Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet godt at vi eiere har nødt til å passe på tennene til hundene våre, hvis ikke vil hunden fort få tannstein, løse tenner, dårlig ånde og ja you name it.

Hva gjør dere får å holde tenne så friske mulig? Pusser du tennene til hunden, i så fall hvor ofte? Nekter hunden å få tennene børstet så du propper i den bein i stede får? :D Andre trisks?

Artig å høre hva dere gjør! Til nå har jeg vært lat og verken kjøpt tannbørste eller tannkrem til min hund. Jeg har bare gitt han bein og dentastix, men har planer om å begynne å pusse tennene hans! :yes:

Skrevet

Vi pusser ikke tenner. Har prøvd i perioder, men finner det enklere å gi han noe å bruke tennene sine på - kjøttbein. Han har flotte tenner, og ikke dårlig ånde. Tror du kommer langt med å fore riktig.

Skrevet

Har samme erfaring som Hermes.

Tannpuss var mer arbeide enn gode resultater synes jeg.

Rå bein og diverse tørket snacks gjør susen.

I tillegg er de inne hos veterinær til sjekk og om det trenges tannrens en gang i året.

De eldste hundene våre blir 6 år i år, og begge har fine sunne tenner, og god ånde.

Skrevet

Eldstemann har vi ikke gjort noe med :) Han er 10 år snart, kjempefine tenner som aldri har vært skrapa eller pussa! kun bein av og til...

Yngstemann er annet individ. Han er snart 2 år og får fort plakk på tenna. Her pusser jeg tenner hver kveld og han får mye bein :)

Jeg tror tenner er individuellt... noen har naturlig gode tenner :) Får aldri tannstein og stygge tenner. Mens noen MÅ ha ekstrahjelp for å beholde de fine tennene i god stand ;) Jeg har en av hver!

Skrevet

Chessea er snart 7 år, og vi har aldri pusset tennene på henne. Hun får jevnlig tyggebein som skal være bra for tennene og spiser en kombi av V&H og RC. Hun har ikke tannstein og heller ikke en drepen dårlig ånde. Så til å være litt opp i åra synes jeg hun har en flott tanngarde, altså :D

Leja er jo av en rase som ofte sliter mer med tennene enn det store hunder gjør. Men jeg tror neppe jeg kommer til å pusse på henne heller. Dersom hun plages av tannstein etterhvert må jeg lære meg å skrape det vekk selv. Enn så lenge får hun V&H og RC, akkurat som Chessea. Håper vi kommer langt med det!

Skrevet

Pusser tenner jevlig, iallefall 2-3 ganger i uken.

Han får tygge litt på rå ben, og tørkede sener.

Itillegg har han fått mye bedre tannhelse etter at jeg sluttet med tørrfôr for ca 3 år siden.

Har også ganske god erfaring med PlaqueOff, merket ikke noe til at han fikk noe belegg eller tannsten når han gikk på det iallefall.

Skrevet

Dersom hun plages av tannstein etterhvert må jeg lære meg å skrape det vekk selv

Er forresten en grunn til at veterinærer skal ta seg av dette, og at de har spesielt sterkt lys, og hunden må være bedøvet når dette foregår. Skulle ikke ha vært solgt tannskraper til privatbruk en gang, er så mange som har brukt dette og ødelagt tannemaljen til hunden helt, er ekstremt lett gjort.

Skrevet

betydningen av tannhelse er virkelig undervurdert... Kanskje ikke her inne, men ellers.. Jeg har et godt eksempel på hvor mye dårlig tannhelse påvirker dyret...

Min nå eldste SH (ni år) begynte å skrante litt i høst. Litt sjaber form, tynn, dårlig pels, gikk stiv på trening, hoppet ikke opp på hundehustaket sitt, og spiste dårlig. "har du blitt så gammel nå altså.." tenkte jeg, og tok med hunden til veterinær. Denne var enig i at hunden så dårlig ut, og vi trodde det var mye galt med skjelettet (rygg, hofter) dens. Røntgen = ok. Kiropraktor = ok. Tenner SÅ fine ut (fjernet tannstein i fjor hos veterinær) Dro hjem, men ingen kjempebedring. gav hunden kun oppbløtt fôr, så den la på seg likevel. Tilbake til veterinær for sjekk. Da pirka de i tennene hennes, og fant ut at to av dem (som SÅ helt fine ut utenpå) var jo helt oppråtna og myke inni... Betennelse var ordet... Så ut med tenner og antibiotikakur på hunden. Den ble helt fin, matlysten kom tilbake, "gnisten" kom tilbake, og hunden er igjen med på alle treninger.

Så hva gjør jeg egentlig for tannhelsen? vel- hundene får kjøtt OG tørrfôr. De får tyggepinner eller bein/tørrfisk noen dager i uka. Ellers sjekker jeg tenner og kjenner etter på ånden deres. Og skal be veterinærer se over tenner litt skikkelig på neste "godt voksne hund" når vi er inne på rutinesjekk :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...