Gå til innhold
Hundesonen.no

Bearded Collie vs. Old English Sheepdog


Wheaten terrier

Bearded collie eller OES?  

40 stemmer

  1. 1.

    • Old English Sheepdog
      18
    • Bearded Collie
      22


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lurt litt på forskjellene mellom disse rasene, for synes egentlig de er ganske like. Men det er vel noen forskjeller mellom dem... Hvilke forskjeller da? I gemytt f.eks. eller i trening, farger på dem m.m.

Hvilken ville du valgt?

Skrevet

Utseendemessig ville jeg valgt old english sheepdog.

Vet ikke helt hvordan de er i gemytt. Noen vi kjenner har en bearded, den er helt gal og hopper opp på alle, er ikke så begeistret for den. Eieren sier at det er den dummeste bikkja han har vært borti, men vet ikke om det er bare noen det gjelder.. :?

Skrevet

Ville nok valgt en OES: Liker den generelt bedre enn Bearded Collien. Men jeg tror nok en B. C er en smule lettere å trene osv.

Skrevet

Jeg ville nok valgt bearded collie, men kjenner ikke til dem, så det går kun på utseendet. B.C. på utstilling er jo bare sååå skjønne.. Jeg er ikke så begeistra for fløffpels jeg da :oops:

Skrevet
Old English, definitivt!

Ville nok valgt en OES: Liker den generelt bedre enn Bearded Collien. Men jeg tror nok en B. C er en smule lettere å trene osv.

sheepdogen.. :)er ikke veldig begeistret for beardeden selv om de er nesten helt like  er ikke beardeden litt mindre enn sheepdogen?  

uansett..sheepdog

Ikke noe kritikk, bare lurer, hva er det som gjør at dere foretrekker OES?

Skrevet

Bearded collie uten tvil...

Den gamle hunden min Jappo var det...

Elsker den rasen.. men den er ganske så sæær da... virket det i såfall som..

Bearded collien er jo mindre en OES..

Kunne godt hatt en OES også jeg da.. men vet ikke så mye om den enn Bearded collie..

Begge er søte bamser..

Skrevet

Av utseende OES. Gjerne en med Lunah sin pelslengde, selv om det var veldig uvant da jeg møtte henne etter at hun hadde klipt seg, i forhold til hvordan det var første gangen jeg møtte henne.

Men gemyttmessig ville jeg valgt bearded. Veit ikke helt hvorfor, men har en følelse av at de ville passet meg bedre enn en OES.

Skrevet

liker old english sheepdog best av utseendet iallefall, har ikke så stor kjennskap til disse to rasenes gemytt, men utifra det jeg vet så går nok min stemme til OES :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Oppdrettere av beardiser har lagt for mye vekt på å få en stor/lang pels, opprinnelig var de jo mer lik PON eller schapendoes i pelsen. Liker disse bedre utseendemessig. Ellers er jo de utrolig herlige hunder, alltid overlykkelig liksom! *smile salig*

OES er jo stor og pelsen krever vel MYE stell, men kan jo klippes ned...

Stemmer på denne jeg! Banana

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...