Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har også en idè om å få tatt denne prøven til høsten. Noen som hat tips til hvordan man opparbeider sterke poter?

Min filosofi som jeg selv trener etter, er å sykle på asfalt og gradvis øke mengden, og hele tiden passe på at hunden ikke blir sårbeint selvfølgelig :) Men vi sykler jo på grus også da.

Ang. potesokker, så står det ingenting om det i reglementet :icon_confused: Men det står jo at potene skal sjekkes for slitasje ved hver pause...

  • Svar 127
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

litt merkelig aldersgrense? 6 år er da ikke mye for de fleste raser`?

Ahh!  Selvsagt  

Litt morsomt at denne kom opp igjen nå. Sitter og rydder i gamle dokumenter og fant en artikkel jeg skrev til terrierbladet etter vi hadde tatt UHP. For de som er interessert, her er mine erfaringer:

Posted Images

  • 10 months later...
Skrevet

Dra opp, stemmer det som Therese sier at man kan bruke potesokker?

Jeg kunne tenkt meg å prøve dette med Rio og Kua, vi har så vidt begynt å sykle og hundene syns det er kjempeartig (værre med eier).

Hadde vært morsomt å prøve i hvertfall.

  • 2 years later...
Skrevet

Min filosofi som jeg selv trener etter, er å sykle på asfalt og gradvis øke mengden, og hele tiden passe på at hunden ikke blir sårbeint selvfølgelig smile.gif Men vi sykler jo på grus også da.

Ang. potesokker, så står det ingenting om det i reglementet :icon_confused: Men det står jo at potene skal sjekkes for slitasje ved hver pause...

Gammel tråd som jeg tilfeldigvis kom over, men nei, det er ikke lov med potesokker under utholdenhetsprøven. Et av målene ved prøven er jo å teste hundens fysikk,kondisjon og evne til å tåle anstrengelser, og en hund som blir sårbeint fort som fy har innehar ikke de egenskapene som trengs for å bestå prøven.

Var nemlig på UHP i helga, og der var det en som hadde tatt på potesokker, men da dommeren så det fikk de raskt beskjed om å ta dem av.

Skrevet

Er det lov å kjøre med to hunder samtidig? Og kan de løpe foran sykkelen?

Hvis dommeren godkjenner, så ja. Men lønner seg å avklare med dommer på forhånd, sånn at alt er i orden. :)

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Kan man bruke el.skuter i steden for sykkel, noen som vet?

Hvis det er pga handikap så skal det tilrettelegges for deltakelse.
Guest Gråtass
Skrevet

Så bra :) Da er det jo egentlig bare å starte:)

Ja det er hunden det skal testes utholdenhet på, ikke eier heldigvis ;-)
Skrevet

Ja det er hunden det skal testes utholdenhet på, ikke eier heldigvis ;-)

Hihi.

Føler at jeg også må trene litt for sykle to mil er jo et stykke.

Skrevet

Hihi.

Føler at jeg også må trene litt for sykle to mil er jo et stykke.

Jeg var livredd for at prøven skulle være et sted med mye oppoverbakker og at jeg ikke ville klare det :lol: Heldigvis var det relativt flatt :D

Skrevet

Er det lov å kjøre med to hunder samtidig? Og kan de løpe foran sykkelen?

Aner ikke om det er lov med flere hunder (men ser vell egentlig ingen grunn til at det ikke skal være lov), men du kan godt la de løpe foran sykkelen, eneste å være obs på der er at det kan være litt kronglete om man det er mange som er med å man sykler i klynge.

Hihi.

Føler at jeg også må trene litt for sykle to mil er jo et stykke.

Det går nok bra. Oftest er det nok ganske enkelt terreng og det er ganske mange pauser underveis :)

Er det noe krav på hvordan hunden skal være festet? Vært moro å tatt testen, men ser jeg må kjappe meg om aldersgrensen er 6 år å hunden er 7 til neste sommer :P

Nope, du velger selv om du vil holde i båndet, feste det i rammen, i styret eller andre plasser, bare hunden ikke blir hengende etter deg.

Skrevet

Litt synd med aldersgrensa, noen av de jeg har lyst til å starte er 8 og 9. Men går det ut det året de fylte 6, eller fram til 6. Kunne tenke meg å starte 4-5 bikkjer, går det samtidig?

Skrevet

Da jeg tok prøven fikk de ikke sykle med mer enn en hund pr sykkel.

Vet om folk som har fått sykle med to, så det varierer nok fra dommer til dommer hva de godtar. :)

  • Like 1
Skrevet

litt merkelig aldersgrense? 6 år er da ikke mye for de fleste raser`?

Dette er jo i utgangspunktet en prøve i RIK-systemet, for hunder som skal gå IPO, og det er en ganske belastende sport. En seksårig malle/schäfer begynner å nærme seg toppen av karrieren.

Skrevet

Slik jeg alltid har tolket denne prøven, er det jo gjerne en prøve som tas tidlig i hundens liv? Det er jo ikke noen veldig komplekse greier å trene til for å si det slik, så det er ikke noe poeng i å vente til hunden blir mange år før den gjennomføres. Prøven er vel et kompliment innen IPO/RIK-programmet som viser at hunden tåler et visst nivå av belastning i forhold til utholdenhet/utholdenshetstrening, noe som ikke testes innenfor de andre grenene. For all del ikke sikkert at dette er grunnen for å ha noen maks aldersgrense (er nok helserelatert), men det er nok et poeng å se hvilken hensikt denne prøven er ment å ha også :)

Edit: Tuvane var raskere enn meg :)

  • Like 1
Skrevet

Dette er jo i utgangspunktet en prøve i RIK-systemet, for hunder som skal gå IPO, og det er en ganske belastende sport. En seksårig malle/schäfer begynner å nærme seg toppen av karrieren.

Ja, riktig... Men prøven i seg selv er jo et flott utgangspunkt for alle hunder. Burde ha jobbet for å tilpasse og gjøre den "in" for andre hundetyper også :)

  • Like 3
Skrevet

Ja, riktig... Men prøven i seg selv er jo et flott utgangspunkt for alle hunder. Burde ha jobbet for å tilpasse og gjøre den "in" for andre hundetyper også :)

Er faktisk enig der.

Skrevet

Ja, riktig... Men prøven i seg selv er jo et flott utgangspunkt for alle hunder. Burde ha jobbet for å tilpasse og gjøre den "in" for andre hundetyper også :)

Det hadde jo ikke gjort noe, men rikprogrammet er jo internasjonalt og mye av greia med det er at det skal være likt over alt. De har sikkert sett seg ut et bruksområde for testen og dermed funnet ut at det mest fordelaktige ifht deres tiltenkte bruksområde er å ha en øvre aldersgrense. Ettersom ipo og rik programmet i stor grad er utviklet for å bla være et avlverktøy mtp at man får se en ganske stor del av hva som bor i hunden. De har neppe noen stor interesse av å tilpasse det så det passer alle. Hadde nok vært bedre med en utholdenhets test som ikke er innbefattet av rikprogrammet med et annet regelverk. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...