Gå til innhold
Hundesonen.no

Gir dere Pedigree dentastix eller andre?


Gjest
 Share

Recommended Posts

Guest Kåre Lise

Haha ja det har vi prøvd, bortkasta penger er jo som å gi de pølser.. Kjøper heller f.eks kjøttbein til 10-20kr kiloen. kylling og kalkunhalser går det også en del av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøper sånn boks med pedegree dentastix. Han får 1 hver kveld etter mat. Denne tygger han veldig fint (ikke sluker). Han spiser ikke andre bein, så det er et bra alternativ. Dyrlegen sa at mange hadde god effekt av dette, ved hverdagsbruk. Jeg bruker også en tanngele som skal være bra.

Og så får han tørrfisk iblandt, og det er jo steinhardt. Det tygger han faktisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Funker de hvite beina av hud like bra?

Om de så funker for tenna så er jeg av den oppfatning av at hud er søppel,mat uten næring. Selvom de spiser søppel trenger jeg ikke gi de det når jeg kan gi de noe de faktisk har nytte av som fordøyelig næring og bein skal jo væøre en del av hundens kosthold. :)

Og hva angår disse dentastix så har jeg forstått det sånn at halvparten av greia med de er ikke tygginga men NASA / kjeks / rakettforskning for å balansere syre / PH som allerede er ute og kjøre for de som går på kjeks. Med andre bortfaller mye av konseptet for de av oss som ikke gir hundene kjeks.

Red: Glemte jo helt prisen som er helt vanvittig. Koster jo mer å gi det dentasstix enn hva jeg bruker på hundemat. Syk syk mafiabransje, er glad jeg ikke sponser den på noen som helst måte.

Endret av Kåre Lise
Lenke til kommentar
Del på andre sider

mine får pedigree dentastix, ikke fordi jeg tror de hjelper mot tannstein(ikke så myke som de er..), men fordi de er der jeg er hver dag og handler og er greit for å ha noe å tygge på, jeg er kun på dyrebutikk når jeg kjøper hundefôr, og det er ikke så ofte..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

mine får pedigree dentastix, ikke fordi jeg tror de hjelper mot tannstein(ikke så myke som de er..), men fordi de er der jeg er hver dag og handler og er greit for å ha noe å tygge på, jeg er kun på dyrebutikk når jeg kjøper hundefôr, og det er ikke så ofte..

frysedisken der du hander mat til deg selv har da bein

Lenke til kommentar
Del på andre sider

mine får også pedigree dentastix innimellom. Veldig kjekt når vetten hadde fått et stort lager av disse pakningene å gi ut til kundene og jeg fikk med en hel bærepose :D

samt at jeg har fått på flere utstillinger.

Egentlig sjelden jeg har kjøpt de. Men har hendt det også. Bikkjene synes de smaker godt, så kanskje de får 1 i uka i snitt?

De går på en blanding av rått og tørt til daglig og har fine tenner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hovedingrediensen i Pedigree Dentastix er ris. Ris = fryktelig mye karbohydrater, karbo = sukker. Har dermed absolutt ingen tro på et slikt produkt, og at hunden også kun bruker jekslene til å tygge en slik sak.

Margbein er jeg litt usikker på hva er (hvilken del), men varmebehandlet kjøpt i dyrebutikk e.l er iallefall ikke trygt å gi hund, da det er altfor hardt. Og synes de stykkene ser for store ut i seg selv å gi i det hele tatt, men dog aldri sett et margbeinstykke rått.

Her går det i rå kyllinglår/vinger, svinehaler, koteletter, samt hele, store kjøttstykker for rensing av tenner, og det derimot - fungerer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pedigree Dentastix, ja - hundene synes de er kjempe, kjempegode. Dog er det nesten skummelt å gi det til den glupske bostonen da hun prøver å svelge ALT så fort som mulig.

Men jeg kjøper det stort sett bare på utstillinger hvor Pedigree har stand - da er prisen noe bedre enn på Rimi i alle fall.

Margbeinene kjøper jeg oftest på Maxi Stormarked - av og til har de flotte frosne sånne.. 10 cm lange, endel kjøttrester på utsiden og marg inni. Er de frossne får de dem slik, er de ikke det så er det slik de får dem. Fordelen med disse er jo at hundene liker å gnage på dem selv etter ALT av kjøtt er borte. De har glede av dem i ukesvis/månedsis etterpå.

Sånne oksehudben ("politistaver") synes hundene er helt OK - men ordentlige bein er såklart langt,bedre synes de.

Også har vi grisehalene da - det er vel kanskje det hundene liker aller, aller best. Men igjen - litt skummelt med bostonen som prøver å svelge de på langs..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurer på å begynne med noe annet enn dentastix snart... Både pga. den stive prisen og fordi jeg egentlig ikke føler det gjør noe som helst, bortsett fra å muligens gjøre ånden en smule friskere. Men er det noe ubehandlet kjøtt/bein fra frysedisken som ikke er lurt å gi? Eller er alt greit? Og hvor ofte er det greit å gi? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eurasieren fikk en stund pedigree dentastix nesten daglig, og endte med mye belegg og begynnende tannsten. Sluttet med dentastix, og det forsvant. Fikk dessverre aldri vent han til rått skikkelig, og han gnagde ikke noe særlig på ben, så her måtte det tannpuss til for å få vekk belegg. Valpen eg har nå er mer vant til å få litt av hvert, så her går det i kyllingvinger eller lår, oksehaler, nakkekoteletter og den type ting. Har ikke klart å finne margben/kraftben i butikkene rundt her enda. Enn så lenge har han hvite fine tenner, men han er bare 7 mnd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
    • Ede er som Jekyll og Hyde når det kommer til trening på senteret og alle andre aktiviteter hjemmefra. Han forstod fra min rutine i morges at vi skulle på senteret. Tilskudd og lysterapi til tross, han begynte stresse og bjeffe og pese fordi han forstod hvor vi skulle, og endte med å gå i dvale i selvregulatorisk shut down fordi han visste at det var en stund til avgang. Usikker på om det er bra eller dårlig. Bedre enn å stresse, men det ser ikke helt sunt ut når han "besvimer" på den måten der. Sier mye om hvordan han følte seg. Vi har derfor bestilt privattimer for å få hjelp med å utvikle sunnere følelser for treningssenteret. Ellers har vi endelig fått oss en god skogtur. Har avventet det av en liste årsaker, bl.a. veiledning om hvor lenge valp skal være våken mellom søvn, som skal være ca 1.5 timer i følge forståsegpåere, hvorpå vi har hatt 30 min buss hver vei for å komme til skog, fordi den vi har her er så bratt, han bør ikke gå ned de lange, lange, bratte bakkene før nærmere utvokst pga hoftene. .. trodde jeg. Så viste det seg at vi har farbar skog her allikevel, og vi er ekstatiske. Det tipset om den "hemmelige" skogen var alene verdt prisen på treningen i dag.  ..og til min glede virker Ede uinteressert i storvilt. Usikker på om det var rådyr eller hjortebæsj vi passerte, men den var fersk, og han hadde zero cares for den eller noe spor. Selv da vi hørte kvister knekke fra et levende dyr mindre enn 30 meter unna, så var han helt nonchalant. Kanskje han trodde det var en hest. De bryr han seg heller ikke om. En slags statister i livet hans. Hans nonchalans overfor dem er behagelig for mamsen.  Hørte forøvrig esler "skryte" i foringsstress her om dagen. Intens lyd, kilden ute av syne. Ede synes også lyden var merkelig, men han så heldigvis ikke noe poeng i en duett med den støyen der. Langt under hans verdighet å teame opp med.  Usikker på om det hjelper å være mer oppmerksom på hvordan jeg gjør klart til trening/kurs vs rutine før andre turer ut, for Ede sanser åpenbart en forskjell. Han stresser ikke når jeg "bare" gjør klart til andre utflukter, kun når vi skal på kurs/trening. Ellers er han rolig og fin. Jeg klarer ikke pinpointe nøyaktig hva jeg gjør som er forskjellig, men noe er det, tydeligvis. Noen som har innspill på hvor lenge det er greit å holde 4-5 mnd gamle valper våkne av gangen? Jeg blir så glad om noen som kan skilte med kompetanse sier 30 min stress hjemme før 40 min skogtur og så 2 timer trening etterpå er super duper optimalt. Hadde vært fint. Han har altfor mye energi innabords til å følge de generiske rådene om aktivitet for alderen, og han trenger endorfiner i kroppen før kurs og trening. 
    • Det sjekkes med endoskopi (tror jeg)  min får tørrfor av id foret, han er også kresen men har spist det bra!    oppdater gjerne etter dere har vært hos vet! Man blir jo litt i overkant interessert i magegreier🤣  
    • Takk for erfaringen!  Han skal til dyrlegen på mandag og sjekke om han har kronisk bukspyttkjertelbetennelse, jeg kan høre om de også kan sjekke for IBD (det er vel kronisk betennelse i tarmen?). Sjekker man det også med blodprøve, mon tro? Hunden min får også godbiter med lite fett, helst kokt kylling, ja! Han er dessverre litt kresen, så våtfor har ikke gått helt veien her hjemme. Men han spiser ok med tørrfor, Royal Canin gastrointestinal low fat.
    • Jeg har en tre år gammel hannhund som hadde av og på diaré og magetrøbbel fra han var liten. Det ble gradvis hyppigere og værre for hver gang.    Siste runde hadde han blodig diaré, oppkast og var veldig slapp med feber. Det var også mistenkt magesår. Han ble behandlet og vi kom igjennom det og nå er det vedlikehold som gjelder.  For min sin del så er stress den værste triggeren, spesielt naboens tispe under løpetid, men også lange treningssamlinger. så min er kastrert nå i håp om å hjelpe på den type stress.  Broren hans har hatt lignende problemer, så vi har forsøkt samme løsning.    ID tørrfor (low fat) Godbiter (så lav fett som mulig) - Adventure Nuggies som de selger på normal/rema. Eller kokt kyllingfilet.  Får suppe ved trening eller lange turer med mye vann og litt id pate eller andre ting. Slik at magen aldri blir helt tom.  Zoolac Zoolac Zoolac! Ved det minste tegn til løs mage, og forebyggende før, under og etter samlinger.  Vi har *bank i bordet* ikke hatt episoder siden januar nå🤞 Er din sjekket for IBD? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...