Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg stiller jo nesten aldri hundene mine selv :icon_redface: men spør venner og bekjente, jeg er mer enn gjerne behjelpelig med å ta med meg handleren min til utstilling osv også :)

minner meg på at jeg skulle sende julekort til de som har handlet hundene mine men jeg glemte fordi julekortene er MIA etter flyttingen :hmm:

Guest Jonna
Skrevet

klarer ikke helt å dy meg, men tror du h*n fører regnskap og betaler skatt? :whistle:

Det sa jeg ikke, men OM de er proff så skal/bør de faktisk det :P

(men jeg tviler på det selv også)

Skrevet

Hva eksakt er det man betaler for når man leier inn en proff handler? Jeg klarer liksom ikke helt å se for meg at 3 runder i en utstillingsring er verdt å betale 1700 kr for, da må det være noen garantier som cert, BIR/BIM-plassering eller lignende da.

Skrevet

Hva eksakt er det man betaler for når man leier inn en proff handler? Jeg klarer liksom ikke helt å se for meg at 3 runder i en utstillingsring er verdt å betale 1700 kr for, da må det være noen garantier som cert, BIR/BIM-plassering eller lignende da.

Kan noen garantere Cert og BIR? da må det nok være noe hukuspokkus, mener jeg,

Skrevet

Dersom noen trenger en ekstra handler, jeg er på plassen og det ikke kræsjer med noen av mine hunder når jeg skal i ringen med de. Gjør jeg det gratis, det er jo morro! :D

Dersom jeg skal være med for å stille, bli spandert på en kaffe, muligens en vaffel. Så er jeg med ass! :w00t:

Skrevet

Kan noen garantere Cert og BIR? da må det nok være noe hukuspokkus, mener jeg,

Det var liksom litt av poenget det da. Hva betaler man 1700 kr for, når man ikke har noen større garantier for at det vil gå bra?

Skrevet

Det var liksom litt av poenget det da. Hva betaler man 1700 kr for, når man ikke har noen større garantier for at det vil gå bra?

Det er jo en del trynedommer ute å går... :rofl:

Men nei, man har jo ingen garanti..

Skrevet

Jeg ville ikke betalt noen for at de skulle stille hunden. Jeg stiller selv, og hvis noen hadde spurt meg om handling, hadde jeg gjort det gratis hvis det passet seg sånn tidsmessig. Jeg er dog ingen proff handler da. Hadde jeg møtt noen proffe som fikk Nitro til på en veldig bra måte, og jeg skulle delta på en megstor utstilling så kunne jeg nok vurdert å betalt litt. (mest fordi jeg nok hadde vært for nervøs til å stilt bra nok :P)

Skrevet

Det kommer an på hvilken proffhandlerskole de har gått :aww:

Nei, jeg vil ikke betale noen for å gå med noen av mine hunder. Gleden er jo å oppnå superresultater selv :innocent:

Jeg gjør det gratis for andre (but off course!). Gjør det så lenge det ikke kolliderer med egne, for de er de viktigste.

Skrevet

Jeg hadde nok vært villig til å betale noen for å stille Kovu hvis de faktisk greide å få ham til å løpe og stå bra. Han står som ei ku og løper som en tulling. :P Heldigvis har Kaja sagt seg villig til å stille ham, og hvis hun er flink får hun et klikk og en godbit. ;)

  • Like 1
Skrevet

Kan noen garantere Cert og BIR? da må det nok være noe hukuspokkus, mener jeg,

Nei, men jeg vet at mange har "start-takst" og får et par hundrelapper ekstra for cert, cacib, BIR, gruppeplassering osv :)

Skrevet

Jeg er helt overbevist om at mange kunne ha vist Symra på en bedre måte enn jeg kan, og at det ville gitt bedre resultater enn jeg får til. Jeg tror jeg kunne vært villig til å betale noen hundrelapper for å prøve det en gang. Selvfølgelig kan det godt bli en blåsløyfe også, men sånn er gamet.

Skrevet

Noe offence, men selv om man aldri kan gi garantier må det jo være litt småkleint å ta 1700 spenn for så å få ei blåsløyfe?

(Under den forutsetning at du stiller en jevnt over godt premiert hund)

Jeg hadde i hvertfall hatt problemer med å ta den betalingen for et slikt resultat :blink:

  • Like 1
Skrevet

Jeg kunne aldri funnet på å ta betalt for å stille hund, siden jeg vet jeg ikker er særlig flink til det. Jeg stiller ofte min søster sine hunder, hun har aldri TENKT på det engang, men ett par ganger når vi har vært på utstillinger hvor jeg har vunnet CK og det er fine premier å hente, så har jeg stukket av med premien.. :whistle: Blandt annet tre telysholdere fra hadeland glassverk, men penger nei.

Jeg har også hjulpet oppdretteren min i å stille hund, jeg ser egentlig mer på det som en "ære" at hun slipper meg inn i ringen med hundene sine, jeg syns bare det er knallgøy og storkoser meg. Har skjedd at hun har spantet en drink eller likn på kveldstid, men har egentlig aldri tenkt særlig over det som betaling :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde nok ikke vært villig til å betalt noe for handling. Men så skal det jo også sies at dersom jeg ikke har mulighet til å stille hundene selv, så blir de ikke påmeldt. Stakkar oppdretter får jo ikke lov engang :P

Skrevet

Hvis vissletivissvass at jeg noengang skulle hatt en av min(e) hund(er) på utstilling, tror jeg sannelig jeg hadde foretrukket å leie en person som handler, nervøs som jeg er for forsamlinger og sånn. Hadde glatt betalt 500 kr hvis rette, presentable personen hadde sagt ja. Men høyere enn fem hundre spenn tror jeg ikke jeg hadde gått. Evt et par flasker god rød- eller hvitvin som takk.

Nå har jeg bare èn hund pr i dag, og den er ikke utstillingsmateriale pga skjønnhetsfeil i flekktegninger. Ikke tror jeg hun hadde trivdes særlig godt i en utstillingssammenheng heller. Men min neste hund kanskje...? Det vet jeg jo ikke ennå.

Men som sagt; hadde gjerne betalt et presentabelt menneske for å ta handlerjobben for meg, sånn at jeg slapp den nervøsiteten selv.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det slår meg at jeg kunne finansiert utstillingene mine ved å ta betalt for å handle andres hunder *ler*

...men nei, jeg stiller hunder for venner og kjente fordi jeg synes det er gøy, og får vi gode resultater så er det en bonus. (og det får jeg jo ganske ofte på de jeg stiller, ene tispen jeg har handlet i det siste har vel kun fått premiering når jeg har stilt henne). Nei, stiller om det passer og folk spør - bare hyggelig å hjelpe.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...