Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva betaler dere hos veterinæren på vakt? Da spesielt mtp helgetillegg.

Skriv gjerne hvilket området du hører til, evnt hvilke klinikk du har vært på.

Fikk tidenes sjokk Idag, når jeg ringte veterinæren for å få en resept på antibiotika til en av hundene her på grunn av Kennel hoste. Jeg kunne mer en gjerne få en resept, men konsultasjon uavhengig av tid/ skadeomfang startet på 2500,- så kom eventuell behandling utenom. Det første som ramlet utav meg i telefonen var "**** det var dyrt", hvorpå veterinæren presterte å si at det var normal pris for veterinærer i området. Jeg vet bedre enn det, å svarte med at jeg har vært på vakten flere ganger, hos alle de samarbeidende klinikkene å ALDRI betalt 2500,- for en konsultasjon. Kan ta ett eksempel :

Tipse i fødsel med komplikasjoner - 2 veefremkallende + antibiotika, klokken 3 på natten. Den totale summen etter tre timer på klinikken var 2300,- inkludert medisiner.

Er jeg sinnsyk, eller var prisene jeg fikk presentert idag helt syyyyke? Jeg mener, ja, det er dyrt med dyrlege, men herregud.... Jeg er sjokkert jeg!

Nå ordnet det seg på annet vis med denne hunden, jeg hadde aldri latt henne gå ubehandlet, men jeg klarer ikke komme over sjokket...

Skrevet

2500 høres ut som er normalt vakthonorar hvis veterinær må rykke ut til klinikken for å ta en konsultasjon, og så kommer evt. annen behandling i tillegg.

2300 kr for tre timers nattarbeid på vakten inkl. medisiner høres altfor billig ut.

Skrevet

Altså på Tynset med Tinka måtte jeg til dyrlegen fredag kveld (ca kl 22-23) og dyrlegen måtte da rykke ut hjemmenifra. Her ble det tatt endel røntgen, og da doping ned av hunden, smertestillende, antibiotika og resept til dagen etter. Vet ikke hvor lenge vi var der, men ca 2 timer, og det kom på rundt 2,000kr.

Men det er nok dyrere i mer sentrale strøk, for jeg tror det er dyrere her.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vet det er mer vanlig med svindyre vakttillegg enn mer "normale" priser i bystrøk hvor jeg har bodd i hvert fall. Likevel har jeg vært veldig heldig med tidligere veterinærer på dagvakter i helgene ved at jeg har syntes prisene har vært overkommelige.

Skrevet

Hos en veterinær i Fredrikstad: Søndag kveld, veterinæren måtte kjøre hjemmefra til klinikken, undersøkelse, blodprøver, litt utstyr og fôr som jeg skulle ha med hjem: ca 1800,-

Hos en veterinær i Stavanger: Søndag ettermiddag, hunden måtte dopes og sys, bandasjer, krave og annet utstyr som jeg skulle ha med hjem: ca 4000,-

Veldig greie priser, synes jeg :)

Skrevet

Tror det ligger på rundt 2000 her også for å bare komme dit. Husker jeg ringte en klinikk engang i kr.sand i 11 tida på kvelden for ene fuglen pustet litt rart, da sa hun vi har ikke peiling på fugler, men du må bare komme om du vil, men koster 2000 kr. Veldig vits å reist liksom hehe.

Skrevet (endret)

Jeg husker ikke startprisen når vi måtte ta keisersnitt på ene hunden på nattestid men alt i alt ble det 12.500kr. Egersund

Ivo klarte å knekke en klo sist sommer når vi var på utstilling. Jeg klarte å få tak i en dyreklinikk som var åpen på lørdager og fikk komme inn der. Hun som oppererte var egentlig ikke på jobb men kom villig ned på klinikken for å fikse. 2500kr. Sarpsborg

Noen i familien sin hund ble syk en lørdag kveld og der ble det tatt røntgen og gitt noe medisiner. 3000kr. Stavanger

Endret av Arielle
Skrevet

Var med Shensi på vet.vakte for noen uker siden. Konsultasjon, 1 sprøyte med kvalmedempende og 1 smertestillende + røntgen ble mellom 2-3000. Helt greit! Jeg ble litt paff av at det ikke ble mer rett og slett. Trondheim dette!

Skrevet

Betalte rett under 5000,- for å lappe sammen Emma kl 06.50 til over klokken 10 søndags morgen. Det var med alt av bedøvelse, piller vi fikk med oss osv. Trodde det skulle bli dyrere. Så på regningen at hun ikke hadde tatt med noen småting da, som jo blir noen kroner sammenlagt :)

Skrevet

Jeg synes 2500 var dyrt for en konsultasjon jeg da, det blir jo bare inn og bekrefte at hunden hsr kennelhoste og få resept... jeg vet ikke hva det ligger på her, jeg har ikke brukt veterinærvakta annet enn en gang på tlf :-) håper jeg slipper å bruke vet utenom åpningstid...

Skrevet

...jeg betalte 9000 for å få gitt hunden min en sprøyte med brekkmiddel klokken 21 på kvelden.

:huh:

Og jeg som syns det var ekstremt dyrt her med minst 3000 + oppstalling for Buffy rett før julen 2005, på en lørdags kveld kl 18!!

Nei, jeg reiste ikke til den veterinæren, men fikk tak i en annen og betalte 700 kr for det samme, og fikk bikkja med meg hjem 30 min etter hun kastet opp alt..

Skrevet

Jeg var til vett en lørdag på dagtid fordi pia hadde sprukne analkjertler. Han tok 4000 for tømming, rensing og en resept på antibiotika. Dyrt nok. Har vært på det samme i vanlig åpningstid og da måtte hun dopes og sjæres opp i tilegg, det ble vell 1000 kr eller rundt der.

Skrevet

Jeg må ut med 2500 for trekning av 1 tann neste uke. Men det dekkes heldig vis av Agria, for jammen var det dyrt synes jeg. Og da er 2500 for en konsultasjon svindyrt!

Skrevet

Jeg må ut med 2500 for trekning av 1 tann neste uke. Men det dekkes heldig vis av Agria, for jammen var det dyrt synes jeg. Og da er 2500 for en konsultasjon svindyrt!

Det får du gjort til halve prisen på Eiker Dyreklinikk.

Jeg hadde aldri gått til en veterinær som tar flere tusen for en konsultasjon på kveldstid/natt. Det er ikke værre enn å ta en ringerunde og reise til en annen klinikk. Det er enorme prisforskjeller uten at det gjenspeiler kvaliteten. Eiker Dyreklinikk er garantert den billigste i østlandsområdet.

Skrevet

Jeg hadde aldri gått til en veterinær som tar flere tusen for en konsultasjon på kveldstid/natt.

Det er ikke jo alltid slik at man bor sånn til at man har mulighet til å velge. Man må faktisk bare gå til den ene klinikken som har vakt hvis det er en nødsituasjon.

Skrevet

Det er ikke jo alltid slik at man bor sånn til at man har mulighet til å velge. Man må faktisk bare gå til den ene klinikken som har vakt hvis det er en nødsituasjon.

I nød ja, men for å sjekke ut kennelhoste? Jeg har også betalt 10 000 for en behandling jeg kunne fått for 2000 et annet sted, men det var akutt, og da har man jo ikke noe valg. I dette tilfellet hadde jo TS ringt og spurt om pris, og da regner jeg med at det ikke er akutt.

Skrevet

I nød ja, men for å sjekke ut kennelhoste? Jeg har også betalt 10 000 for en behandling jeg kunne fått for 2000 et annet sted, men det var akutt, og da har man jo ikke noe valg. I dette tilfellet hadde jo TS ringt og spurt om pris, og da regner jeg med at det ikke er akutt.

Den ser jeg. Men så ringer man ikke veterinær på kveldstid med mindre det er snakk om liv og død i mine øyne. :P

Mange klinikker har lørdagsåpent for mindre akutte ting, og det er jo et greit tilbud.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg må ut med 2500 for trekning av 1 tann neste uke. Men det dekkes heldig vis av Agria, for jammen var det dyrt synes jeg. Og da er 2500 for en konsultasjon svindyrt!

Hvilken tann er det snakk om?

Men ja, tanntrekking ER dyrt.... Det er MYE jobb!

Skrevet

Hvilken tann er det snakk om?

Men ja, tanntrekking ER dyrt.... Det er MYE jobb!

Tror vi betalte noe i den duren for trekking av 4 eller 5 tenner. På pittelille Emma. Skulle tro det var litt av en jobb :P

Skrevet

...jeg betalte 9000 for å få gitt hunden min en sprøyte med brekkmiddel klokken 21 på kvelden.

???? jeg betalte 1200 kr for det samme pluss kull for et par år siden. da var kl 23 om kvelden, en ukedag.
Skrevet

Jeg må ut med 2500 for trekning av 1 tann neste uke. Men det dekkes heldig vis av Agria, for jammen var det dyrt synes jeg. Og da er 2500 for en konsultasjon svindyrt!

Agria har vel fast egenandel + bevegelig andel, så du får ikke dekket alt?

Du bor jo ikke så langt fra Ski kommune? Ta turen til Langhus Smådyrklinikk istedet. De tok 1100 kr for å trekke en melketann som satt i overkjeven på min hund, da hun var 8-10 mnd. Det inkl full narkose osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...