Gå til innhold
Hundesonen.no

  

62 stemmer

  1. 1. Heinz eller Idun?



Recommended Posts

Skrevet
Jaha? :blink: Jeg har vært på mange (og noen ganske dyre) amerikanske restauranter, og hos alle var det selvfølge at man fikk ketchup. De setter ikke flasken på bordet, men serverer ketchupen i en skål :P

Søk på hamburger eller hot dog og "no ketchup", så finner du noen eksempler. Ketsjup er tabu på enkelte tradisjonelle spisesteder i USA. De er derimot veldig glad i hjemmelaget barbeque-saus!

Skrevet

Idun såklart! Heinz syns jeg smaker så "sterkt" også er det så irreterende, at enten kommer det for lite ut eller så kommer alt sammen... :P

Skrevet

DEFINITIVT Heinz! Idun smakar billig, kunstig og industrielt, Heinz har kraftig, rund og frisk smak. Det er nesten ein skam å kalle Heinz ketsjup i det heile, det er fullverdig tomatsaus i mine auge :yes: .

  • Like 1
Skrevet

Jeg velger å svare noe helt annet: Stokes! Jeg er ingen stor ketchupspiser, men må ha ketchup på pommes frites og slikt. Stokes er derimot en type jeg gjerne kan gafle i meg som den er! :)

Skrevet

Heinz er godt til grillmat og litt slikt. Syntes Idun er søtere i smaken, mens Heinz er litt sært, kanskje litt mer eddik-aktig om jeg skal si noe.

Enig, dessuten er Heinz bedre til pommes frites. Men Idun er genial til gryteretter osv som jeg har hatt litt for mye krydder i, sukkeret tar vekk litt av "stinget" :lol: Og de sjeldne gangene jeg har pølse i lompe/brød/grateng, må det være Idun.

EDIT: SFX, ketchup er da kjempefin base å lage sin egen tomatsaus på :)

Skrevet

Er det bare jeg som aldri har tenkt over forskjellen? :icon_redface:

Akkurat nå har vi hele tre flasker med Idun i kjøleskapet, så nå for tiden er det det jeg spiser, i alle fall. I den grad jeg spiser ketchup. Jeg liker det på pølse og hamburger selvfølgelig, men utenom det føler jeg alltid at ketchup degraderer middagen min fra normalt måltid til kjip og billig studentmat. :lol: Her om dagen spiste jeg for eksempel stekte pølsebiter og spaghetti, og det så i grunnen helt ok ut. Så tok jeg på litt ketchup og jeg følte meg stakkarslig med en gang! Heh. :P

Skrevet

Spiser så sjelden at jeg aner ikke smaken på noen av dem. :lol: ketchup spiser jeg vel bare om jeg spiser pommesfrites på burgerresturant tror jeg?

Skrevet

Søk på hamburger eller hot dog og "no ketchup", så finner du noen eksempler. Ketsjup er tabu på enkelte tradisjonelle spisesteder i USA. De er derimot veldig glad i hjemmelaget barbeque-saus!

Jøss, det må jeg gjøre. I løpet av de tre årene jeg har bodd i USA, så har jeg aldri hørt om noe sånt :teehe: BBQ-saus er godt, men det var sjeldnere å finne på de finere restaurantene. Det fant man omtrent bare på BBQ-steder.

Skrevet

Jøss, det må jeg gjøre. I løpet av de tre årene jeg har bodd i USA, så har jeg aldri hørt om noe sånt :teehe: BBQ-saus er godt, men det var sjeldnere å finne på de finere restaurantene. Det fant man omtrent bare på BBQ-steder.

Har ikke vært i USA selv da, men så et program om hamburger (av alle ting) en gang, hvor de var innom noen slike steder.

Leste bl.a. dette når jeg gjorde et søk på dette:

No ketchup, no kraut. That's the law. But when you're younger and your mom lets you put ketchup on the hot dog, you get used to it, I guess. The people about 35 and over, they get upset if you mention ketchup, especially if they're born and raised here. And even more if they're South Siders.

http://www.chicagohamburger.com/html/royko7.htm

  • Like 1
Skrevet

Har ikke vært i USA selv da, men så et program om hamburger (av alle ting) en gang, hvor de var innom noen slike steder.

Leste bl.a. dette når jeg gjorde et søk på dette:

http://www.chicagoha...html/royko7.htm

:lol: Merkelige folk. Og note to self: Ikke reise til Chicago. Har bare vært på flyplassen der noen ganger, og der tror jeg det var fri flyt av ketchup. De restaurantene jeg har vært på i Arizona, California og Pennsylvania var alle rause med ketchupen, de er vanligvis svært så serviceinnstilte der. Nå høres det ut som om jeg spiser mye ketchup, det gjør jeg ikke. Men må ha det til friterte poteter :P

Men jeg holdt på å ryke ut av en penere fransk restraurant i LA en gang, fordi jeg spurte om de kunne stryke en ingrediens i kyllingretten jeg ville ha :whistle:

Skrevet

Heinz er mer smak i syntes jeg. Men Idun er originalen. Bruker begge, og det kommer litt ann på hva.

Er klokka 3 på natta og jeg har mye innabords finnes det ikke bedre enn ferdigpizza med IDUN - kommer noen med heinz da så blir det bråk ;)

Skrevet

ELSKER ketchup desverre... Eller... ikke på pizza og sånn, men på pasta og pølser er det er must! Liker Heinz best fordi den er sterkest, og da trenger jeg ikke ta sååå mye på. Ellers smaker Idun litt friskere.

Skrevet

Enig, dessuten er Heinz bedre til pommes frites. Men Idun er genial til gryteretter osv som jeg har hatt litt for mye krydder i, sukkeret tar vekk litt av "stinget" :lol: Og de sjeldne gangene jeg har pølse i lompe/brød/grateng, må det være Idun.

Det var et godt tips til gryteretter. Og har egentlig ikke tenkt på å bruke ketsjup i matlaging, men sant at man kan gjøre mye med det faktisk :)

Ahh nå fikk jeg lyst på stroganoff med elgkjøtt.. dumme tulip som nevner gryteretter.. eller tja, kanskje jeg bare skal lage det til middag :) Har jo elg i fryseren!

Skrevet

Bruker aldri ketsjup på mat... jeg brukte det litt da jeg var lita og hadde kjøttsaus på spaghettien, men ellers er det no no *urk*. Joda, det kan hende jeg bruker noe i gryterett for å sette smak om den ellers er litt tam, men jeg har sjelden sånt i kjøleskapet så da blir det jo heller ikke brukt. Har aldri tenkt over at det er forskjell i smaken engang - ketsjup er ketsjup liksom :lol:.

Skrevet
Joda, det kan hende jeg bruker noe i gryterett for å sette smak om den ellers er litt tam, men jeg har sjelden sånt i kjøleskapet så da blir det jo heller ikke brukt. Har aldri tenkt over at det er forskjell i smaken engang - ketsjup er ketsjup liksom :lol:.

Skjønner ikke hvorfor man skal bruke ketsjup, av alle gode ting i verden, i en gryterett. Nei, huff, kunne aldri falt meg inn :)

Men forskjell på Heinz og Idun syns jeg er veldig stor. Heinz er greit, hvis det absolutt må være ketsjup, men som oftest er litt ekstra salt eller krydder mer enn nok. Idun er søtt og ekkelt. Barnemat, altså :P

Skrevet

Men forskjell på Heinz og Idun syns jeg er veldig stor. Heinz er greit, hvis det absolutt må være ketsjup, men som oftest er litt ekstra salt eller krydder mer enn nok. Idun er søtt og ekkelt. Barnemat, altså :P

:yes:

Og Heinz funkar faktisk veldig bra som krydder i matlaging. Då snakkar eg under laging av retten, og ikkje på toppen av den ferdige maten.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...