Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Ulla-Britt
Skrevet

Var innom en tyrkisk butikk og fant et glass det sto mors makedonske ajvar på. Hadde aldri hørt om det før, men jeg tror så gjerne at makedonske mødre er gode på å lage mat, så da måtte jeg bare prøve. Freste blomkål, sqush og en liten håndfull hvitløk sammen med et halvt glass av den sterke typen. Sammen med tabbouleh, hummus og grove pita ble det dritgodt. Mors ajvar anbefales. 7 fedd hvitløk ble det i middagen min i dag. Like greit planen er å holde seg hjemme og legge seg tidlig, tror jeg. :fear:

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror jeg sprekker... To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast fo

Omnomnomnomnom!!!

Jeg leste først... Morrabrød

Posted Images

Skrevet

Her skal det lages taco. Litt mye arbeid når det er bare jeg som skal spise, men siden jeg er dobbelt så glad i taco som to vanlige personer så er det jo verdt det.

Skrevet

Her skal det lages taco. Litt mye arbeid når det er bare jeg som skal spise, men siden jeg er dobbelt så glad i taco som to vanlige personer så er det jo verdt det.

Ditto :D Nammis!

Skrevet

Grillet BBQ marinert ytrefilet med salat (salatmiks, rødløk, avocado, agurk og dampede cherie-poteter m/ olivenolje og salt/pepper/flaksalt) :)

  • 4 weeks later...
Skrevet

Dette er min go-to-middag når sambis vil ha noe jeg ikke liker, og som jeg skal ha i dag:

Nudelsuppe (bruk gjerne risnudler! Særlig hvis du ikke tåler hvete...) med kyllingbuljong, en boks wokgrønnsaker, en boks sopp og en boks kikerter (valgfritt, men de metter). Dette er skikkelig nam og utrolig kjapt og enkelt!

Guest Yellow
Skrevet

Kyllingfilet med fullkornsris, stekt mais og paprika med hvitløk- og paprikasaus.

Skrevet

Jeg kjøpte en bit høyrygg av okse, billig og bra kjøtt til gryte. Skar opp i biter, brunet det sammen løk i store biter og puttet alt i en jerngryte med en skvett vann. Lot det koke i bortimot en time før jeg puttet oppi stekt sopp, paprika og purre. Salt + pepper, serveres med ris. Kjempegodt! Og så har jeg resten til i morgen. :)

  • Like 1
Skrevet

Kjip middag i dag - det kunne blitt godt, men...

Tok opp noe ferdiggrillet elgkjøtt fra fryseren, delte det i biter og varmet, helte over noen choppa tomater på boks, ketchup og fløte - med pasta (IKKE fullkorn :x) - og det ble både tørt og kjip smak... jaja, mett ble jeg læll :D

Skrevet

I dag lager jeg en rett som sikkert står for minst 1/3 av middagene i huset, med variasjoner.

Du tager en ildfast form, og dekker bunnen med skivede poteter. Deretter lemper du oppi det du måtte ønske av grønnsaker (i dag ble det gulrøtter, brokkoli - og fordi jeg er gærn, tester jeg å lage spinat for første gang i mitt liv. Jeg har brukt mye sopp, men akkurat nå er jeg skikkelig lei sopp. Men jeg har lyst på kålrot, jeg må huske å kjøpe kålrot en dag). På toppen legger du ønsket proteinkilde, dypfryst går finfint - i dag ble det en 600 grams blokk med seifilet, men jeg har også brukt kyllingfilet, annen fisk, koteletter, etc. Over det hele heller du ønsket saus - jeg er veldig glad i bretagne kyllingsaus.

Har jeg ikke mulighet til å bruke saus, smører jeg forma og har oppi noe væske (vann, cider, fløte, smør, whatever som er flytende, jeg er skikkelig ingen Arne Brimi) for at potetene skal ha noe å trekke i mens de stekes.

Dette lar jeg stå i stekeovnen på 200 grader i en times tid, og deretter varmer jeg opp igjen halvparten i morgen for ny middag. Enkel latmannsmiddag, også kan en bruke den timen til å gjøre noe fornuftig, og spise god mat med god samvittighet etterpå.

Skrevet

Pulled pork og coleslaw. Er ingen fan av coleslaw, helt til jeg lagde min egen!

Finhakket kål, revet gulrot og revet eple, blandes med creme fresh, majones, HPsaus og sukker og en dæsj sitronsaft! :heart:

Skrevet

I dag puttet jeg løk, hvitløk, paprika, squash, gulrot, brokkoli, ananas og en del krydder i en gryte og lot det stå og godgjøre seg mens jeg kokte ris med tandoori-krydder oppi. Så blandet jeg sammen og spiste med litt matyoghurt til. Det ble veldig godt! Og bra er det, for jeg har rester til tre måltider til. :P

Skrevet

Mmm, middagsrester fra i går og jordbær med litt for søt pisket krem til dessert. Jeg trodde ikke jeg kunne få noe som var for søtt, jeg :icon_confused:

Nå må jeg pønske ut noe lurt til middagen i morgen. Denne uka har jeg nemlig begynt et nytt og bedre matliv, og det innebærer både frokost og middag hver dag. Men sånt tar jo tid!

Guest Gråtass
Skrevet

Superfries og risbrød med blåbærpai til dessert. Jeg vet, matvaner som suger i varmen.

Skrevet

Blir så lite tid til å lage mat for tiden, så i går lagde jeg en stor hjemmelagd pizza. Enkelt, billig og middag for mange dager. Litt lat, ja..

Skrevet

Spaghetti med kjøttsaus, ketchup oooog sånn olje fra fetaost-glasset. Tåler ikke feta, men later litt som at jeg spiser det når jeg har oljen på, fortenk :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...