Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Svar 415
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Etter en laaang pause pga avhandlingsskriving på undertegnede våget vi oss ut på LP-banen igjen forrige helg, og det endte sånn passe Eller, er egentlig fornøyd, Thorvald var fin frem til avstanden,

Thorvald fikk excellent og CK i dag på rasespesial og vår til nå største utstilling Og ikke nok med det, i klassen funket virkelig ALT, det var så herlig. Vi jobbet som et team på ordentlig Vi har

Ja, jeg var ganske flink faktisk Nei, synes æren skal gå til deg jeg. De første 15 sekundene før Thorvald brøt, rakk jeg i det minste å få foreviget. Og han var ikke håp

Skrevet

Han er så utrolig nydelig! :wub:

Vet du noe om Hakasitas fortsatt driver med oppdrett? :) Ser at hjemmesiden ikke er oppdatert siden 2012.

Takk :D

Konkrete kullplaner er jeg usikre på, men de har ei fortispe ihvertfall (som er et herlig vesen, treffer henne med ujevne mellomrom) :) Så bare send mail og hør, nettsida har dødd litt bare :)

  • Like 1
Skrevet

Så utrolig fin han er! :wub: og for en fin mamma han har :D

Takk! Og ja hun er og blir vakker og god hun :wub: Om noen uker skal vi passe bror en helg også, det blir skikkelig stas :D

_________

Thorvald var på sykehjemmet i går, de har også to pusekatter som bor der, som er mindre fornøyd med at Thorvald kommer på besøk. Thorvald er stort sett grei, men når de kommer i full fart forbi blir han gira og vil løpe etter, så har litt jobb å gjøre der :( Nuvel, gikk fint i går selv om det kom en fresende pelsball formet som en ostepop i hundreoghelvete når vi jobbet med en pasient, takk og lov for frolic :lol:

10488039_10155182870335341_6221595600538

"SÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ mye godteri vil jeg ha for å jobbe på lørdager"

1898246_10155182870260341_37475560429808

  • Like 4
Skrevet

Å hællan dussen for et nusk han er! ? Er han virkelig voksen på de bildene med besøksvest? Tror Thorvald må være den vakreste hunden jeg noen gang har sett. Håper det kan smitte over på min under en fellesdekk eller noe.

Guest Klematis
Skrevet

Jeg tror også Thorvald er den aller flotteste finske lappen jeg har sett, altså! Han er faktisk helt magisk vakker.

Skrevet

Å hællan dussen for et nusk han er! Er han virkelig voksen på de bildene med besøksvest? Tror Thorvald må være den vakreste hunden jeg noen gang har sett. Håper det kan smitte over på min under en fellesdekk eller noe.

Aww tusen takk :heart: Ja, han er helt voksen, hehe. Bildet tatt på lørdag, han blir snart 4 år gammeln min :D

Får gnukke de litt mot hverandre, så kanskje :teehe:

Jeg tror også Thorvald er den aller flotteste finske lappen jeg har sett, altså! Han er faktisk helt magisk vakker.

Ååh, tusen tusen takk :wub:

______________

Har forøvrig helseoppdateringer siden sist. Thorvald har blitt gentestet og funnet helt genetisk fri for pompes sykdom, en 100% dødelig sykdom som rammer alle tre lapphundrasene. Jeg visste at Thorvald ikke var syk, for syke hunder dør/blir avlivd før de er 2 år, da sykdommen er veldig alvorlig, og forsåvidt var det ikke så sannsynlig at han var bærer, men da ikke foreldrene hans er testet valgte jeg å teste ham for å få det svart på hvitt, og han var helt fri. Pompes nedarves autosomalt resessivt, ergo må hunden ha fått genet fra begge foreldre for å bli syk. En hund med et gen for pompes (strengt tatt en mutasjon på et gen, men for å forenkle), vil bare være bærer, og ikke bli syk selv, men kan gi genet videre til avkommene sine, og er man uheldig og parrer bærer mot bærer, vil en viss andel av valpene bli alvorlig syke og dø. Gentesten på rasen på utviklet og tatt i bruk sent i 2012, før den tid er det nok endel ymse dødsfall av unge hunder (veldig uspesifikke symptomer på pompes, men utvikler seg gjerne i form av dårlig muskelvekst, hjerteproblemer, lungeproblemer etc) fra tidligere av som man tror nå er pompes, men det vil vi jo aldri få vite. Finske lapphundklubben jobber med å få oversikt over risikolinjer på rasene, og enn så lenge ser det ut til at forekomsten på alle tre lapphundraser er lav, men med en sykdom som er såpass alvorlig ønsker de også¨å få tilsendt testresultater fra linjer som ikke tilsynelatende er risikolinjer også, for å få en så god oversikt som mulig. Så har sendt inn resultatet også dit, så da er min plikt gjort :)

Jeg brukte et selskap som heter MyDogDNA, som også tester for veldig mye annet, og Thorvald var genetisk fri for absolutt alle sykdommer de sjekker for, så det var jo hyggelig (og forventet, da det er snakk om sykdommer som en vet er på andre raser, men MyDogDNA kjører alle på alle tester allikevel). Jeg fikk også informasjon om genetisk variasjon, og mulig genetisk slektskap med andre finske lapphunder i datasystemet deres. Veldig interessant, men mye igjen å se på der :P Ihvertfall har Thorvald noe høyere genetisk variasjon enn den gjennomsnittlige finske lapphunden, og en del høyere enn den gjennomsnittlig rasehunden (kan sammenligne både med finsk lapphund, gruppe 5/nordiske spetser og med alle rasehunder), finsk lapphund som rase har god genetisk variasjon av de hundene MyDogDNA har i systemet sitt, så det er veldig betryggende. Fikk også informasjon om fargegenetikk og andre kroppsting, som pels, kroppsstørrelse etc. Ganske interessant. Og heldigvis ser det ikke ut til at Thorvald bærer andre enn de helt vanlige, kjedelige mørke fargene med unntak av mulig creme (om jeg leste rett), så da slipper jeg tåpelige forespørsler på avl pga "artige" eller "sjeldne" farger ("poppisfargene" er nemlig farger som creme, sobel, dominotegninger i ulike farger, og blå og lilla, har du en hannhund som gir slike farger, og i tillegg er useriøs...grøss. Det er enkelte luringer som driver med fargeavl, siden finsk lapphund kommer i alle farger utenom merle og helhvitt, så, jau. Idioter finnes overalt).

Så helsestatus på Thorvald per januar 2015 er jo hyggelig:

HD B (dessverre røntget jeg ikke AD samtidig, angrer noe utrolig)

Patella 0/0

prcd-PRA (øyesykdom) genetisk fri

pompes genetisk fri

Øyelyst to ganger med mild ppm, snart tid for ny øyelysning :)

Herlig med frisk kar :D

Om et par helger er det tid for nytt dobbeltstevne i rally, så avhengig av hvordan det går blir det nytt dobbelt rallystevne i mars, og lydighet i april/mai (husker ikke/orker ikke sjekke dato akkurat nå). Vi satser høyt såklart :lol:

  • Like 6
Skrevet

Enig i at han er magisk vakker! :wub:
Og veldig interessant å lese om! Så deilig at han er frisk med gode gener. :ahappy:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Friske hunder liker vi :D

Jeg har så lyst til å klemme Thorvald en gang, så fluffy :wub:

Lykke til på stevner!

Takk :D Thorvald vil mer enn gjerne klemmes på av ca alle, og ja, han er så fluffy som han ser ut som :lol: Det er en pitteliten kropp inni der i MASSE pels :teehe: Han ser ut som en annen hund på sommerstid :lol:

Enig i at han er magisk vakker! :wub:

Og veldig interessant å lese om! Så deilig at han er frisk med gode gener. :ahappy:

Tusen takk :heart: Ja, gentestingsbiten er veldig gøy. Mydogdna tilbyr også "partnermatching", så nå har jeg bladd meg giennom en liste med de tispene som mydogdna har i databasen sin som vil gi best genetisk kombinasjon med Thorvald :lol: Tenk om alle var i den databasen da :|

______________

10.02 ble Thorvald øyelyst for tredje gang, og fortsatt er alt bra :) Vi var hos en ny øyelyser denne gangen, og det er jo trivelig når en ny dyrlege bekrefter en snill og frisk hund. Thorvald har en mild PPM på høyre øyet, en streng som ligger over øyet, men som ikke forstyrrer synet hans noe. Den har vært uendret nå siden første gang han ble øyelyst 1,5 år gammel, så det var bra. Ellers friske og fine øyne :) Så dagen etter ble parringa hans godkjent av raseklubben, og nå var det bare å vente på løpetid. Ca mars :D :D :D

Teaser

10405587_10155257650345341_2294208267757

(de er allerede glade i hverandre de der :wub: )

_________________

Jeg har vært influensasyk og sengeliggende i en uke, men i dag, endeliiig kom jeg meg i skogen med Thorvald igjen. Oppoverbakker klarer ikke kroppen min enda, så siden jeg uansett da må kjøre for å komme meg til skogen, kjørte jeg til Bymarka i dag, og fikk en liten tur i påskeværet :)

10495711_10155262469285341_2887068598497

10960398_10155262470265341_2056372548646

10980191_10155262471370341_5034733522925

En av mine favoritting med lapphunder er de bamsete hårete ørene. Jeg elsker ørehåret til Thorvald, det er så dritsøtt. Fjonegutten :heart:

  • Like 3
Guest Christine
Skrevet

Flotte gutten! Møtte en FL på tur i går og sambo lurte på om den vi så virkelig var samme rase som Thorvald. Jeg bekreftet det og fikk til svar: "Å, Thorvald er en så utrolig flott hund! Det er en hund som du møter en gang, men som du alltid husker." Får se om jeg får lurt han med på neste rallystevne om jeg sier at Thorvald skal dit så han kan få kos :ahappy:

  • 1 month later...
Skrevet

@Lovezero takk :D

Flotte gutten! Møtte en FL på tur i går og sambo lurte på om den vi så virkelig var samme rase som Thorvald. Jeg bekreftet det og fikk til svar: "Å, Thorvald er en så utrolig flott hund! Det er en hund som du møter en gang, men som du alltid husker." Får se om jeg får lurt han med på neste rallystevne om jeg sier at Thorvald skal dit så han kan få kos :ahappy:

Åååh, så kos! Men jeg så ingen samboer i Klæbu forrige helg :teehe:

Vi har konkurrert litt i rally siden sist, totalt 4 stevner:
1 x førstepremie i klasse 1, som var vårt tredje og siste nødvendige napp til opprykk. RL1-tittel blir det ikke, da to av resultatene ble tatt i fjor og vi ikke gidder å gå flere klasse 1 stevner :P
1 x førstepremie i klasse 2, da vant vi også klassen, som var en artig og fin debut kan man si :D 192 poeng, så akkurat ikke direkte opprykk, men vi går uansett for tittel her når vi kan :)
2 x disk fordi fører ikke kan regelverket, så her utdyper vi ikke mer :lol:

De neste rallystevnene i trøndelag får vi ikke gått på, men heldigvis er det masse LP-stevner som passer fremover, så det blir mer av det :yes:

"Var det noen som sa godbit?"

11060026_10155425261345341_4960332369187

  • Like 2
Skrevet

Jeg kom på at jeg lurer på hvor høy og tung han er? :)

Aldri målt han "ordentlig", men selvmålt er han ca 48 cm, varierer om jeg får det eller 49 cm. Han veier ca 20 kg. Han er jo egentlig ganske på idealstørrelse for rasen, men blir sett på som liten fordi for store hanner er så fint :teehe:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Etter en laaang pause pga avhandlingsskriving på undertegnede våget vi oss ut på LP-banen igjen forrige helg, og det endte sånn passe :lol: Eller, er egentlig fornøyd, Thorvald var fin frem til avstanden, da begynte han å tulle seg til litt, så vi endte på 150,5 poeng, men fikk aaaaakkurat godkjent avstanden, så sølvmerket ble med hjem. Så nå er det bare å pirke. Dog er jeg DRITFORNØYD med lineføringa, vår hatøvelse numero uno til vanlig, med en Thorvald som lett henger etter/snuser/surrer og en matmor som bare blir sur og gir opp, så gikk vi til 8 på konkurransen på den øvelsen, og på treningene før og etter har lineføringene vært fiiine (til oss å være). Fellesdekken fikk vi 9,5 på, han lå helt perfekt (UTEN SNUSING! I ridehall!), men tjuvstartet oppsitten såvidt, menmen, heller det enn snusing og treig voff :) Tannvisning ble 10, og resten av øvelsene var preget av litt slurving med litt dobbeltkommendoer, skjeve sitter/dekker og litt smårusk, men jeg vet jo at de til vanlig er ganske bra. Så har trua :)

11174841_10155510433055341_4305249980481

OOOOOOG ikke minst! Tjukkeboll ble 4 år gammel 18. april! Det ble feiret med ingenting (en tørrfisk), men han er jo verdens beste fordetom :heart::banana::D

Tenk at han har vært så liten :wub:

11174856_10155506302630341_8734154606604

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...