Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål om afghaner - myndefolk!?


Recommended Posts

Skrevet

Ja.. Nå sitter Maria og funderer igjen, da. Eller drømmer om dere vil.

Jeg har alltid ønsket meg afghansk mynde, men har noen spørsmål som jeg lurer på om noen kan svare på:

- Hvor "ille" er pelsstellet? Er det bare dumt å tro man kan ha en afghaner og drive med "normale" ting som skogturer osv. samtidig som at man ønsker å stille ut? Det føles veldig avskrekkende, men jeg aner jo ikke om det er ille sammenliknet med portis, som jeg er vant med.

- Røyter de?

- Hvor "sære" er egentlig afghanere? Noen som har lyst til å skildre litt?

- Kan man ha afghaner som "maskothund"? Altså som et tillegg i en aktiv hundeflokk? Eller krever den mye - den er jo stor!

- Egnet byhund?

- Annet?!

All informasjon tas imot med stor takk!

  • Svar 97
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Men en ting er i alle fall sikkert, de er hinsides all fornuft vakre!

No offence, men de er kanskje ikke FULLT så majestetiske, høyreiste, elegante og vakre!

Ville bare skrive litt om min erfaring med papillon. Jeg har min fjerde papillon, og vi trener og konkurrerer i lydighet, agility, og blodspor. Nå som han er blitt voksen i hodet er han helt fantastis

Skrevet

- Hvor "ille" er pelsstellet? Er det bare dumt å tro man kan ha en afghaner og drive med "normale" ting som skogturer osv. samtidig som at man ønsker å stille ut? Det føles veldig avskrekkende, men jeg aner jo ikke om det er ille sammenliknet med portis, som jeg er vant med.

Det ER mye pelstell. Det tar lang tid å bade og blåse og få en Afghaner ferdig tørr og det bør aldri gå for lang tid mellom badene. Heller fem Collies enn en afghaner når det kommer til bading og blåsing feks :P Man bør investere i ordentlig utstyr en gang for alle. Selvsagt kan man gå skogstur, men forvent deg pelsstell jobb etterpå. Man bør heller ikke bruke drakt da det sliter på pelsen og skaper floker. I pelsskifte er det enda mer jobb. De må også nappes litt på sadelen osv. Det er viktig å jobbe med pelsen så den ikke må klippes ned for å "redde" den hele tiden.

Her er hva Afghan hounds of norway sine sider

"

Bading:

Hvor ofte du bør bade, avhenger av hundens alder, pelsens lengde og pelsens struktur.

En valp må ikke bades hver uke, men gode vaner dannes tidlig, så ikke la det gå for lenge mellom hvert bad. En voksen afghaner trenger generelt et bad i uken, noen ganger oftere når de feller valpepelsen. Noen må bade opp til 2 ganger pr uke for å holde pelsen flokefri."

- Røyter de?

- Hvor "sære" er egentlig afghanere? Noen som har lyst til å skildre litt?

De ER sære. Det er en mynde. De kan ha MYE jaktinstinkt, de er ikke spesielt førervennlige, de stikker av uten å tenke over det, og de er veldig veldig flinke til å tenke selv (åpne vindu- Null problem! Låste dører? Null problem! Noe på toppen av en bokhylle de har lyst på? Null problem!)

- Kan man ha afghaner som "maskothund"? Altså som et tillegg i en aktiv hundeflokk? Eller krever den mye - den er jo stor!

Den krever mye med tanke på pelsstell, og den er en aktiv rase. Den fortjener å få utløp for energien sin og få virkelig strekke på beina hver dag. De har også en utholdenhet som bare det, og bør jo holdes i god form så det krever jo litt.

- Egnet byhund?

Jeg vet om flere med Afghaner i byen, alt hva man gjør den til - Men igjen, den er en mynde og fortjener å strekke på beina.

- Annet?!

Det høres ut som om jeg er veldig negativ til Afghaner, og det er jeg ikke :) Jeg synes de er helt usedvanlig vakre, de har et selvstendig vesen som man bare beundrer og har et blikk som man kan dø for. De er lojale og vennlige. Men man må huske på alle "dillene" de har og spørre seg selv om man vil virkelig ha det de neste 15 årene... Jeg vet om en 10 år gammel afghaner som fortsatt hopper ut av vinduet hvis hun får muligheten, åpner dørene og har sikkert drept 7-8 katter iløpet av livet sitt. å bli gammel er ikke et alternativ for den damen :P

Skrevet

Se her, ja. Takk skal dere ha for litt input! Dere bekrefter vel i stor grad det jeg har hørt tidligere om rasen.

Jeg tror virkelig fornuften sier meg at afghaner... Nei, det blir for mye av det gode i mitt liv etter at jeg er ferdig å studere. Jeg vil jo ha en hund til, og har alltid siklet på afghaneren. Men som jeg har forstått er det en rase som har sine "greier", noe jeg får bekreftet nå. Og jeg kjenner på meg at jeg ikke er helt klar for den utfordringen ennå.

Jeg klarer virkelig ikke bestemme meg for hva jeg vil ha! Dvergpuddel? En portis til? Saluki? Bichon havanais? Jeg blir helt gal av meg selv. Stor hund? Liten hund? Har jo lyst til å være tidlig ute med å sjekke opp linjer osv. på eventuelt neste rase. Portisen ligger mitt hjerte nær, men jeg er jo litt interessert i å "prøve noe nytt", selv om jeg føler meg helt utro bare ved å tenke tanken :P

Rasene spriker sånn greit mye, som dere ser.. :P

Men jeg tror som sagt afghaneren får vente på seg til jeg har mer fritid og mer tid til masse hundestell!

Skrevet

Var ikke denne setningen litt rar? "En voksen afghaner trenger generelt et bad i uken, noen ganger oftere når de feller valpepelsen."

Den er jo ikke voksen når den feller valpepels.

Ellers syns jeg du skal gå for saluki :D

Skrevet

Var ikke denne setningen litt rar? "En voksen afghaner trenger generelt et bad i uken, noen ganger oftere når de feller valpepelsen."

Den er jo ikke voksen når den feller valpepels.

Ellers syns jeg du skal gå for saluki :D

Man snakker gjerne om 8-10 mnd gamle (ikke valper i mine øyne), noen beholder valpepelsen lenge og det kan være j**** under pelskifte til voksen pels.

Skrevet

Hva er det som gjør at den må bades såpass ofte? Det er vel ikke vanlig i opprinnelsesområdene, å bade de ukentlig? Er pelskvaliteten ødelagt av moderne avl? At det må endel børsting til skjønner jeg, men ikke all badingen??

Skrevet

Hva er det som gjør at den må bades såpass ofte? Det er vel ikke vanlig i opprinnelsesområdene, å bade de ukentlig? Er pelskvaliteten ødelagt av moderne avl? At det må endel børsting til skjønner jeg, men ikke all badingen??

Pelsen bør ikke børstes tørr. Det gjør den sprø og slitt.

Jepp, SELVSAGT ser jo ikke en afghaner ut nå som de gjorde før. Pelsen er modernisert. Jeg regner med at det ikke var vanlig å engang børste dem i opprinnelsesområden- den gang i tiden...

De så jo ikke akkurat sånn her ut når de engang jaktet i ørkenen...

http://www.movingafg...gs/gullix21.jpg

http://www.movingafg...gs/cowboy05.jpg

http://tellafghans.d...e/empty_69.html

http://tellafghans.d...e/empty_64.html

Skrevet

Det eneste som står der er at pelsen er mer elastisk som våt, det stemmer jo det, men det er jo nettopp derfor det er lettere å ødelegge pelsen, for man kan dra for hardt. På tørr pels kan det gjøre at pelsen bruser mer, men man merker fortere om man har tatt for hardt i.

Flotte hunder, men grøss for et pelsstell!

Skrevet

Det er nok en grunn til at afghaner folk gjør som de gjør, vi snakker om oppdrettere med mer enn 30 års erfaring med rasen og pelstell så de har nok sikkert prøvd ut det ene og det andre for å gjøre ting enklere men konkludert med at det som sliter minst på en afghaner er børsting på våt pels og ofte bading. En afghaner pels ER ikke det samme som andre pelstyper, det skal den ha :) (Etter å ha badet affer sikker godt over 100 ganger så kan jeg skrive under på det.)

Og ja grøss.. Never again :P

Skrevet
Hva er det som gjør at den må bades såpass ofte? Det er vel ikke vanlig i opprinnelsesområdene, å bade de ukentlig? Er pelskvaliteten ødelagt av moderne avl? At det må endel børsting til skjønner jeg, men ikke all badingen??

Jeg skal ikke påberope meg erfaring med afghanerpels, men jeg vil anta at de anbefaler så hyppig bading dersom man skal holde pelsen i utstillingskondisjon (dvs få den lengden man nå foretrekker at rasen har på utstilling). Jeg merker iallefall på mine hunder at det er lettere å holde dem flokefrie når pelsen er rein, og det er bedre for pelsen å bli stelt når den er nyvasket enn når den er småskitten :).

Skrevet

Papilloner skal visst heller aldri bli børstet med tørr pels. Man pleier å bruke en sprayflaske med vann på eller balsamspray. Der igjen sier det at det visstnok sliter mer på pelsen å børste den når den er tørr. Jeg har nesten alltid børstet Blondie sin pels når den har vært tørr, men hun har nok ikke den mest fantastiske pelsen heller. I det siste børster alltid med spray først.

På mennesker sliter det jo mer om man børster håret vått.

Skrevet

Svarer generelt her, utifra hva jeg har blitt fortalt av erfarne afghanerfolk.

Pelsstell: En halvtime hver dag. Minst. I hvert fall hvis du skal stille den.

Jeg vet ikke hvordan der med skogsturer og slik i forhold til pelsstellet, men er vel naturlig at det blir litt mer pelsstell da. Uansett, jeg vil tro det viktigste er at pelsstellet er regelmessig.

Røyting: Vil tro det, ja.

Særhet: Afghanere har egne meninger. Du må være forberedt på å ha en hund i hus som ikke alltid gidder å høre på hva du sier, og forventer at du respekterer dette. Men vil tro dette varierer en del. Tror afghaneren er hakket "særere" enn for eksempel saluki.

Aktivitet: Den vil, som alle mynder, ha behov for å strekke seg ut. Afghanere er jakthunder, de løper fort, og løper gjerne. Det går en del historier om at de ikke eier retningssans og løper seg bort og slikt, men tror det er mest myter. Om de er verre en andre mynder tror jeg ikke, men nå har jeg aldri gått tur med afghaner selv - saluki treffer jeg derimot regelmessig. Tror det handler mye om hva du gjør det til selv, mynder er flinke til å tilpasse seg.

Byhund: Hvorfor ikke? Gitt at du har anledning til å la den løpe fritt et par ganger i uken eller så.

Skrevet

Var ikke denne setningen litt rar? "En voksen afghaner trenger generelt et bad i uken, noen ganger oftere når de feller valpepelsen."

Den er jo ikke voksen når den feller valpepels.

Ellers syns jeg du skal gå for saluki :D

Jeg snuser litt på lukisen altså. Men mynder er heeelt andre typer hunder enn det jeg har nå. Jeg er vant med potet-hund som kan gjøre det greit i de fleste hundesporter. Dessuten... Er ikke så fan av røyting altså!

Bedlington Terrier...

Mynde med krøller jo! Må være midt i blinken for deg :D

Hehe. Jeg er hverken terrier-menneske eller myndemenneske (sånn ut fra det jeg er vant til), men det er jo sant at krøllerter ofte faller i smak. Men jeg må innrømme at bedlington ikke er helt min type hund altså. Dessuten - skal jeg ha en mellomstor hund blir det portis igjen. En ny rase må liksom enten være stor eller liten :P Jada, jeg veit jeg er litt sær nå altså.

Svarer generelt her, utifra hva jeg har blitt fortalt av erfarne afghanerfolk.

Pelsstell: En halvtime hver dag. Minst. I hvert fall hvis du skal stille den.

Jeg vet ikke hvordan der med skogsturer og slik i forhold til pelsstellet, men er vel naturlig at det blir litt mer pelsstell da. Uansett, jeg vil tro det viktigste er at pelsstellet er regelmessig.

Røyting: Vil tro det, ja.

Særhet: Afghanere har egne meninger. Du må være forberedt på å ha en hund i hus som ikke alltid gidder å høre på hva du sier, og forventer at du respekterer dette. Men vil tro dette varierer en del. Tror afghaneren er hakket "særere" enn for eksempel saluki.

Aktivitet: Den vil, som alle mynder, ha behov for å strekke seg ut. Afghanere er jakthunder, de løper fort, og løper gjerne. Det går en del historier om at de ikke eier retningssans og løper seg bort og slikt, men tror det er mest myter. Om de er verre en andre mynder tror jeg ikke, men nå har jeg aldri gått tur med afghaner selv - saluki treffer jeg derimot regelmessig. Tror det handler mye om hva du gjør det til selv, mynder er flinke til å tilpasse seg.

Byhund: Hvorfor ikke? Gitt at du har anledning til å la den løpe fritt et par ganger i uken eller så.

Takk for info! Men som sagt - det høres ikke ut som at afghaneren er noe for meg akkurat nå. Den får heller komme tilbake på lista om flere år. Men det er greit å få litt info så jeg vet at valgene jeg tar ikke er forhastede og dumme :)

Skrevet

Det er akkurat det de er! Helt unike i så måte. En får nesten si dessverre. Det er jo desto vanskeligere å være fornuftig!

Skrevet

Æsj, jeg vet... Er egentlig det at min far er hyperallergisk som gjør meg så opphengt i dette med røyting. Vil jo ikke ekskludere ham helt fra å komme til meg heller. Minimalt med hår skulle jeg sikkert klart å leve med :P

Også må jeg vurdere da.. Stor hund eller liten hund? Er stor hund upraktisk?! Spesiell hund type mynde, eller potethund?! Jeg blir gal!

Skrevet

Æsj, jeg vet... Er egentlig det at min far er hyperallergisk som gjør meg så opphengt i dette med røyting. Vil jo ikke ekskludere ham helt fra å komme til meg heller. Minimalt med hår skulle jeg sikkert klart å leve med :P

Også må jeg vurdere da.. Stor hund eller liten hund? Er stor hund upraktisk?! Spesiell hund type mynde, eller potethund?! Jeg blir gal!

Svarer litt generelt jeg da, men ja stor hund (eller som jeg har, "gigant") ER upraktisk, det er ikke til å komme unna. Alt er mye større, vanskelig å ha med seg rundt. osv. Inne derimot merker jeg ikke den store så mye, den lille derimot er overalt hele tiden :P

Skrevet

Salukien røyter godt om man er vant til hunder som ikke røyter. :lol: Men i forhold til endel andre raser så har de fine lette røyteperioder.

I forhold til snusern og basenjien (som er veldig korthåret) så røyter lukisen myyye! Men sammenligner jeg med blandingshunden til bror, eller cavalieren og collien jeg har hatt tidligere så er det lite, men en overgang, helt klart.

Skrevet

Svarer litt generelt jeg da, men ja stor hund (eller som jeg har, "gigant") ER upraktisk, det er ikke til å komme unna.

Men en stor mynde er ikke nødvendigvis kjempestor :) De er flinke til å krølle seg sammen og bruke lite plass, i hvert fall hjemme.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...