Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som om jeg ikke har nok garnprosjekter...

Snublet innom hippe og trendy butikker for barneklær på Grünerløkka i går, fikk bakoversveis når jeg så prisen. Jeg tenkte at det må da kunne gå an å lage dette billigere (og bedre) selv, så nå har jeg snublet innom Stoff og Stil for å se om jeg ikke klarer få meg ny hobby! To be continued!

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Skrevet

Jeg trodde jeg ENDELIG var ferdig med gensern til gubben, jeg hadde jo strikket så langt som oppskriften sa, men neida :P Jeg hadde helt glemt å felle til hals, heldigvis liker han lange gensere på tur, så da blir den litt lenger og nå er halsen felt, må bare strikke ytterligere 10 cm.. gosh. Den må være ferdig om en uke, da har han bursdag :P
Problemet er at han tror jeg er drittlei og har lagt gensern hans på hylla, så jeg kan ikke strikke mens han er hjemme. Han maser titt og ofte på den og sysn jeg må bli ferdig da :P

  • Like 1
Skrevet

Hvordan i huleste heiteste syr man fast ermer på en genser? Gjør man det med maskin? for hånd? Jeg har funnet masse "guider" til montering, alle viser hvordan man syr og klipper opp bol, men INGEN viser hvordan man styr fast armer. Jeg dro en "kaja klarer selv" og det ble ikke pent. Ble en "bump" rundt hele greia så nå driver jeg og spretter opp (prøvde med maskin).
Kan noen forklare? Skal det sys fra retten, vrangen?

denne gensern blir ikke pen, godt det er en bruke ute genser :P

Skrevet

For hånd, blææææh. Menneh, jeg har ikke sånn spretteopp sak, omg. Jeg kommer aldri til å bli ferdig med denne gensern :P

Monterer alt for hånd eg, har ikke symaskin :) Du klarer å sprette opp med saks også, ikke åpne den mer enn noen mm, og vær forsiktig.

Hadde ikke du en bursdag den skulle være ferdig til? :)

Skrevet

Monterer alt for hånd eg, har ikke symaskin :) Du klarer å sprette opp med saks også, ikke åpne den mer enn noen mm, og vær forsiktig.

Hadde ikke du en bursdag den skulle være ferdig til? :)

Naboen hadde spretter, klarte å revne litt men det ordna jeg med maskina :P

Den må være ferdig til i morgen, bursdagen er 3 juni, men mannen er hjemme fra i morgen :P

  • Like 1
Skrevet

Ferdiiiiiiiiiiiig!!! mitt første store strikkeprosjekt ever! Jeg kunne strikke skjerf før, men aldri annet :D Pen ble ikke gensern, men den skal brukes ute og være varm. Håper han blir glad :lol:

Nå er den på vask :o

  • Like 4
Skrevet

Jeg spottet min egne kreasjon i går! Var på Rema og så ei nydelig lita jente i ei knall rosa uglelue som jeg heklet på bestillig fra Krutsi. Det var skikkelig, skikkelig stas må jeg innrømme. Stakkars foreldrene ble sikkert litt satt ut av den creepy dreadsdama som sto og glodde på datteren deres da... :icon_redface:

  • Like 5
Skrevet

Barnehagestrikk til høsten 2013 har begynt.

Ferdig med min første skruelue og er dritfornøyd! Sitter som et skudd. Strikket den i neongrønn og grå slik at han synes godt i barnehagen og er blikkfang for de voksne. Litt ego kanskje, men tips til andre strikkende mødre.

Skal strikke to til av denne tenkte jeg, til bytte i bhg og en hjemme også. Lett, kjapp og artig å strikke. :)

8852759873_a891f3df46_z.jpg

OMG, I killed Kenny!

8853377788_002128d676_z.jpg

8857660826_807fe93978_z.jpg

8857662158_b55010f008_z.jpg

Nå har jeg lagt opp Tømmerhoggergenser Jr for andre gang, er kjempefornøyd med variant nummer en.

Strikker den i Three Irish Girls "Bountiful" på Lindon Merino, skikkelig flott colorway.

Dårlig mobilbilde av garnet. I virkeligheten er den en brennhet oransj, med flammefargespill i små variasjoner. Tror H kommer til å kle den godt! :)

8751283090_594c635a0d_z_medium.jpg

  • Like 2
Skrevet

Likte oppskriften veldig godt. Det skjer noe hele tiden før man rekker å bli lei. Tror det blir en variant i grå/neon gul og grå/neon rosa også. :D Hva strikker du den i?

Skrevet

Tips til noe ENKELT og PENT jeg kan stikke til mitt kommende tantebarn? Kjønn er uvisst ennå! Jeg tenkte å lage noen av de "sokkene man kan vokse i" som er postet en gang eller to her (om jeg får de til.. høhø) men vil gjerne lage noe mer også... :P

Skrevet

Hva med en enkel jakke? Kjønnsnøytral, enkel og består av rette og vrange masker. Jakker er veldig praktisk med babyer siden de ikke skal over hodet. :) Oppskriften er gratis i str 0-3 måneder.

jakke.png?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=133

  • Like 2
Skrevet

Work in progress bilde av Tømmerhoggergenser Jr. Liker godt strukturen, skikkelig tøff.

8864878641_9558b13c4f_z.jpg

Digger dette garnet. Og fargen! Litt tørt og bomullsaktig, tipper det er skikkelig slitesterkt.

Så nå er jeg på jakt etter to hesper av matchende colorway i samme garn slik at jeg kan strikke en bukse som går til. (jeg er en garn-junkie!)

Men se for dere da! Her er de sammen, hadde det ikke blitt kjempefint?

5527948836_4b989206e9.jpg

p1007983286-01.jpg

Problemet er at Three Irish Girls har lagt ned nettbutikken sin (jeg fikk rasket opp en hel HAUG garn fra de før den tid, hehe) og selger bare direkte til butikker nå. Fant to hesper til salgs på Rav, så nå krysser jeg fingre her. :D

Her er colorwayen oppstrikket

DSC02638_medium2.JPG

Denne sykemeldingen blir ikke bra for lommeboka altså... :icon_redface:

  • Like 2
Skrevet

Da har det kommet 10 nøster naturhvit Babysilk i hus, og 4 stk perlemorknapper :innocent: Jeg vet det er sært, men mannen er utrolig nok med på det. Jeg skal strikke dåpskjole til lilledamen vår!

Så nå trenger jeg litt hjelp, jeg er på utkikk etter et bånd å ha i livet, et fint vintage perlebånd. Hvor i all verden finner jeg dette? Har fått tips om "brudestoff" butikker.. Well, jeg har ikke funnet noen enda vaffal.... Noen som har tips?

  • Like 1
Skrevet

Ikke sært i det hele tatt! Utrolig fint og koselig er det. :)

Jeg ville tittet på etsy.com om jeg var deg.

Sitter på telefon og venter på at gutten skal sovne, så får ikke sett etter linker til hverken deg eller Kaja.

  • Like 1
Skrevet

Ikke sært i det hele tatt! Utrolig fint og koselig er det. :)

Jeg ville tittet på etsy.com om jeg var deg.

Sitter på telefon og venter på at gutten skal sovne, så får ikke sett etter linker til hverken deg eller Kaja.

Klaske panne! Selvfølgelig!

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg strekker ikke, men syr litt. Har laget en veske nå i turkis med rosemønster. Har kjøpt et stoff i beige med roser også. Tenkte å sy maken veske. Syns det et litt kult med retro stoff. Se om jeg klarer å legge inn bilde fra tlf.'

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...