Gå til innhold
Hundesonen.no

Saccovogn


KayKs

Recommended Posts

Skrevet

Har tenkt til å kjøpe saccovogn snart og lurer litt på om de er bra :) Har aldri hatt en saccovogn før og kjenner heller ikke noen som har det. Har sett litt forskjellige videoer og sånn å synes det ser ut som det er bra kvalitet(pga at folk kjører liksom nesten over alt med de). Er det det? Hva mener du?

Også en ting til :D De dragene man har på foran på vogna hvordan fungerer det? Ser at hvis man har to(som jeg skal ha) så er de på hver sin side av vogna. Så det jeg lurer på da er hvis man kjøper en vogn med to drag er det mulig å ta av det ene draget og sette det andre på, på midten av vogna? :)

Skrevet

Jeg har en jeg har brukt veldig mye, og er absolutt fornøyd! :ahappy:

Det eneste minuset er at om man kjører alene med to sterke hunder og ikke er spesielt tung selv er det vanskelig å bremse. Da låser gjerne hjulene seg, men vogna blir bare dratt videre. I tillegg er man nødt til å sitte for å kunne styre, noe som gjør at man ikke har mulighet til å dytte/hjelpe til i oppoverbakker om nødvendig. Så jeg har veldig veldig sjelden kjørt den alene.

Skrevet

Vi trener dobbern vår endel med saccovogn. Veldig bra trening, men belastende, så man må trene opp gradvis. Vogna veier rundt 35 kg + person oppi, så det skal ikke mye oppoverbakke før hunden sliter. (min dobber er 37 kg) Med to hunder blir det jo naturlig nok lettere for dem. Jeg må gå av vogna ved oppoverbakker, og hvis jeg skal snu på veien.

Samboer kjørte før med to hunder og det syns han gikk fint, men jeg selv turte ikke det.

Jeg syns det er veldig fint å kjøre på veien, men på grus mister jeg lettere kontroll pga når jeg bremser, så skrenser vogna lettere bortover og lengere bremsetid. Og ved regnvær mister man mye bremsing pga vann mellom hjul og bremsekloss. Så jeg kjører ikke i regnvær.

Det er 4 fester for drag, og ved ett drag bruker du de to festene i midten på vogna. :)

Skrevet

Takk for svar :) Tror nok at jeg må venne meg til å ha en foran før jeg prøver med to. Skummelt hvis man skulle treffe på bil også klarer man ikke å bremse. Hvis jeg har sånn ståbrett kan jeg jo sette litt ekstra lass på den, hvis det skulle bli for lett for to hunder :D

Skrevet

Hvordan er det i forhold til å kontrollere hunden hvis den er interessert i andre hunder, vilt etc?

Det er ingen problem å styre unna hvis du kjører på asfalt eller annet hardt underlag. På grus føler jeg at jeg mister lettere kontroll på vogna pga skrenting og ved låsing av hjul, kan den fortsatt bli dratt bortover i grusen hvis farten er høy. Men det går greit, har kjørt forbi en katt som Chanti ville ta, på grusvei, men føler meg ikke helt høy i hatten da.

  • 2 months later...
Skrevet

Jeg fikk Saccovogn på lørdag (i dag er det mandag).

Vi har prøvd vår første tur. Mitt problem er at tispa mi er 8 år og 47.5 cm og hannhunden er 2 år 61 cm

Her er bilder fra våre første 500 meter

Jeg kjøpte brukt. tidligere eier skiftet dekk,slanger og hjullager nå i seinsommer. J

eg har bestilt nye "bøylefjær" som dragene hviler på.

SÅ har jeg noen spørsmål:

Hvor stramt/høyt opp skal jeg stramme til de framre dragfestene med skireime

Er det lurt å stripse/binde sammen de 2 dragene når en kjører med 2 hunder

Hva er aktuelle/potensielle skader eller ulykker når en kjører saccovogn?

Jeg har skjønt at det kan være problemer med å stå på ståbrettet fordi at vogna da vil tippe litt opp i front.

Noen erfaringer/betraktninger rundt dette?

Lørdag testet jeg ut seler og oppkobling o.l. Med litt vekslende hell.

Jeg fant ut etterpå at jeg hadde manglet skireimer til fremste dragfestene..samt at selen til tispa var for stor. hannhunden rygget bakover og fikk bøylen i hodet og foran seg flere ganger. Og tispa sprellet som en laks og vrei seg ut av den alt for store pulk selen. Og gutten la seg ned til slutt.

Etter å ha tenkt, snakket med folk og googlet laget jeg en ny plan til søndag. Tilvenning til drag og vogn med 1 hund av gangen og så sette dem sammen. Tispa fikk på seg snørekjøringsssele med hanefot koblet til midtringen med krokene ut til draget.

Da jeg skulle koble av dragene oppdaget jeg at dragene var stripset sammen.. Og fordi jeg var utålmodig bestemte jeg meg for å gå rett på med begge to. Bestemt og fokusert energi icon_smile.gif

Og jaggu fikk jeg ikke dem på plass. Hjalp vel også godt med den fremre skireima på draget. I tillegg festet jeg ett leiebånd i hver bøyle. Da fikk jeg kontroll..samt løftet opp dragene når jeg i starten så at de syntes det var litt ubehagelig. 500 meter ble den første turen..

Bilde0046.jpg

Bilde0045-Kopi.jpg

Bilde0048-Kopi.jpg

Bilde0042.jpg

Skrevet

hvor mange hunder har du? jeg foretrekker doninger/vogner der en kan stå bak og sparke. Det er dessuten lettere å hoppe av om det skulle være nødvendig. OG man kan løpe bak i oppoverbakker om det er tungt og man har få hunder foran /tung last.

Sparkesykkel er et flott alternativ om man har 1-2 hunder. Har man tre, finnes det mange morsomme vogner å velge mellom. Alt fra 12 kg "trehjulsykkelvogner" (Trazer cart, egentlig for barmarksløp), litt tyngre trehjulsvogner (master trail), og trehjuls dyckvogner på 35 kg. Jeg foretrekker også linesett (liner) fremfor drag.

eksempel på sparkesykler og lette trehjulsvogner: http://www.seleverks...produkter08.htm

dyckvogn http://hundekjorerbu...xdjG2F.16.idium

Skrevet

Hei Meg :)

Flott informasjon og nyttige betraktninger for meg MEG.

Jeg har bare disse to (foreløbig).

Håper jeg greier friste andre til å ville trene hunden sin i saccovogn sammen med hannen min..på sikt.

Jeg har også Power Track sparkesykkel.

Jeg har aldri kjørt med flere hunder i liner.. annet en snørekjørt med dobbel-skiline og noen turer på Power Tracken.

Målet for hannen min er Polarhundtest A i vinter (mila på timen med ca 20 kg pulk) og da blir det pulk og drag.

Og kanskje B testen i 4-spann (3milx2 med slede).

Kan kanskje lage linesett på Saccovogna?

Skrevet

om du skal ta polarhundtesten, foregår jo den som du sier med pulk og i drag, så da er det jo ikke så dumt å bruke drag på saccovogna- for da blir hundene godt vant til å gå i drag (det kan de jo såklart trenes i kun foran pulk også, men med sacco og drag får du mye gratis sånn sett). For meg som kjører løp med slede, er linesett et mer naturlig valg. Så det går jo på hva man selv foretrekker og hva man senere skal bruke hunden(e) til.

:D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...