Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med VW Touran?


MonicaT
 Share

Recommended Posts

Hei

Jeg leker litt tanken på å kanskje bytte bil, men er ikke helt sikker. Veldig fornøyd med bilen jeg har, men kunne tenke meg en litt nyere og billigere i drift (har nå en SUV som bruker nesten 1 mil pr liter)

Har tidligere sett litt på Touran, men den falt bort da den ikke har forhjulstrekk.

Noen her inne som har/har hatt Touran og vil dele erfaringer?

Hva er drivstoff forbruket, er den god å kjøre over lengre avstander og hvordan er det på vinterføre

Liker veldig godt å ha 4x4 når jeg driver med jakt og mye bilkjøring i ulendt terreng.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har touran varebil :) Kjører som oftest mellom 1200-1500 på en tank (60 liter). Da med mye langkjøring. Den er god å kjøre, ligger greit på veien, og det er god støtte i setene. Sliter litt på vinterføre, spesielt med mye snø i veien (mistenker dog at det har med noe dårlige dekk å gjøre).

Min er ikkje spesielt høy (travel variant), så ville ha sjekket de ulike modellene med tanke på det (siden du nevnte kjøring i ulendt terreng).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg far har hatt 2 stykk han, og kunne sikker hatt flere av de. Har er veldig fornøyd og jeg har bare hørt folk som er fornøyde. Pappa hadde maaaange lange kjøreturer i den bilen med meg på utstillinger og stevner med hestene. Han gikk over til større bil siden det var 3 unger i hus, hund og masse som skulle være med på kjøreturene. Han gikk over til volvo xc-60 2011 modell og kunne glatt gått tilbake til touran sier han. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt Touran i en del år nå, og er kjempefornøyd. Min er en 2.0 liter dieselbil med automat, altså bruker den en del mer drivstoff enn de med manuell gir og mindre motor. Min bruker 5,5 per mil om sommeren, og litt mer om vinteren. Ved langkjøring bruker den enda litt mindre.

Selv om jeg har automatgir, så synes jeg bilen fungerer veldig bra på vinterføre. Selvsagt er dette litt avhengig av dekkene, men jeg har ingenting å utsi på den hverken på snøføre eller is. Og den er knallgod å kjøre på sommerføre. Har hatt en del langturer med den. Det eneste jeg vil anbefale er å se etter en Touran med sportssetene. Jeg har prøvd å kjøre en med den billigste utgaven av setene, og de fikk jeg vondt i ryggen av (nå har jeg en kranglete rygg). De oppgraderte setene er iallfall veldig gode.

Nå har min bil rukket å bli 5,5 år, og jeg har ikke hatt noe særlig problemer med den. Dieselvarmeren sluttet å virke nå i vinter, men det holdt å ta ut en del for å rense den. Den ene lykten var ikke tett, så xenonpæren røk, men det gikk på garantien. Og ESP-en sluttet å virke, men det var en sensor som også gikk på garantien. Ellers har den gått som en klokke *bank i bordet* :P

Jeg elsker min Touran, og om jeg blir værende i Norge, blir også min neste bil en Touran.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er veldig fornøyd med min og tenker nok det blir en nyere model av den når jeg skal ha en til.

Jeg har en 2005/6 model varebil, manuell gir, diesel og har ganske bra plass, sitter godt, ligger godt på veien o.l. Jeg er veldig fornøyd. Min har gått fra 30000-140000 siden jeg fikk den, og jeg har enda ikke hatt driftstopp på den, men selvsagt slitasje ting som jeg har måtte bytte innen rimelig tid og gjerne ikke langkjøring før det har vært fikset. Fordelen er at bilen har en computer som varsler om alt dette så du slipper kjøre så langt at bilen faktisk stopper på de små feilene.

Om jeg skal klage på noe så må det være at jeg skulle ønske jeg fikk ryggen litt mer bakover på varebilen, men det vet jeg er fikset på den nyere modellen. Og at servicen er dyr, men til gjenngjeld så kommer den ikke så ofte.

Anngående terreng kjøring:

Jeg kan ikke si at jeg har opplevd det som noe problem på "normale" skogsveier med sine hull og røtter. De gangen jeg har slått nedi så har jeg hatt for stor fart eller ikke tenkt meg om på plassering.

Endret av Jonna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt Touran Stasjonsvogn 2005 mod i fem år (samme) og den er super. Den bruker ca 0,5 på mila, er behagelig å kjøre, har god plass. Det eneste jeg er litt misfornøyd med er at varmeapparatet tar en stund før jeg får nok varme. Men så er jeg en frysepinn. Og setevarmen redder meg... Liker at sidemannen kan stille inn sin egen temperatur, siden min mann er mer varmblodig. :sweat:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt Touran Stasjonsvogn 2005 mod i fem år (samme) og den er super. Den bruker ca 0,5 på mila, er behagelig å kjøre, har god plass. Det eneste jeg er litt misfornøyd med er at varmeapparatet tar en stund før jeg får nok varme. Men så er jeg en frysepinn. Og setevarmen redder meg... Liker at sidemannen kan stille inn sin egen temperatur, siden min mann er mer varmblodig. :sweat:

Om du har diselbil, ville jeg fått sjekket dieselvarmeren. Den skal ikke bruke lang tid på å bli varm, men om dieselvarmeren har røket, så tar det en evighet før bilen blir varm. Min stoppet rundt ca 100 000 km. Dette er et vanlig problem på dieselbiler.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har også hatt Touran 2004 mod vare disel manuelt gir.

Så vidt jeg husker så er Touran forhjulsdrevet (ville aldri kjøpt den om den var bakhjulsdrevet, liker ikke sånne biler), med gode pigg dekk så gikk det bra på vinteren.

Var godt fornøyd med den, blillig i forbruk, ligger godt på veien, god å kjøre. Om du er lang så kan det bli dårlig plass bak rattet, vanskelig å finne en god kjørestilling, Leste noe om at dette er blitt bedre på de nyeste mod.

Pass på at det er byttet drivreim (om det heter det) tror det var etter 5 år eller 90000 km, ellers så kan det bli dyrt om denne ryker.

Fikk en feil som kostet ca 4000 kr rundt 80000 km noe med svinghjul eller noe såndt, er vist noe som går på disse. Fulgte service intervallet som stod i hefte og så sa den selv i fra når det var på tide med service utenom dette.

Har nå byttet mottsatt vei enn det du planlegger, har kjøpt Huyndai Santa Fe vare disel automat, som har enda bedre plass bak til dobbelt hundebur og bagasje mm. Dyrere i forbruk, men med 4x4 og høyere under.

Er meget godt fornøyd med denne, eneste at det er noe dyre servicer på den.

Endret av Tiwi
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Takk for gode svar

Nå ble det brått til at jeg må ut og kjøpe ny bil innen neste fredag. Skal prøve en Touran, samt en Citroen Berlingo

Står mest mellom disse.

Vet ikke helt om jeg vil savne høy bil og 4x4, men får bare prøve.

*edit* Ser at jeg i mitt startinnlegg skrev feil - mente firehjulstrekkr iikke forhjulstrekk. *

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for gode svar

Nå ble det brått til at jeg må ut og kjøpe ny bil innen neste fredag. Skal prøve en Touran, samt en Citroen Berlingo

Står mest mellom disse.

Vet ikke helt om jeg vil savne høy bil og 4x4, men får bare prøve.

*edit* Ser at jeg i mitt startinnlegg skrev feil - mente firehjulstrekkr iikke forhjulstrekk. *

Kan vel få tak i både Citroen og Touran med 4x4 vil jeg tro :) Bare sånn i tilfelle det er ønskelig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Touranen er god og kjøre. Du sitter høyt oppe og du får god oversikt. Det er litt "diesel-risting", men ikke sånn at det er plagsomt. På langkjøring er den fenomemal, og har et helt greit drivstoffforbruk. Min 2.0 varebil fra 2006 har vell ca 5.8-6.0 i gjennomsnitt på 100k.

Jeg har Highline-varianten som gjør at jeg har "sportsseter". De som har prøvd vanlige seter og sportsseter sier at det er en vanvittig forskjell i komfort - uten at jeg har prøvd det personlig. Jeg har ikke kjørt så mye "off road" med den, hehe, men den tar seg helt greit frem på mindre og svingete grusveier. På vinterføre er den som forhjulsbiler flest; tar seg frem på "vanlig" vinterføre, men kan ikke base i snø og kjøre i veldig bratte og glatte bakker.

Den er temmelig driftssikker, og jeg har ikke hatt noen store utgifter på den annet enn et par svinddyre servicer på Møller. De kan ha litt rustproblemer, spesielt på bakluka, så sjekk dette før du kjøper. Og ikke kjøp en (brukt)bil som ikke har fulgt serviceintervallene!

Skal du kjøpe Touran så anbefaler jeg også å ha med DSG girkasse. Denne er en sann drøm, og aldri om jeg kommer til å gå tilbake til manuel giring etter å ha eid en DSG-bil i over tre år nå! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 years later...

Drar opp denne tråden. :)

Er dere med touran fortsatt like fornøyde? Lurer på om jeg skal kjøpe en med høy km (200-250k) som er akkurat i prissjiktet jeg ser for meg. 2005/06 modell.

Jeg har lest litt rundt og det er reist blandede meninger med tanke på driftsikkerhet. Har dere hatt problemer med bilen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fornøyd, men de er så lave under... jeg skal komme meg frem der "ingen kunne tru at nokon kunne bu" i jobb og sliter litt med det da.
Har litt problemer akkurat nå med at EPS lampen begynte å lyse. De feilsøkte og skiftet et "kort" nedi rattstammen, men det hjalp ikke så de må skifte en ting til. Detter er bare noe tekniske greier for å hjelpe meg hvis jeg skulle få sladd på bilen tror jeg.

Ellers ingen problemer og den kjøres mye og brukes ikke pent stakkar. Så fornøyd, absolutt! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Jeg har problemer med rust UNDER lakken på min (2005 model) og det er vist ganske vanlig problem.

Ellers er motoren fortsatt driftsikker ved 210000 km. Kun byttet ting som er naturlig å bytte ut som er slitt.

Litt lav, men ikke så det er noe problem for meg. Jeg har kommet meg fram med lirking og luring.

Edit: ett elektrisk problem inni rattstammen her også, som jeg bare har latt være og det er cruise controllen. Den virker ikke lengre.

Men blir ikke ny på meg neste gang, mye pga behandlingen fra mitt lokale verksted som jeg også kjøpte bilen av, og fult alle service hos, når det kommer til lakk problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min 2008 varebil har det vert flere sensorer som har sluttet å virke, bl annet ABS sensoren. Ellers bare slitedeler, og vanlig service. Har vel gått ca 110 000 nå. Tror ikke det blir ny touran når den skiftes ut, vil gjerne ha litt bedre plass til sjåføren, den er litt knapp fremme til meg som er 180 cm høy.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rust er en gjenganger, dessverre... (Fikk jeg vite da jeg tok litt på min, men nå har jeg vært max heldig, fikk 90% dekket ved bytte av bakluke + at en rygget på meg og ga såpass riper i panseret at jeg fikk nytt ;) )

Ellers knallfornøyd med min 2007 highline som har rullet 50.000+ med meg siste 1,5 året :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er fortsatt kjempefornøyd med min 2006-modell. Det har stort sett bare vært noen småproblemer her og der. Det eneste større problemet jeg hadde, var rust under ved bakhjulene/dieseltanken. VW hadde en periode hvor de dekket sandblåsing og Tectylering av dette, fordi det var et kjent problem på bilene. Dessverre hadde de sluttet å dekke det da mekanikeren min oppdaget rusten på min bil.

Så anbefaler virkelig å finne en som er Tectyl-behandlet! For det var plutselig 10 000 sure kroner, og jeg fikk beskjed om at det var flaks at det ble oppdaget før det hadde rustet gjennom.

Har ikke hatt noe problemer med rust ellers på bilen.

Jo, og ryggesensoren min har tullet litt. Der er det dårlig kontakt et sted.

Anbefaler, i likhet med andre her, å kjøpe en Touran med sportsseter dersom du vil ha bedre kjørekomfort. Var en gang på langtur med en Touran uten sportsseter, og det var ikke noe behagelig :P
DSG-automatgirkassen er også veldig bra, men husk at det kan bli veldig dyrt når den eventuelt ryker.

Tror ikke det blir ny Touran på meg. Blir nok heller en VW Golf ettersom jeg bare har 1 hund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
    • Hahaha! Har tenkt lenge for å klare komme på noen raser å supplere med. Det er alltid golden, labrador og springer som foreslås, fordi de er hva de er, og de andre rasene er det ikke.  Det ble vanskelig. Raser med masse, tykk pels vil ikke jogge i varmen, så pyrineer og eurasier utgår på det.  Bichon? De individene jeg har møtt har vært fine og gitt et inntrykk av rasen som fin. Jeg kommer heller ikke på flere raser som passer alle kriteriene like godt som de Simira nevner.  Aldri hørt om en kjip labrador, men det ble avlet noen lite rasetypiske og dårlige golden under store popularitetsbølger, og det finnes visst sure og gretne springere også. Velg oppdretter med omhu.    Edit: "retrieverne" ville jeg unntatt Nova Scotia Duck Tolling, Curly Coated og Chesapeak Bay fra. De to første er ihvertfall noe annet enn typisk lab og golden. Nervøsitet blant første, vokt på andre. Siste er jeg usikker på, men den er sjelden, og det er sikkert en grunn til det. 
    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...