Gå til innhold
Hundesonen.no

Fisk som hundefor.


Hampus

Recommended Posts

Nå er det snart 2 år siden vi mista gammelmonsen vår Zerrick.

Og noen ny katt kommer det nok ikke i hus med 4 hunder.

Sommerstid savner jeg å fiske, noe vi gjorde mye før da vi hadde katter.

Synes liksom det blir for dumt å fiske, og kaste fisken.

Og jeg kjenner faktisk ikke en sjel som har katt lengre.

Vet at hundene mine opp gjennom årene har likt fisk veldig godt, når de har fått en smakebit av kattens mat.

Men kan man gi fisk som en del av foret?

Det er da snakk om sei, og selvfølgelig ferdig renska og da uten bein.

Ikke som eneste næringskilde, mer som avveksling en gang i blandt iblanda tørrfor eller V&H.

Hundene går ellers på halvt om halvt av V&H og RC tørrfor, og de fores 3 ganger daglig.

Minsten er 8 mnd, neste er 14 mnd og de siste to er drøye 5 år begge to.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trudde fisk var helt fint å servere, jeg? :)

Mine spiser i alle fall mye fisk, da mest laks, men også kveite, torsk og annet snæcks fra fryseskapet på Kiwi. De er (selvsagt) usedvanlig vakre i pels og annet, og aldri sjuke heller. Jeg serverer det så rått som mulig.

Kos deg på fiske.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker også at fisk må jo være sunt, i stede for å tilsette alskens oljer og ting.

Og så lenge man gir tørrfor av god kvalitet, og dermed tilfører vitaminer og fiber, kan man kanskje bytte ut V&H i den perioden av året da man kan skaffe fisk i stede liksom.

Når man er en sånn "godværsfisker" som meg, så blir det ikke uante mengder heller da... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går spiste mine hver sin torsk til middag. Mads hadde fiska og han hovet inn ett par stk på minst 5 kg hver seg (fiskeskrøne), han rensket og fikset og ga dem til dyrene som satt vakkert og ventet. De fikk ikke noe ekstra på kvelden da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er snakk om småsei fiska med stang, så jeg tror de skal være rimelig rie for tungmetall.

Og av fare for å høres veldig fisefin ut nå.

Men jeg kommer nok ikke til å slenge en hel fisk til hver.

Skal jo ha dyra i hus etterpå... :lol:

Synes jeg ser og lukter de etter å ha inntatt rå fisk helt på egenhånd.

Er nok bare shibaen som er hushavende og sannsyneligvis fortsatt sulten etter en sånn greie.

Så de må nok pent få de stykkevis og delt, men gjerne rå om de liker det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her i huset er det gledesstund når gubben har fått fisk! De elsker stekt ørret!! (som vi renser for bein, selvfølgelig)

Det er vel det eneste matvegrende Eikou aldri har sagt nei til...

Den eneste som "sørger" er jeg, som sitter og lukter den gode fisken, men ikke kan spise den pga alleri/intoleranse.... :(

Advarsel! Ikke les hvis du lett får ekle bilder i hodet av ting som man helst ikke vil se i mat...

De hadde sikkert spist den rå også... Men siden sommerfisket stort sett foregår i en elv der det kan være mark i fisken, fortrekker gubben å gjøre opp og steke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine sluker fisken nesten før den er kommet av kroken :lol:

Vår første akita var med på fjelltur og han kastet seg over fisken med en gang jeg svingte den inn over land.... Heldigvis fikk jeg han til å slippe før han spiste kroken også...

Så det tok altså ett napp før hunden ble mer ivirg enn meg på å følge med duppen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gikk vel som forventa da vi serverte rå, nytrukket småsei.

Hampus sa ja takk, nam, samme gjorde vel Gåttfred men i et litt lavere tempo.

Dina var avventende, meeen spiste opp sin posjon.

Mens Linus sa et stort ÆSJ!

Så han må nok ha den kokt stakkar lille pysemusa mi.

Akkurat som han ikke spiser rå lammebog.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var noen her nettopp som skrev om en hund som var så glad i fisk at den satt og fulgte ivrig med når h*n fisket, og var like skuffa hver gang det ikke hang fisk på kroken. Var det Toril? Det synes jeg var så søtt! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var noen her nettopp som skrev om en hund som var så glad i fisk at den satt og fulgte ivrig med når h*n fisket, og var like skuffa hver gang det ikke hang fisk på kroken. Var det Toril? Det synes jeg var så søtt! :lol:

Det er Garm det, som er fisker'n. :lol:

Han får alltid hodene, og vet veldig godt at hvis det ikke kommer noe opp på snøret så blir det heller ingen godis! Så han ser kjempeskuffa ut når vi har fisket en stund uten å få noe.

Nå om sommeren er vi ute og fisker stadig vekk og drar opp både torsk, makrell og sei (med mer). Stor fisk spiser vi selv, men mindre fisk, hoder og avkapp blir hundemat. Argyr synes ikke rå fisk er mat i det hele tatt (ei heller større stykker rå fugl), mens de to andre gumler det i seg. Akkurat hoder er nok litt kraftig kost, for det hender det kommer noe i retur ( :x ), men direkte syke har de aldri blitt.

Fisk er finfin hundemat det! Min erfaring er at fet fisk er mest populært (og er vel mer "nyttig" for dem også), og de kresne foretrekker at den er varmebehandlet fremfor rå (men da blir det knot med bein, så greit om det er større fisk).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...