmax.no/produkt/111753%28BC_1%29/princeton-tec-apex-led-3-w-hodelykt/

Jeg vil gjerne ha en som lyser godt, holder en god stund, tåle litt regn og som kan lyse langt. Skal brukes til både vanlig tur og kickbiketrening så den må lyse et par meter fremover helst :P

Noen som har noen gode tips, eller lykter de bruker selv de er fornøyde med?

Har også kikka på Led Lenser til 699, men det er liksom akkurat litt for dyrte synes jeg. Men den er også under vurdering. Var akkurat tilbud på disse hos XXL, men jeg somla lenge nok til at tilbudet forsvant...!

  • Svar 207
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nei,sant det. Kanskje jeg bare skal gi ham lykta (Led Lenser H14 for å holde tråden) ,koble ham fra og vente på at han skal komme hjem med takeaway rådyr

Kjenner det er heeeelt ok at samboer kom hjem med en 2000 lumen, Magic shine lykt i går og sier den er begge sin http://www.xxl.no/Root/Sykkel/Utstyr-til-syklisten/Hodelykter---Magic-Shine/magicshine-

Det ble denne gitt! Magicshine.. Praktisk til både hodebruk og til å feste på sykkelen. Billig og med 900 lumen, altså lyser den godt! Gleder meg til den kommer og jeg får testet http://www.xxl.no

Posted Images

Skrevet

Tror jeg skal følge med litt her jeg, sleng gjerne med erfaringer!

Min lykt er bare teit og lyser når den føler for det, og det er som regel aldri der jeg faktisk trenger den. Og siden grusveien vår ikke har lys, så trenger jeg egentlig lykt bare for å starte kveldsturen. Selvom jeg klarte det idag uten å tråkke oppi for mange søledammer da.

Skrevet

magic shine har noen fine og rimelige lykter også. de lyser litt bedre, opp mot det lupine lyktene gjør. men apex princeton fungerer for sykkelbruk da. Jeg har både princeton og magic shine. hadde nok kjøpt magic shine, mest fordi jeg er mørkeredd :D

Skrevet

Jeg har en SILVA hodelykt, tror min modell har gått ut. Den er firkantet med 4 "pærer" i, der første trykk gir rødt lys (hvis du bare skal sjekke kl om natten på hyttetur for eks, bruke som refleks osv) og de neste trykkene gir sterkere og sterkere lys. Den kan vippes sånn at du går normalt med hodet mens du kan lyse akkurat hvor du vil. Strikk til hodet, så du kjenner ikke at du har den på nesten, og den veier lite. Følger med etui. Jeg husker ikke hvor mye den kostet, men tipper +- 300kr.

Er veldig fornøyd, og både mamma og Sandra løp og kjøpte etter å ha testet den.

Skrevet

Jeg har hodelykt med 300 lumen (hvor sterkt den lyser), og om du skal bruke den til snørekjøring eller sykling, så ville jeg ikke gått for særlig mindre enn det. Alle hodelykter tåler vær og vind, så det er ikke noe du burde ta hensyn til i ditt valg. Jeg ville nok gått opp en prisklasse for å få en god lykt som lyser bra opp når du kjører i fart. Det er skummelt å ikke se nok når det er stupmørkt og hunden trekker :D.

Jeg har en gammel versjon av denne: http://silva.se/node/78 Den er såklart større og med tyngre batteripakke enn den du linket til, men jeg er veldig godt fornøyd med den altså :).

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet
130 lumen. testvinner 2009.. Det er skjedd og skjer fortsatt så mye med LEDteknologi på kort tid at den ville jeg vært skeptisk til.

Selv har jeg en utgått Silva jeg har vært fornøyd med men den har bare stråle, ikke flomlys så jeg får vel følge med her selv..

Led Lenser H7 noen som har erfaring med den? 339,- på xxl.. innbiller meg at den er litt kul selvom den helle rikke har mest lumen..

Skrevet

130 lumen. testvinner 2009.. Det er skjedd og skjer fortsatt så mye med LEDteknologi på kort tid at den ville jeg vært skeptisk til.

Selv har jeg en utgått Silva jeg har vært fornøyd med men den har bare stråle, ikke flomlys så jeg får vel følge med her selv..

Led Lenser H7 noen som har erfaring med den? 339,- på xxl.. innbiller meg at den er litt kul selvom den helle rikke har mest lumen..

Er det ikke den Ida linket til lengre opp her?

Jeg får vell også følge med litt her tror jeg :)

Skrevet

H7? Løp og kjøp:) Den er intet mindre enn vanvittig, og man har både "zoom" og lysstyrkeregulering (kjekt å spare batteri når man ikke behøver å leke bil med fullys...). Det er ingenting å tenke på, overhodet. Bare kjøp.

  • Like 1
Skrevet

Led Lenser H7 noen som har erfaring med den? 339,- på xxl.. innbiller meg at den er litt kul selvom den helle rikke har mest lumen..

Det var billig:) Og lykta er supergod!! Anbefales! Løp og kjøp :D

Guest Kåre Lise
Skrevet

Hehe ok ok ok ok og ok takk og jada så ida sin post om H7 nå, :huh: ja jeg har nok vært borti den når jeg tenker meg om med hundekjøring, den finnes også i en lommelyktvariant T7 som er helt kul å sette på sykkel / kjerre osv om jeg ikke tar feil eller blander med noe annet.. :)

PS 329,- var det faktisk på XXL, enda billigere.. :o:D

Skrevet

Hehe ok ok ok ok og ok takk og jada så ida sin post om H7 nå, :huh: ja jeg har nok vært borti den når jeg tenker meg om med hundekjøring, den finnes også i en lommelyktvariant T7 som er helt kul å sette på sykkel / kjerre osv om jeg ikke tar feil eller blander med noe annet.. :)

PS 329,- var det faktisk på XXL, enda billigere.. :o:D

Takk Snusken- jeg trenger nemlig fler! :D Steike ta som de har rast i pris da...

Skrevet

Jeg har Led Lenser H7 og H14,og den første er dritdårlig i forhold til H14. H14 er så mye bedre at jeg hadde ikke kipet på de få lappene der. Den bruker mye batteri,det er det eneste negative. H7 er håpløs i tåke/regn

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

Joda,men norsk høst :) Det er jo regn og tåke det.

Det blir jo uansett kompromisser.. Du sier batteriforbruk på H14. Silvalykta jeg har nå har vært snill men den har valget mellom 4 store i batteripakke eller 4xAA på hodet som H14 og begge deler syns jeg blir svært. 3 x AAA virker litt mer moderat. Får se hva det blir til. Jeg vil hvertfall ha mer flomlys enn stråle, kjipt å sikte på stien hele tida selvom den gjør veldig godt nytta i å holde oversikten på hvor monsterne befinner seg til enhver tid med å lyse opp refleksene dems, men det skal kanskje ikke så mye til, er vel så viktig med god refleks.
Skrevet

Helt klart klumpete med batteriløsningen,men jeg løper og går på ski med min,og fordelen er jo at den lyser opp hele skauen. Jeg vil helst se rådyr og katt,om ikke før så ihvertfall samtidig som bikkja så jeg kan gripe et tre i tide :)

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

Jeg vil helst se rådyr og katt,om ikke før så ihvertfall samtidig som bikkja så jeg kan gripe et tre i tide :)

Hehe akkurat det argumentet sliter jeg litt med, skjønner ikke hva du mener.-... :o
Skrevet

Hehe akkurat det argumentet sliter jeg litt med, skjønner ikke hva du mener.-... :o

En må kanskje ha opplevd det :) Når man har spist litt grus og pløyd litt skog så vil man gjerne ha sikt når man legger ut med trekksele,belte og 50 kg jeger med jetmotor foran i strikken :)

  • Like 2
Guest Kåre Lise
Skrevet

En må kanskje ha opplevd det :) Når man har spist litt grus og pløyd litt skog så vil man gjerne ha sikt når man legger ut med trekksele,belte og 50 kg jeger med jetmotor foran i strikken :)

Er da ikke båndtvang nå.. :D
Skrevet

Er da ikke båndtvang nå.. :D

Nei,sant det. Kanskje jeg bare skal gi ham lykta (Led Lenser H14 for å holde tråden) ,koble ham fra og vente på at han skal komme hjem med takeaway rådyr :)

  • Like 5
Skrevet

Jeg har h7 og er veldig fornøyd. Slv om jeg er superfornøyd med min så kommer jeg til å kjøpe en h14 i tillegg. Jeg har den som håndholdt og merker at den konsentrete lysstrålen på den er mye bedre. Ikke koster den så mye mer heller.

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...