Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Håpløst. Håper aldri noe sånt tøv kommer til Norge. For å iverksette en slik lov, må de også tilføye ressurser til bemanning og penger til å håndheve loven.

For hva skulle ellers skje, om bonde Hermansen skaffer seg en låvekatt til å fange mus, Gud forby, uten å ha gått kurs først?

Skrevet

HVIS de gjorde det hadde det da vært svært interessant å høre hvordan det ble gjennomført, finansiert, hvordan kontrollen foregår, evt. antall forseelser og straffer gitt, osv.

Vi (mennesker generelt) er ganske dumme, og når det går an å kjøre bil midtvinter på sommerdekk, kjøre i fylla og la være å sikre barn i bil - selv om de aller aller fleste som kjører faktisk har gjennomgått en relativt omfattende kursing før de fikk førerkort. Så tviler jeg på at noen sånne obligatoriske kurs for å kjøpe hund engang ville gitt en bølge på havet av dustete hundeeiere..

Skulle man da vært nødt til å registrere enhver hund/katt/marsvin/undulat - hvem står for DE kostnadene?

Hvem skal sjekke at man har godkjent kurs for å ha hund? Politiet?

Hva skal være konsekvensen hvis jeg selger til et eldre ektepar som har hatt hunder i hele sitt liv og synes det å gå på kurs er fullstedig bortkastet tid?

Alle blandingsvalper/kattunger - offentlig register og tvungen ID-merking okey. Men når sånne påtreffes uten at microchippen funker, da? Avliving? Bøter? Ankeinnstansen, hvem betaler for dette når det viser seg at påtalemakten har feil?

Nei, det der er helt utopisk å tro at skal kunne fungere, er jeg redd..

Men hvis man holder seg innenfor hunder, da..

Innfør hundeskatt - 1000-1500,- pr hund i året, obligatorisk ID-merking og bruk de milliardene de får inn på dette til økte kontroller hos større dyrebestander. Ikke vent ett år mellom første bekymringsmelding innkommer og eieren er pålagt endringer, til det kontrolleres at noe faktisk er forbedret.

Innfør kennelkonsulenter som sjekker ALLE registrerte kenneler, tving oppdretterne til å ha et minimum av kunnskap om hunder slik at de ikke selger til de værste monsterne av hundekjøpere.

Pålegg veterinærer meldeplikt om de merker noe "uvanlig" med hundeeiere - og sørg for at dette faktisk blir sjekket opp.

For små burdyr - utdann de som selger disse til enhver som har noen 20-kroninger i lommeboka. Det er jo bare å besøke en hvilkensomhelst dyreforretning og lytte på selgerne der - de foreslår de mest sære kombinasjoner av fisker sammen.. Tviler på at de nekter å selge verken undulater, kanin eller marsvin selv om mor sier det er bursdagsgave til 4-åringen.. Osv.

For større dyrebesetninger - regelmessige kontroller, bekymringsmeldinger skal tas på alvor selv om det er en kjent lokalpolitiker som eier dyrene, liksom.. Sørg for tiltak - evt. tvangssalg/avliving - dersom det ikke er forbedret innen rimelig tid.

Finnes massevis å gjøre for å forbedre dyrenes rettsvern i samfunnet. Men vi har jo ikke engang ressurser til å sørge for at mordere, voldtektsmenn eller begge deler blir tatt...

Så hvor mye er DU villig til å betale ekstra til staten for å få til økonomi som monner til noe som helst?

Susanne

  • Like 4
Skrevet

Må desverre signere Susanne sitt innlegg. Det hadde vært fantastisk om noe slikt kunne blitt gjennomført og det faktisk ble litt strengere å ha hund slik at det ikke fantes så mange dusteeiere der ute. Men jeg tviler på at man får til noe slikt som faktisk fungerer.

Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

  • Like 2
Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Skrevet

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Skrevet

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Det er ikke noen motsetning i det, nei, jeg vet om nok "hundefolk" som kunne trengt seg en oppstramming også. Men det er i mine øyne en annen sak.

Jeg har faktisk mailadressen til en i Sveits som jeg traff på rideferien i Italia i fjor, jeg kan jo maile henne og spørre. De har hamster og høns. :)

Skrevet

Jeg synes ikke noe om kurs. Jeg har sett hvordan instruktører behandler hundene sine.

Ja, alle instruktører behandler hundene sine dårlig og man bør aldri lære av instruktører.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...