Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

Hvis Border Collie har lang nok pels så kan jeg og si meg fornøyd. Altså på BC er det jo pelsvariasjon og hun er ve ikke av dem med lengst pels men san rimelig gjenomsnittet

Guest Yellow
Skrevet

Var på langtur tidligere i dag (heldigvis sammen med min pappa og halvsøster denne gangen), for hunden fikk jaggu sin første flått panna i dag på 2 år+. :aww: Så min far fikk fjernet den, slik at jeg som har litt skrekken slapp å gjøre det.

Skal lage egen, naturlig spray til uken med sitron og rosmarin var planen, funnet en sprayflaske og alt, men vurderer muligens etterhvert å bestille Rav i tillegg.

Hvor stramt skal det være for å få best effekt? Hvor stramt har dere det som har positiv erfaring?

Skrevet

Tenker mer type Ozzy-Pels. Japansk Spisshund, pomeranian, Sheltie, Eurasier, Finsk lapphund osv. :)

Oppdretteren til min eurasier brukte det på sine med god effekt. Nå bor hun på Møre, er vel kanskje ikkje så mye flått der?

Skrevet

Tenker mer type Ozzy-Pels. Japansk Spisshund, pomeranian, Sheltie, Eurasier, Finsk lapphund osv. :)

Mange med lapphunder som bruker det, oppdretteren vår bruker stort sett bare rav, særlig på tispene som skal ha valper :)

  • Like 1
Skrevet

Har nett fått det eg bestilte i forge veke, men er det berre å knyte ein dobbeltknute for og halde dei sammen med strikken som følge med, eller skal det vere ein spesiell knute? Ingen bruksanvisning jo, trenger det eg :lol:

  • Like 1
Skrevet

Hvordan gjør jeg dette med tanke på størrelse til valpen? Han kommer jo til å vokse noe veldig i sommer! Kan jeg bare kjøpe et som passer han som voksen og knyte det på en smart måte mens han er valp? :P

Kan jeg evt. kjøpe et som passer når han er 8 uker, for så å bare bruke en lengre strikk/tråd til å feste det med bak når han vokser? Eller er det ikke nok steiner til å lage friksjon da? :blink:

Skrevet

Bare tenkte å skyte inn av ravbåndet funker bra for oss så langt. :) Vi tok det på i begynnelsen av april,å hun har ennå ikke hatt en. Er spent på å i løpet av sesongen se om det virker,eller om det er tilfeldig :P

Skrevet

Jeg brukte ravhalsbånd på den ene hunden en sommer. Hun hadde like mange flått som den som ikke hadde sånt på seg.

Det står på siden deres at 1 av 10 hunder vil ikke ha virkning av halsbåndet,så din er nok en av de :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

pga at det er gift på bånda, hvertfall det alle har fortalt med i alle år, har aldri brukt noe som helst skaubjørn-middel på bikkjene mine hvertfall smile.gif

Tenker ikke du på andre flåttmiddel som er reseptbelagt nå?

Ravhalsbåndene er laget av ravstein som ikke har noe med gift å gjøre. Det er statisk ladning som gjør at flåtten holder seg vekk, og ikke giften.

Jeg har også kjøpt et slikt til Midas i vår, og nå har han hatt det vel en mnd. Ikke funnet flått på han. Jeg synes det er en god erstatning til andre flåttmiddel som jeg er veldig skeptisk til.

  • 1 year later...
Skrevet

Noen som har peiling på om det har effekt på fuglelopper også? Vurderer å bestille, men gidder ikke hvis jeg må ha middel mot fugleloppene i tillegg. Er skikkelig plaget av det i år, og reagerer ganske kraftig på bittene...

Skrevet

Jeg har erfart at det ikke fungerer i det hele tatt på mine 3 hunder. Alle tre har ulik pels og jeg prøve både vanlig, polert og "for langhåra hunder". Null effekt.

Fikk du pengene tilbake? :)

Tenkte å bestille dette i år, da Blondie fikk en del flått rett utenfor leiligheten i fjor sommer. Det hadde vært supert om det funket på mine hunder, og hvis ikke håper jeg på å få pengene tilbake.

Skrevet

Der jeg bestilte sier de følgende:

Fungerar det till alla raser?
Svar: Tyvärr fungerar det inte så bra till vissa hundar. Ca.1 av 100 är inte belåtna, utan skickar tillbaka halsbandet och får pengarna tillbaka.

Skrevet

Fikk du pengene tilbake? :)

Tenkte å bestille dette i år, da Blondie fikk en del flått rett utenfor leiligheten i fjor sommer. Det hadde vært supert om det funket på mine hunder, og hvis ikke håper jeg på å få pengene tilbake.

Jeg har ikke prøvd å klage/sende tilbake.

Skrevet

hmm.... noen som har prøvd dette på sheltie eller andre langhårede hunder??

Min lille gutt reagerer på andre flått medikamenter. Med dråpene blir han veldig slapp og av flått halsbåndet man kjøper hos vet blir han rød i huden og mister pels. Jeg skulle gjerne prøvd et "gift" fritt alternativ.

Skrevet

Men... atte...hæ? :blink: Ravsteiner i et halsbånd, statisk elektrisitet, ingen flått? :icon_confused: Dette kjenner jeg at jeg er skeptisk til altså. Hvorfor ikke bare gnikke hunden med en ballong før man går ut da, det skaper statisk elektrisitet i pelsen det og....

Skrevet

Men... atte...hæ? :blink: Ravsteiner i et halsbånd, statisk elektrisitet, ingen flått? :icon_confused: Dette kjenner jeg at jeg er skeptisk til altså. Hvorfor ikke bare gnikke hunden med en ballong før man går ut da, det skaper statisk elektrisitet i pelsen det og....

er jo fornøydgaranti, så hvis det er humbug er det ikke verre enn å bare sende det tilbake :)

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...