Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hm... Er det nå jeg skal nevne at jeg snart (1,5 år) er ferdig utdannet landskapsarkitekt? :P

Morsom tråd! :D akkurat stusset hagen hjemme hos mamma. Fy fader så det gror til. Hadde krampe i armene i flere dager etterpå. Elektriske hekksaks ftw.

  • Like 1
  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Min hage er under oppgradering for å si det slik Det var ingenting her for to sommere siden (da vi flyttet inn), men vesentlig bedre nå. Fremdeles langt igjen til dit jeg vil være da. Men her er litt

jeg anbefaler deg og la det gå en sesong før du kutter ned trær og fjerner busker da er det lettere og se hva som bør fjernes.. hagene ser ganske nitriste ut nå før varmen kommer, så du kan sikkert

Åh, for en super tråd nå som vi skal flytte til hus med diger hage! Blomstene du har er krokus, de kommer i mange fine farger. Du kan fin formklippe juletreet. Jeg liker forøvrig mose, jeg, det er my

Skrevet

Her er hagen min! :lol: Viltvoksende med gress, brennenesler, og noen andre store grønne bladsaker. Jeg har klippet ned gresset litt!

D1MVX.jpg

Wow, så lekker :lol:

  • Like 1
Skrevet

Haha, takk! :D Nei, men det er da noe. Praktisk når det kommer til hund :)

Ja altså, det er ikke noe penere her.. Det er bare at jeg gjerne vil ha en hage som ser ut som de i hus&hage og vi i villa eller hva nå alle disse bladene heter :lol:

Skrevet

Mamma og pappa har hatt landskapsarkitekt på besøk her for å finne noen løsninger som passer til hagen og været (det blåser veldig mye her oppe), og som samtidig er lett å vedlikeholde. Det er ikke alt som er helt ferdig ennå, men jeg kan få knipset noen bilder og legge ut når jeg får tid. :)

Min store hagefavoritt er forresten syrin! Enn at man kan få noe så vakkert og velduftende uten å gjøre noe annet enn å la det vokse fritt. :) På Ås har jeg to små hageflekker. Det er en del beplantning der allerede, blant annet tre rhododendron-busker. Jeg håper jeg kan få plass til en syrinbusk, men vi får se. Også har jeg lyst på minidrivhus, så jeg kan dyrke litt tomater, squash, gulrøtter, chili og agurk. :)

  • 8 months later...
Skrevet

Ok, ny vår, tråden må dras opp!

Jeg har fått litt oversikt over hagen etter i fjor, og ikke blitt så mye klokere, annet enn at jeg i det minste vet hva som mest trolig dukker opp hvor. Ikke at jeg nødvendigvis vet HVA hva'ene er, men sjitt ævv.

Årets/vårens planer er å rette opp igjen et bed som har sklidd helt ut av vater, og finne noe som kan bo der. Det er et rent skyggebed, og ligger ved husets forside, så det synes godt det som forhåpentligvis vokser opp der en gang i tiden. Noe fargerikt, lettstelt noe?

Videre skal vi fjerne all "rabarbara'n", for den er nok ikke helt frisk den derre haugen der. Det luktet py, og så ut som... Vel. Det var ikke mye pent. Der "rababararara'n" bodde, har vi lyst til å sette opp en busk (juletreaktig), lik den som allerede står der.

På husets bakside er det enorme mengder buskas. Slikt med tynne greiner som fletter seg inn i hverandre, og hele greia er massiv, og tragikomsik. Den har også hvite bær om jeg husker riktig. Den buskesaken, den skal bort/trimmes voldsomt. Noen som har tips om når/hvordan?

Bilder kommer!

  • Like 1
Skrevet

Til skyggebedet: hva med Hortensia? Tåler skygge fint, jeg elsker den, finnes i flere varianter. Fargen styres av surhetsgraden i jorda :)

hortensia-thumb12328089.jpg

Jeg er også stor fan av Rhododendron, som finnes i mangfoldige farger og varianter. Mange av de er også eviggrønne

RhododendronPercyWiseman_stor.jpg

Revebjelle tåler også skygge

0000032200.jpg

Blærespirea er en søt busk som trives i skyggen

physocarpus_diablo%2Bflower%2Bcluster.jp

En annen fin skyggeblomst som kommer i flere farger er Iris

Iris+2009-06-28+022.jpg

Den busken med hvite bær, er det snøbær?

snober_symphoricarpos_rivularis_edited-1

Skrevet
*klippe fine bilder som ga mange ideer*

Den busken med hvite bær, er det snøbær?

JA! Akkurat sånn er den. Den har seriøst grodd seg omtrent opp hele husveggen!! :(

Skrevet

Å for en herlig tråd! Her skal jeg jaggu bidra utover våren og sommeren. Hage er en av mine helt store lidenskaper, selv om denne lidenskapen har ligget litt latent en stund fordi tid, krefter og økonomi har gått med til oppgradering av huset mitt.

Husk: Det er ikke grønne fingre som teller, men grønne knær!

  • Like 1
Skrevet

Og endelig har også jeg en hage jeg kan stelle med ! Det er stort sett bare plen her, tror jeg, med en del buskas som jeg klippet ned i fjor høst fordi jeg IKKE vil ha den type drit i hagen min :). Jeg satte ned en del løk i fjor høst som jeg er spent på om kommer opp når når snøen forsvinner. Ut over det er det mye som KAN gjøres, men lite som MÅ gjøres her. Jeg må ha meg plenklipper da, også ser jeg for meg at jeg skal lage noen blomsterbed her og der. Jeg tror kanskje jeg bare må ta det litt gradvis og se hva jeg finner på etterhvert :).

Jeg har en stakkars, gammel rhododendron som står i hagen. Jeg klippet en del døde greiner av den i fjor høst, men er jo spent på om den har overlevd vinteren :).

Jeg har også sådd noen urter, men har også tenkt å ha tomater og sånt inne på verandaen min etterhvert.

  • Like 1
Skrevet
JA! Akkurat sånn er den. Den har seriøst grodd seg omtrent opp hele husveggen!! :(

Såvidt jeg vet danner snøbær nye knopper hver vår, så det betyr at den kan beskjæres før knoppene kommer så vil du allikevel få blomster og bær i sommer. Du kan godt fjerne ganske mye, så de nye skuddene kommer helt innenfra (slipper lys inn til nye skudd). Hvis ikke du bare vil fjerne hele greia da :P

Skrevet
Såvidt jeg vet danner snøbær nye knopper hver vår, så det betyr at den kan beskjæres før knoppene kommer så vil du allikevel få blomster og bær i sommer. Du kan godt fjerne ganske mye, så de nye skuddene kommer helt innenfra (slipper lys inn til nye skudd). Hvis ikke du bare vil fjerne hele greia da :P

Så det du sier er at det bare er å gå bananas med saks? :D

Guest Jonna
Skrevet

Vurderer kjøpe 2-3 slike og og i hagen. Det er ikke noe vekst jord i bakken hos meg (kun sand omtrent) og det drenerer der etter.

Så legge duk og god jord nedi.

Jeg har veldig lyst på å kunne "dyrke" og ha feks rips busk. men samtidig la bikkjene løpe løs i hagen uten å grave i jorden, spise opp buskene og hannhunder pisser på bærene mine. Tenke dette var en god ide. Har bare 15x5 meter hage.

Skrevet

Nå er det snart hagetid!! :blissysmile:

Jeg skal plante klatreplanter og kanskje noen trær. Og kanskje jeg i år skal forbarme meg over den stakkars rosehekken min og finne noen skyggeplanter som vil trives bedre. Hmm..

Hage! :heart:

Skrevet
Vurderer kjøpe 2-3 slike og og i hagen. Det er ikke noe vekst jord i bakken hos meg (kun sand omtrent) og det drenerer der etter.

Så legge duk og god jord nedi.

Jeg har veldig lyst på å kunne "dyrke" og ha feks rips busk. men samtidig la bikkjene løpe løs i hagen uten å grave i jorden, spise opp buskene og hannhunder pisser på bærene mine. Tenke dette var en god ide. Har bare 15x5 meter hage.

Å, men de der så jo geniale ut :). Sånne kunne jeg også hatt her!!!

Guest Jonna
Skrevet
Å, men de der så jo geniale ut :). Sånne kunne jeg også hatt her!!!

Får se hva som blir etter gjerde er satt opp, men jeg tenkte kanskje bærbusk midt på. Duk, pynte sten også lage noen kull til 1-2 årige blomster. Jeg ser det for meg!! :lol:

Skrevet
Får se hva som blir etter gjerde er satt opp, men jeg tenkte kanskje bærbusk midt på. Duk, pynte sten også lage noen kull til 1-2 årige blomster. Jeg ser det for meg!! :lol:

Det kommer til å bli himla bra, vøtt :D. Men altså... skulle ikke du flytte? :lol:.

Guest Jonna
Skrevet
Det kommer til å bli himla bra, vøtt :D. Men altså... skulle ikke du flytte? :lol:.

Jeg kommer jo ingen vei! Er jo ikke noe bra tilsalgs, og nå stiger renten :lol:

  • 3 months later...
Skrevet

Hei hagetråden :aww:

Plenen min er ganske gul og litt grønn, den har hatt ekstremt med maurbol under. Jeg telte 12 stk, jeg har vannet gift ned der. Men lurer på når jeg evnt kan gjødsle og prøve å få plenen litt mer ehm,i live :P

Samt når hundene tisser i hagen så blir det lett gult, er det noe jeg kan helle på annet enn vann for å forhindre det?

Nå kan jeg snart begynne å gå amokk i hagen her på alt ugresset som har dødd unna, det blir litt av en jobb det...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...