Gå til innhold
Hundesonen.no

Stepnaya - Mynde fra russiske stepper


Recommended Posts

Skrevet

I like!

Ser de blir omtalt som "stepnaya borzaya" også. Borzoi betyr kun "rask" på russisk, og stepnaya er, om jeg har skjønt det riktig, et område i Russland. Jeg klipper litt fra Wiki sin borzoi-side:

It was long thought that Saluki type sighthounds were originally brought to Russia from Byzantium in the South about the 9th and 10th centuries and again later by the Mongol invaders from the East. However, now that the archeological archives and research results of the former USSR are open to scientists, it has become quite clear that the primal sighthound type evolved between the Kyrgyzstan, the lower Kazakhstan part of Altai and the Afghan plains, and that the earliest actual sighthound breeds were the plains Afghan hounds and the Kyrgyz Taigan.

These ancient breeds then migrated South (founding the Tazi/Saluki branch) and West (founding the Stepnaya, Krimskaya and Hortaya branches) to develop into breeds adapted to those regions. This was a slow process which happened naturally through normal spreading of trade, with the silk and spice trade via the Silk Road being the prime vector.

The more modern Psovaya Borzaya was founded on Stepnaya, Hortaya and the Ukrainian-Polish version of the old Hort. There were also imports of Western sighthound breeds to add to the height and weight. It was crossed as well with the Russian Laika specifically and singularly to add resistance against Northern cold and a longer and thicker coat than the Southern sighthounds were equipped with.

All of these foundation types - Tazi, Hortaya, Stepnaya, Krimskaya and Hort - already possessed the instincts and agility necessary for hunting and bringing down wolves.

Dagens borzoi, som vi er kjent med, er den langhårete Psovaya Borzaya, men det finnes altså flere typer, deriblant stepnaya:

Stepnaya.jpg

sarkush_karkush.jpg

IMG_9475.jpg

muska1.jpg

  • Like 1
Skrevet
Hvorfor er det postet under "blandingsraser"?

Det står under forumet: "Tråder som omhandler raser som ikke er godkjent i FCI ligger også her."

Men var litt usikker på hvor jeg skulle plassere tråden.

Skrevet

Det står under forumet: "Tråder som omhandler raser som ikke er godkjent i FCI ligger også her."

Men var litt usikker på hvor jeg skulle plassere tråden.

Å ja. sikkert riktig :)

Skrevet
Og gemyttet er vel sånn typisk saluki eller borzoi?

Ja, om ikke hakket skarpere på enkelte individer, tenker jeg. Vet ikke hvordan det avles på stepnaya, er ny rase for meg. Taigan, som vi finner i Kirgisistan, Kazakhstan, og de landene der, blir jo fortsatt avlet for hundekamper og ulvejakt, for eksempel - da snakker vi nok hunder som har et annet gemytt enn saluki og borzoi (men det er jo store individuelle forskjeller her, jeg vet om borzoi som oppfører seg som labbiser, hehe).

Skrevet

Okei, ja det er sånnt gemytt jeg ikke ønsker selv på egen hund, litt synd, for liker jo salukiutseendet litt og denne her rasen, men gemyttet jeg foretrekker er type greyhound og whippet. (og det finner man vel kun på disse to rasene av myndene)

Skrevet

De salukiene jeg kjenner er ikke særlig særere enn en typisk greyhound - men nå kjenner jeg ikke noen greyhound, kun hilst på noen på utstilling. Men greyhound og whippet har jo et herlig gemytt :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...