Gå til innhold
Hundesonen.no

Nora og Ida, agilitytrening s 27


Recommended Posts

Skrevet

I går hentet jeg hjem Nora, en åtte uker gammel border collie valp. Hun ble født 14. mars 2011. Hun er etter foreldre som brukes på sau til daglig. Begge foreldre HD fri, og med godkjente gjeterhundprøve.

Mamma: Tinka 28431/08
Pappa: Shep ISDS00/293937

Nora, som hun skal hete, er tricolor, men har veldig lite brunt på seg. Litt i fjeset. Planene våres fremover er å ta det med ro og lære mye av hverandre. Jeg har veldig lyst å starte konkurranse i LP, og kanskje trener litt AG ved siden av.

Hennes første natt gikk veldig fint! Vi la oss klokken 12, og hun sov fint til klokken fire. Da lå hun litt våken, men sovnet igjen fort. Klokken fem våknet hun, og vi gikk ut litt, og hun tisset og bæsjet. Vi la oss igjen, og stod opp klokken halv syv. da var vi igjen ute, og hun gjorde begge ting. Inne er hun veldig grei. Har grenet litt, men gir seg raskt. Veldig glad og halen går i ett når man snakker til henne. La henne i buret isted. Hun gren i 5 sekunder, før hun la seg til, og sov i en halv time. Fantastisk valp! Nå sover hun under et bord.

Hun er litt forsiktig av seg til å begynne med, men når hun får kos og snakk mykner hun opp raskt.

Til nå har hun vært en veldig behagelig valp, så får vi se hvor lenge det forsetter! :ahappy:

30jl9nq.jpg
29m5cic.jpg

------

I går, 20. desember 2013, var jeg i Trondheim å hentet hjem en liten prinsesse! En brun tricolor alaska husky tispe. Født 11. oktober 2013, og er nå 10 uker gammel. _

Hun er etter Lexie(Nr. 41104) fra John Åge Hage/Dan Ditlefsen, og Egil(Nå Kajakk, Nr. 36800) fra Trondheim husky.

Mor Lexie, en stor(høy) tispe på 26kg.
91_1910843899.jpg

Far, Kajakk, en liten hannhund på 23kg.

91_2064918464.jpg

Og så, prinsessen, som har fått navnet Ida :wub: Nr. hennes på Stamtavla.no er 41106. http://www.stamtavla...earchword=41106

null_zps1f590d37.jpg

  • Svar 596
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, det er blitt en vane at det er rundt et år mellom hver oppdatering her inne ser det ut til!  Ida konkurrerer forsatt i agility, og gjør det veldig bra, som oftest en pallplass i hver konkurrans

Gledes oppdatering! Forrige uke tenkte jeg at jeg skulle introdusere Nora til ski og trekking. For å si det enkelt, hun var LIVREDD! Hun krøp sammen og lå seg på bakken, nekta å gå frem eller bak,

Jeg og Ida debuterte i agility hopp idag og slo til med en 3 plass av 11 startende! En vegring på slalom, hvor hundene fikk en sinnsyk fart inn i, og mange føk ut etter første pinne. Jippi! Så fantast

Posted Images

Skrevet

Gratulerer så masse Ane! :D Hun er aldeles nydelig, vesle Nora. Gleder meg skikkelig til å få møte henne! Tante Elwira også :) Blir spennede å se utviklingen hennes.

:wub::wub:

Skrevet

Da var vår andre natt overstått. Enda en herlig natt med valpis! Vi la oss 12, og hun sov helt til halv syv. Da fikk hun komme opp i sengen, og lå der å tygget litt på en leke. Vi stod opp halv åtte. Hun var ute, og tisset og bæsjet. Enda ingen uhell inne! Fantastisk valp :wub:

Skrevet

Gratulerer med valp! For en søt liten tass! :wub:

Tusen takk! :) Jaa :wub:

Nydelig! Og gratulerer SÅ mye! Du har ventet lenge på dette, og dere får nok mange kjempefine opplevelser sammen :wub:

Takk! Ja, endelig :D

Søtsak!

:wub:

Gratulerer så masse Ane! :D Hun er aldeles nydelig, vesle Nora. Gleder meg skikkelig til å få møte henne! Tante Elwira også :) Blir spennede å se utviklingen hennes.

:wub::wub:

Takk takk! :D Ja, blir kjekt når du får møtt henne! Og hun får møte din :D:wub:

Grattis med veslejento! Nydelig er hun :)

Takk! Jaa :ahappy:

Så fantastisk at hun ikke har hatt uhell da! Høres ut som en uproblematisk liten sak! :wub: Du er flink til å oppdatere tråden hennes allerede :ahappy:

Ja, fikk henne nærmest "renslig". Nå er hun begynt å bli litt mer djevel hund, og bruker tennen sine gjerne på oss. Haha :P Og bordene, og gulvet! :blink: Og hun har lært seg å hoppe opp i sofaen :lol:

Skrevet

Naaw hun er sinnsykt nydelig! *Vil ha!* :D

Jaa :ahappy:

Så søt da gitt :D:wub:

Gratulerer !

Takk! :)

Nå har hun vært her i 6 dager og inne i huset har hun sluppet seg helt løs(Dvs. når det ikke er noen på besøk hun er redd). Hun biter/tygger veldig mye! Om det ikke går ut over meg eller min søster, står puter, tepper, bord, sofa, lister osv. i fare. Hun har mange leker og grisehale, men virker som om hun heller vil tygge på ting som er forbudt..

Ellers så sover hun forsatt veldig fint om nettene, og vi kan ligge til klokken åtte allerede, om vi legger oss rundt tolv.

Inne er hun begynt å bli veldig flink med å komme når jeg roper "kom". Ute skjer det så mye gøy, så da er det verre, men vi har ikke trent noe på det heller. Vi driver heller å trener på at det ikke er farlig ute, og går litt turer rundt om. Problemet er at når hun ser noen mennesker blir hun redd, og det er ganske mange av dem her^ Og da vil hun ikke gå lengre. Biler var ganske skummelt til å begynne med, og hun ville bare løpe hjem igjen, men nå ser hun på dem, rygger kanskje litt, men ikke noe mer, og forsetter med det hun gjorde, eller vi går videre.

Kaninene som hun begynte å gjete på, har jeg holdt henne helt vekke fra, og hun løper ikke mot buret når hun går løs i den andre enden av hagen. Vi kan leke fint under 10m unna buret, og hun går ikke bort. Det liker jeg! Så jeg vil forsette med å holde henne borte derfra.

Ellers så var hun 9 uker på mandag! :)

Skrevet

I dag har jeg og Blondie hilset på Nora :D Hun var kjempe søt og koselig, om da litt forsiktig til å begynne med. Men så fort hun ble varm i trøyen, så var hun som en hver valp, bare uten bitingen, og det var egentlig bare herlig :ahappy: Her kommer noen bilder fra dagen :)

Tunnel var morro!

5740485749_31e051500a_z.jpg

5741039060_0d82bca6fb_z.jpg

5741039744_ab9fe87b05_z.jpg

5740487549_4d43cd1e69_z.jpg

5741040802_1cf9095be3_z.jpg

5741041332_2afc945d24_z.jpg

5741041926_39df6e1e2b_z.jpg

5740489587_296ded4c3d_z.jpg

Ta ballen!

5740490127_1522ce59a8_z.jpg

Litt spesiell angrepstil

5740490663_2a6385b4a7_z.jpg

5741044184_4d5aedde2d_z.jpg

Godt fornøyd med dagens fangst!

5740491691_6975b804e8_z.jpg

5741035780_a7882fcf54_z.jpg

5741036378_d287343c32_z.jpg

5741037050_c6659b6267_z.jpg

5741037408_739489bff9_z.jpg

5740485183_acb6b2faff_z.jpg

Film av den spesielle måten hun angrep ballen på kommer også :D

Skrevet

Veldig fine bilder Marie! Og vi er gjerne med dere flere ganger, så om du vil ha besøk må du bare gi beskjed! :D Får jeg låne bilder? :)

Skrevet

Bare lån ivei :)

Her er en film, den andre kommer snart. Klarte å laste opp feil, så denne viser ikke så mye morsomt. Bare en valp i full fart :lol:

Edit: Her er filmen om hvordan Nora angriper ballen!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...