Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Dette var et av temaene en av verdens beste sprintkjører og veterinær Arleigh Reynolds snakket om på et seminar arrangert av Hakadal Sledehund høsten 2011. Denne artikkelen er helt og holdent basert på foredraget hans. Reynolds har bred utdannelse og solid erfaring innen veterinærmedisin, ernæring og biologi på hund. Han har både en bachelor i biologi og en doktorgrad på treningsfysiologi og ernæring på hund.

http://www.hundekjor...riskere-hunder/

Se også: Råmelk mot kennelhoste

http://www.hundekjor...ot-kennelhoste/

Skrevet

jeg får ikke helt til å skjønne hvordan det der skal gå til. Tarmen lukkes jo for opptak av opptak av antistoffer noen timer etter fødsel. men kan hende det er virkningen lokalt i tarmen som er positiv?

Skrevet

En jeg gikk på skole med sa at hun ga barna råmelk hvis de fikk vondt i halsen. Og det hjalp. Tror det virker mer lokalt. Proteinene som går "rett gjennom tarmen" de første timene etter fødsel er forebyggende antistoffer, de virker vel mer gjennom blodet.

Hunden vår tar seg ofte noen slurker når vi har bøtter med råmelk stående i melkerommet. Hun er gammel og grå, men frisk som få. Kanskje råmelken gjør litt nytte? Bivirkningen er at hun får løs mage innimellom. Men så er jo råmelk rene kruttet i så måte.

Skrevet

Jeg kjøper alltid råmelkstabletter når jeg har begynnende forkjørelse, det fungerer er jeg ganske sikker på. For tar jeg ikke det så blir jeg alltid mye værre.

Skrevet

Men voksne hunder som ikke har fått tilført melkeprodukter fra valpestadiet uten avvenning, er jo normalt laktoseintolerante. Og å gi laktose til noen som er intolerante er jo ikke noe en burde gjøre over tid iallefall, tenker jeg.

Vet jo selv hvor dårlig min venninne f.eks blir dersom hun ikke klarer å mostår fristelsen med noe som har melkeprodukter, da hun har allergi. Dårlig allmentilstand, rett og slett, diare er jo kun en av bivirkningene.

Skrevet

melkeintoleranse varierer veldig på hunder, noen tåler det ganske bra, mens andre blir møkkdårlige. Det ser man jo rimelig kjapt. Snusern min har fått ost, rømme og yoghurt fra hun var valp, så hååååper hun tåler det. Hun får biola i maten nå, det går veldig fint.

Fikk tips om geitemelk i dag for hunder som ikke legger på seg. Skal visst være bedre i forhold til laktoseintoleranse enn kumelk.

Skrevet

Men voksne hunder som ikke har fått tilført melkeprodukter fra valpestadiet uten avvenning, er jo normalt laktoseintolerante. Og å gi laktose til noen som er intolerante er jo ikke noe en burde gjøre over tid iallefall, tenker jeg.

Vet jo selv hvor dårlig min venninne f.eks blir dersom hun ikke klarer å mostår fristelsen med noe som har melkeprodukter, da hun har allergi. Dårlig allmentilstand, rett og slett, diare er jo kun en av bivirkningene.

Intolleranse og allergi har to forskjellige måter å oppføre seg i kroppen. Du kan ikke samennligne dem i forhold til anbefalinger å holde seg borte

Skrevet

Intolleranse og allergi har to forskjellige måter å oppføre seg i kroppen. Du kan ikke samennligne dem i forhold til anbefalinger å holde seg borte

Hun har laktoseintoleranse, og blir da altså så dårlig, som slapp og kvalm. Regnet med at intoleranse mot laktose og melkeallergi var det samme?

Poenget var uansett bare at hvor bra for kroppen er det å tilføre noe en har intoleranse mot. Har en gang lært noe med at tarmtottene ikke har godt av å få tilført noe av dette overhodet heller ved intoleranse, men husker ikke helt hva som da skjedde.

Skrevet

nei det er to forskjellige ting Er for sliten til å skrive så jeg legger ved en link http://www.lommelegen.no/artikkel/matvareallergi-og-matvareintoleranse

Her er noe fra teksten

Allergi betyr plager som oppstår fordi det skjer en allergisk reaksjon i kroppens immunforsvar.

Intoleranse vil si at kroppen ikke tolererer et bestemt stoff, men uten at det skyldes en reaksjon i immunforsvaret. Intoleranse kan skyldes at tarmen mangler et enzym, som ved laktoseintoleranse (melkesukkerintoleranse). Intoleranse kan også skyldes at spesielle matvarer har særlig irriterende virkning på tarmen hos

Skrevet

Hundene her (særlig Yippie) slafser i seg råmelk og surmelk hele sommeren og høsten og har aldri hatt kennlhoste. Yippie er ikke vaksinert på 2-3 år og bodde ifjor sammen med 2 hunder i 4 dager som fikk kennlhoste en uke senere. Yippie ble ikke syk. Kanskje råmelken er noe av grunnen til at hun ikke ble smittet? Har aldri tenkt over det før...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...